195-55-16 yerine 205-55-16 takmak ??

Evren81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Anladım hocam ama 17 janti gözümden çıkardım artık tamamen. Geçen Rot balans a girdikten sonra iyice anladım artık :) goodyear efficientgrip performance almayı düşünüyorum 4 kanallı olanından. Doğru bi tercih olur mu sizce?

4 kanallı modeli yaklaşık 3 sene kullandım önceki aracım Kia Rio Sedan ile.
Artıları;
- Çok sessiz bir lastik. Yani gerçekten sessiz 68dB.
- Islak zeminde tutunma üzerindeki etiketten de anlaşılacağı gib çok iyii (A). Islak zeminde tutunuşuna hayran kalmıştım Rio Sedan aracımla. Rio'da 4 teker disk fren olduğundan daha etkiliydi. Siz yine Clio'da temkinli kullanın. Bariz bir öne yığılma oluyor Clio'da.
- Yakıt tüketimi B sınıfı görünüyor ama onun pek farkını görememiştim ben ama yine de artı sonuçta.

Eksilerine gelecek olursam
- 4 kanallı modelin yanak desteğinin az olduğu ve yarılmaya meyilli olduğu söyleniyor. Benim öyle bir sorunum olmadı. Kaldırıma da inip çıktım bolca.
- 30bin km kullandıktan sonra tutunmada gözle görülür bir azalma oluyor özellikle kalkışlarda.

Alternatif olarak Nokian eLine 2 AA modelini tavsiye ederim. Etkiet değeri A A 68dB üzerine lastik yok.

lawyer25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar bugün jant lastik işini hallettim. 205 55 16 ya geçiş yaptım sonunda :) bugüne kadar hamallık etmişiz resmen 17 jantlarla. Konfor bariz bir şekilde arttı. Hele o çukurlardan geçerken ki aldığım hazzı anlatamam (:) yaptığım kombinasyon aşağıdaki gibidir :)
http://i.hizliresim.com/Q2aJBk.jpg

ncb48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar bugün jant lastik işini hallettim. 205 55 16 ya geçiş yaptım sonunda :) bugüne kadar hamallık etmişiz resmen 17 jantlarla. Konfor bariz bir şekilde arttı. Hele o çukurlardan geçerken ki aldığım hazzı anlatamam (:) yaptığım kombinasyon aşağıdaki gibidir :)

Bende aynı janttan araştırıyorum 16 inç ne kadara aldınız jantı ve aracınıza çok yakışmış güle güle kullanın

lawyer25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende aynı janttan araştırıyorum 16 inç ne kadara aldınız jantı ve aracınıza çok yakışmış güle güle kullanın

Çok teşekkür ederim hocam. Jant ve lastikleri aynı yerden aldım totalde 2500 tl ye. Ankara iskitlerde bi dükkan. Pazarlığı ayrı ayrı yapmadık ; tek kalem olarak aldığımız için size tek olarak jantin fiyatı şu kadar diyemiyorum maalesef. Aldığım lastikler de goodyear efficientgrip (4 kanallı). Artık hangisine ne değer biçerseniz o (:)

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

aynı sizin hesap bende 17lerden 16lara geçiş yapanlardanım ve yaşadığınız farkı anlayabiliyorum :) güle güle kullanın,

fırsatınız olunca servise gidip garanti kapsamında diyinki bu araç tümseklerden geçerken eski yatak sesi yapıyor paslı yay gibi diyin, arkadaşlar viraj denge takozlarını yağlayacaklardır o durumda aracınız iyiden iyiye alt takımda sessizleşince size çok daha tok ve konforlu gelecektir.

lawyer25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aynı sizin hesap bende 17lerden 16lara geçiş yapanlardanım ve yaşadığınız farkı anlayabiliyorum :) güle güle kullanın,

fırsatınız olunca servise gidip garanti kapsamında diyinki bu araç tümseklerden geçerken eski yatak sesi yapıyor paslı yay gibi diyin, arkadaşlar viraj denge takozlarını yağlayacaklardır o durumda aracınız iyiden iyiye alt takımda sessizleşince size çok daha tok ve konforlu gelecektir.

Teşekkür ederim hocam. Aracın garantisi mayıs itibariyle sona erdi. Dediğiniz işlemi ücretsiz yapmayacaktir servis. Ücreti mukabilinde başka bi yere yaptirsak kaça mâl olur bize?

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim hocam. Aracın garantisi mayıs itibariyle sona erdi. Dediğiniz işlemi ücretsiz yapmayacaktir servis. Ücreti mukabilinde başka bi yere yaptirsak kaça mâl olur bize?

inanın ne desem yalan söylemiş olurum ama oldukça basit bir iş,viraj denge çubuğunun ucundaki takozların yağlanmasından ibaret bir iş

lawyer25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
inanın ne desem yalan söylemiş olurum ama oldukça basit bir iş,viraj denge çubuğunun ucundaki takozların yağlanmasından ibaret bir iş

Anladım hocam. Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Ama aciliyeti yok demi bu işlemin? Yani hemen yapılması gereken bişey değildir umarım :)