El freni devre dışı

hosabyasin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hayırlı günler arkadaşlar...
2006 model Scenic 2 1.5dci aracımda kasis üzerinden geçerken bir anda "el freni devre dışı" şeklinde uyarı belirdi. El freni çalışmaz vaziyete geldi. Eski servisçi olan ustam bilgisayara bağladı ve problem el freni motorunda dedi. Yeni motor yaklaşık 2100 lira ama 300 liraya tamiri yapılıyor dedi. 2 gün içinde yaklaşık 1000 km yol yaptım ve dönüşte refleks olarak el freni butonunu çektiğimde el freni çalıştı. Fakat hâlâ uyarı ekranda duruyor. Benim aklıma soket veya lehim problemi geliyor. Sizce ne olabilir ve kronik midir bu problem?df56afb0255e9c93b82aaea14533f1bd.jpg

ahmet27

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
beyni bulanmıştır. arıza silinse tekrar çıkmaz bence

hosabyasin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Problemin fiziksel olma ihmali yok mudur? Beyinle alakalı benzer bir durum yaşayan var mı?

popshot

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İlk akla gelen fren müşürü /sensöründen olabilir

HKUŞÇU

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar ayni sorun benim aracimda da var arka kapi camlari calismiyor biz döşemeleri soktuk ve şoför koltuk altinda soket nem veya su almış soket arkasindan kopmus süanda kulanamiyorum bunun adi salon tesisati diyorlar ve cikma ariyorum bulamiyorum yardimci olabilirmisiniz arac modeli 2005 sicanic

Yusuf Gunes

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba 2004 model scenic aracımda gecen hafta el freniyle problem yaşadım .El frenini çekmemin ardından ekranda el freni devre dışı uyarısı belirdi ve çalışmadı. El frenini bagajdaki mandal yardımıyla devre dışı bırakarak yoluma devam ettim. Ardından ertesi günü garajımda el frenini modülünü indirdim ve su almış olabilir endişesiyle içini açtım fakat herhangi bir oksitlenme yoktu. Ölçü aleti yardımıyla yanmış olabileceği ihtimaliyle motoru kontrol ettim. Motorda sağlam görünüyordu. Röleyi kontrol ettiğimde ise her iki bacağında kontak halindeydi . Şans eseri röleyi çalışmış olduğum iş yerimden temin edebildim fakat ihtiyacı olanlar 10 $ karşılığı ebay üzerinden sipariş edebilirler: https://www.ebay.com/itm/1pcs-ORIGINAL-and-Brand-New-TYCO-or-SIEMENS-V23078-C1002-A303-Relay/272444365215?hash=item3f6ef3199f:g:kvcAAOSwm-pZqmSp
yeni modülün ise 600$ üzeri fiyatı var :https://www.ebay.com/itm/Original-Renault-Control-Element-for-Parking-Brake-GRAND-SCENIC-II-360101216r/173213415250?hash=item285452f752:g:exMAAOSwLYBaIq0U
Rölenin içinde motorun hareketini ters çevirmek için iki farklı devre olduğunu ve sıradan röle olmadığını belirtmek isterim :
https://www.ebay.de/itm/Staffel-V23078-C1002-A303-Originalteil-Siemens-Tyco-neue-Original/382422443437?hash=item590a2765ad:g:ZaEAAOxycmBS605t
Röleyi değiştirip modülü taktığımda beklediğim üzere hata mesajı ekranda görüntülenmeye devam etti ve çalışmadı . Can clip cihazım ile arıza kontrolü yaptığımda önceki hataları aynen göstermeye devam ediyordu. Bunun üzerine adaptasyon işlemi uyguladım ve ardından gösterge ekranından hata mesajı silindi. Adaptasyon işlemi aracın yakıt tipi ,motor kodu ve 5 ya da 7 kişilik olması gibi bilgiler tanıtılarak yapılıyor.Şu an el freni önceki gibi sorunsuzca çalışıyor.

İhtiyacı olan arkadaşlar bana ulaşabilirler

Son düzenleme:

hakandd

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracımda aracı durudurup stop ettiğimde elfreni çekiyor fakat tak tak tak diye ses yapıyor.Hemen kartı çıkartıyorum elktrik kesildiği için ses gidiyor.Ne yapmalıyım

tepeli scenic

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracımda aracı durudurup stop ettiğimde elfreni çekiyor fakat tak tak tak diye ses yapıyor.Hemen kartı çıkartıyorum elktrik kesildiği için ses gidiyor.Ne yapmalıyım
el fren motorunun içinde ayar mekanizması var ayarları bozulmustur büyük ihtimalle senin anlattiğina göre,senin anlattıgın sekildeyse içini açıp ayarlarını ve bakımını yapıyoruz. ama baska birşey varsa bilemem mekanizmayı açıp bakmak lazım.

berkkurtulus

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Baya pahaliya cikiyor bu sekilde. 4000’e yakin bir tutar. Baska bir turlu yolu var midir acaba? Frenin tutmasinda birsikinti yok ama yolda giderken, calistirirken veya cekerken otmesi hem de yukses sesle o sinir bozucu...
Ses engellenebilir mi?
Veya bir gun sakkadanak el greni ceker mi yolda giderken???

susurluklu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar el freni arızası araçlarımızı istop edince otamatik cekiyor.ama bizler bazen dalgınlıkla el frenini sert cekiyoruz. cekince elfrenin içinde 3 tane swich var bunların ayakları kalkıyor.
bu işlemden sonra cihazla sildirmeyi unutmayın. eger sorun çözülmezse sag arka tekerin orda fren mekanizması var onu temizleyin. sorun ortadan kalkacaktır.

Son düzenleme: