Destek lütfen (marş basmıyor arabamı çalıştıramıyorum)

ozgun2694

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba renault clio 3 hb dizel kullanıcısıyım. Arabamda 1 ayı geçkin süredir yol üzerindeyken akü uyarısı çıkıyordu. Bu uyarı bir süre sonra ya kendisi kayboluyor yada arabayı durdurup tekrar çalıştırdığımda geçiyordu. En son arabamı kullandım park ettim ve arabamı aradan 2dk geçmeden tekrar çalıştırmaya kalktım arabam çalışmadı. İlk baş abs ve airbag uyarısı gösterdi. Çalıştırmaya kalktığımda tık tık diye ses geliyor yalnız marş basmıyordu. Sonrasında sorunuma benzeyen sorunları internet aracılığıyla bulup birkaç çözüm bulup uyguladım.(arabayı ileri geri haraket ettirdim,aküyü sildim,başka bir arabanın aküsünden şarj ettim, kontağı 2-3 kez aç kapa yaparak tekrar denedim) Fakat çözüme ulaşamadım. Üstelik şuan o tık tık diye sesde gelmiyor. Kontağı açtığımda silecekler çalışmaya başlıyor uzunları yaktığımda kendi kendine farları açıp kapatıyor, teyip kapanmıyor, gösterge ekranının tam ortasında bulunan ışık hızlı hızlı yanıp sönüyor.
Sorunumu anlatabildiğim kadarıyla anlatmaya çalıştım. Tanıdığım oto elektronikçi olmadığı için güvenemedim. Bilen bir arkadaşımız varsa yardımcı olursa sevinirim. En azından bende tamire götürdüğümde olaya yabancı kalmam. Teşekkürler.

avukat1907

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aslında cevabı kendin yazmışsın. Akü tamamiyle bitmiş. Kısa süreli şarjlar ancak çalıştırmaya yarar onun dışında bir işe yaramaz. Akünün ömrü dolmuşsa şarj ettirsen bile geçici çözüm sağlar.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Tahminim akü ömrü nü tamamlamış. Bir elektrikçi de kontrol ettiriniz belki şarj dinamosu da şarj etmiyor olabilir

ozgun2694

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yalnız anlamadığım nokta akü bittiyse neden farlar yanabiliyor, teyip çalışıyor yada silecekler oynuyor?

avukat1907

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yalnız anlamadığım nokta akü bittiyse neden farlar yanabiliyor, teyip çalışıyor yada silecekler oynuyor?

Son çırpınışları diyebiliriz, ilk aracımda kaçak vardı sürekli aküyü bitirirdi ilk başta bende pek anlamadığımdan başka nedendendir derdim. O mesala sürekli 4 lüleri yakar gösterge ışıkları yanar sönerdi kapıları kendi kendine kilitlerdi vs. Ama arabayı çalıştırmaya gücü yetmezdi.

ozgun2694

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Son çırpınışları diyebiliriz, ilk aracımda kaçak vardı sürekli aküyü bitirirdi ilk başta bende pek anlamadığımdan başka nedendendir derdim. O mesala sürekli 4 lüleri yakar gösterge ışıkları yanar sönerdi kapıları kendi kendine kilitlerdi vs. Ama arabayı çalıştırmaya gücü yetmezdi.
o zaman takviye yaptırıp deneyim bi. Teşekkürler.

81081

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
o zaman takviye yaptırıp deneyim bi. Teşekkürler.
Aynı sorunu bende yaşadım akü tamamen bitmişti aküyu değiştirdim sorun çözüldü orjinal akü 45amperdi ben 60 amper takdirdim

avukat1907

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Akünüz ömrünü tamamlamışsa şarj geçici çözüm olur ancak sonra yine aynı sorunu yaşarsınız.

ebagcuvan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Akü marj için gerekli gücü bulamazsa çalışmaz ama bitik diyebileceğimiz akü teyp far gibi şeyleri çalıştırabilir.

Özgür Çetin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arabanın calışması ıcın,akünün krankı döndürecek gücü olması lazım.Aku komple bıtmeye yakın olsa bıle teyp tarzı şeyleri çalıştırır.Size tavsiyem yeni bir akü alın