Symbol - Motordan Gelen Şıkırtı

iemre_12

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar gecikmeli olarak yazıyorum kusura bakmayın. Arabaya sibop ayarını yaptırdım. Anlattığım gibi motordan gelen sanki bir cıvata gevşemişcesine gelen ses ve titreme gitti. Motordan gelen şıkırtı sesi düzelince arabayı dinlediğimde bir ses daha geldiğini fark ettim. Tabi ki peşini bırakmadım. Aracımı sibop ayarını yaptırdığım yere götürdüm. Tabi götürmeden önce tanıdıklarında yorumunu öğrendim. Tanıdığım biri debriyaja basmamı söyledi. Böyle olunca sesin birazda azaldığını fark ettik. Bunun üzerine tanıdığım sesin arabanın debriyaj bilyesinden geldiğini ve ekledi eğer bir gün aracın debriyaj bilyası dağılırsa aracı çekici ile sanayiye götürmem gerektiğini söyledi. Bunu götürdüğüm serviste ki ustayada söyledim. O da bunu doğruladı ve beni şanzıman bölümüyle ilgilenen ustasıyla görüştürdü. Oda bu sesin gayet normal olduğunu, kendi aracınında Renault olduğunu ve aynı sesin onun aracından da geldiğini yapılabilecek birşey olsa kendi aracına yapacağına söyledi. Bu arada debriyaj bilyesini değiştirmenin ustalar için çok zahmetli olduğunu söylemişti tanıdığım. Debriyaj bilyesine ulaşmak için bir çok malzemenin sökülmesi gerekiyormuş. Tabi bende işin peşini bırakmadım. Fiyatlarını araştırmaya başladım. Sibop ayarını yaptırdığım servis orjinal parça ile değişimin 800 TL olduğunu söyledi. Bende Renault Servisinden bir fiyat almak için konu ile ilgili aracın sorununu anlatan ve debriyaj bilyesinden şüphelendiğimizi anlatan bir mail attım. İnanılmaz bir şekilde çok kısa bir süre içerisinde arandım. Konu ile ilgili uzman ekibin değerlendirme yapıp daha sonra Uşak Renault Servisinin tarafıma dönüş yapacağı söylendi. Uşak Renault Servisi debyaj bilyasını yalan olmasın 1.200 TL'ye değiştirebileceklerini söylediler. Daha sonra Müşteri Temsilicisi tekrar arayarak konu ile ilgili olarak Uşak Renault Servisi tarafından geri dönüşün yapılıp yapılmadığını sordu. Bende dönüş yaptıklarını ancak fiyatın pahalı geldiğini aracımın garantisinin bittiğini servis ile aramı iyi tutmak istediğimi ve debriyaj bilyesini kesinlikle değiştirmek istediğimi söyledim. İlerleyen zamanda yine aradı ve fiyatın 1.000 TL olduğunu, değiştirmek istediğim parça ile ilgili de uzman ekip tarafından fabrikadan çıkmış olduğu şekilde muhafaza edilmesinin daha uygun olduğunu söyledi. Şuanda da bu vaziyette biniyorum herhangi bir sıkıntı olmadı ŞÜKÜR.
Debriyaj bilyesinin bu tür ses çıkartmasının ve yıpranmasının sebebinin; aracın hareket halinde iken debriyaja basılı bir vaziyette hareket etmek olduğunu öğrendim.
Arkadaşlar bu olaydan çıkarmamız gereken ders şu; aracınızdan böyle bir ses geldiği zaman peşini bırakmayın ve araştırın. İlerde başımıza daha büyük bir masraf açılmaması adına. Eğer ileride büyük bir masrafta açılacaksa başımıza; keşke başka bir ustaya götürseydim diye pişman olmamak adına. KAZASIZ BELASIZ SÜRÜŞLER....

Çorum 19

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba! Bendede 1.2 clio var ilk calstrdıgımda bi şıkırdama var motorda icerde camı acınca bile duyuyorum 35 binde tüp yok subap ayarı bozulmus olabılırmı ayrıca motor ısındıkca O şıkırdama azalıyoricerdeki titreşim azalıyor anca kabut acınca motorun titreşimi artıyor subabla alakalı olabılırmı buda

iemre_12

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar. Sizin probleminizde benimki ile aynı gibi duruyor ancak sizin aracınızda tüp yok. Bu sebeple sübap ayarından kaynaklandığını zannetmiyorum. Bu durumda benim şahsi düşüncem karşınızda iki sebep var ;
1. Gelen sesin debriyaja basınca azalması gibi bir durum söz konusu ise; ses debriyaj bilyesinden kaynaklanıyor diyebilirim.
2. Buji ve buji kabloları olabilir. Bu sese kafayı takmadan önce arabada hem ses hemde titreme vardı. Bunun üzerine araştırmalarım sonucunda bu titremenin buji sebebiyle olabileceğini öğrendim ve bujileri serviste orjinali ile değiştirdim. Yakın zamanda yine araca sübap ayarı yaptırmak için Renault Servisine gittim. O da buji kablolarından olabileceğini söyledi. Şuanda hazırda 4 tane buji ile kabloları hazır vaziyette duruyor. 10.000 bakımında değiştireceğim. Siz en son ne zaman buji değişimi yaptınız? Eğer buji ve buji kablosu değişimi yapılmadıysa ve bu konu hakkında da bilginiz yoksa Renault Port Uygulamasından aracınızın bakımı esnasında değişen parçaları görerek öğrenebilirsiniz.

oto ahmet

Taylan,
Bilgi Girilmemiş
Benzili ve özellik lpg takılan araçlarda 30 bin de bir kesinlikle sibob avans ayarı yapılması gerekir