Clio 4 - 1.2 16V Yokuş Kalkışı

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Merhabalar. Yanlış anlamayın ikisini asla karşılaştırmıyorum. Ki zaten karşılaştırılacak motorlar değiller. :) Yokuşu tırmanmadığının farkındayım bunu dediğiniz gibi dip gaz olayıyla aşıyorum. Fakat her ne olursa olsun aracın yokuşlarda kalkması gerektiğini düşünüyorum. Gerçekten bu konuda çok şaşırttı beni araç. Kavramayı düzgün yapıyorum fakat yine de araç 1-2 saniye ileriye gittikten sonra motor tekleyip stop ediyor. Sanırım dediğiniz gibi dip gaz yapmak gerekecek yokuşta kalkarken. :) Bu söylediğim her yokuşta olmuyor elbette çok dik yokuşlarda araba yüklüyken başıma geliyor.

Bu motorun aynısı bizim öteki aracımız olan Symbol'de var. Bu motor ne yazık ki yokuşlarda hatta bazen normal eğimlerde iyi kavramayarak stop ediyor. Bunun için gazı biraz fazla vermek gerekiyor. Biz genellikle el freni kullanıyoruz bu durumlarda. Sizde gerci yokuş kalkış desteği var. Bu nedenle gazı dizel aracınıza göre daha fazla verin. Bu motor yüksek devir isteyen bir motor, özellikle yokuşlarda...

Efe S.

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.2 aynı araçta 5 kişi klima açık yokuşlarda gayet rahat kalkıyor. Yokuşta o biçim yokuşlar. Yokuş kalkış Veli nimet zaten. Hem kalkışı kolaylaştırıyor. Hemde baskı Balat'a ömrünü uzatıyor. Sizin araç sıkıntılı. Beygir düşük yokuşta kalkamıyor diye bir durum söz konusu değil. Vede aracı kaldırmak için geriye kaçırmasını beklemenize gerek Yok. Sistem zaten siz debriyajdan ayak çekince otomatik devre dışı kalıyor. Gaz debriyaj ile kalkın. Baskı balatanız ömrünü doldurmuş olabilir. Aktarma organlarında bir sıkıntı olabilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Dediğiniz gibi beygir zaten yokuş kalkışı etkilemez. Fakat aracın torku da 107nm. Tork yokuş kalkışında son derece önemli. Bu da oldukça düşük bir değer. Dolayısıyla elbette ki etkisi vardır. Aracı baktıracağım fakat sizin söylediğiniz tersini diyen birçok kişi de var.

Efe S.

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu motorun aynısı bizim öteki aracımız olan Symbol'de var. Bu motor ne yazık ki yokuşlarda hatta bazen normal eğimlerde iyi kavramayarak stop ediyor. Bunun için gazı biraz fazla vermek gerekiyor. Biz genellikle el freni kullanıyoruz bu durumlarda. Sizde gerci yokuş kalkış desteği var. Bu nedenle gazı dizel aracınıza göre daha fazla verin. Bu motor yüksek devir isteyen bir motor, özellikle yokuşlarda...
Evet oldukça haklısınız. Düşük tork sebebi ile maalesef bu tür sorunlar yaşatıyor araç. Sanırım gaza abanmak faydalı olacak. :)

slayerbugs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben du yokus kalkis konusunda yanlis anlasilmisim baya galiba. Arkadaslar yokus kalkis 2-3 sn(marka modele gore degisiyor) kaca programlandiysa araci tutar sonra frenleri birakir ve araciniz geri yada ileri kacmaya baslar. Yokus kalkisin birakmasini beklememelisiniz fakat cok hizli hamle yaparsaniz yokus kalkisin devreden cikmadan araci kaldirmaya calismis olursunuz. Araci kaldiracaginiz zaman fren balatalari zorlaninca yokus kalkis ve elektronik park freni renaulta kendini birakiyor her arabada birakmaz. Fakar birakmasi sizin debrajin kavrama noktasina gelmesi ile yada gaza basmanizla alakali degil frenlere binen yukle ilgili bu yuzden arabayi rampada heleki trabzonun o dik rampalarinda icinde 2-3 kisiyle kaldirirken birde ilk kalkis esnasinda araci frenlerin belli bir miktar tutmasi extra bir guc gerektirecektir vurgulamak istedigim buydu birde sistemin ariza verdigi ve frenleri cok gec biraktigi yada hic birakmadigi gorulen bir durum bu yuzden ozelikle durumu vurguladim. Ama anladigim kadariyla tamamen motorun zayifligi ile alakali bir durum gibi gozukuyor. Biraz daha fazla gaz ama kararinda gaz veriniz yoksa debraj balatasi omrunu cok ciddi kisaltiyor fazla gaz. Ben ilk arabamin debraj balatasini o sekilde 20 bin bakiminda degistirmek zorunda kalmistim acemilim iste 2. Balata 120bin km gitti ama.

SM-N910H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Efe S.

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben du yokus kalkis konusunda yanlis anlasilmisim baya galiba. Arkadaslar yokus kalkis 2-3 sn(marka modele gore degisiyor) kaca programlandiysa araci tutar sonra frenleri birakir ve araciniz geri yada ileri kacmaya baslar. Yokus kalkisin birakmasini beklememelisiniz fakat cok hizli hamle yaparsaniz yokus kalkisin devreden cikmadan araci kaldirmaya calismis olursunuz. Araci kaldiracaginiz zaman fren balatalari zorlaninca yokus kalkis ve elektronik park freni renaulta kendini birakiyor her arabada birakmaz. Fakar birakmasi sizin debrajin kavrama noktasina gelmesi ile yada gaza basmanizla alakali degil frenlere binen yukle ilgili bu yuzden arabayi rampada heleki trabzonun o dik rampalarinda icinde 2-3 kisiyle kaldirirken birde ilk kalkis esnasinda araci frenlerin belli bir miktar tutmasi extra bir guc gerektirecektir vurgulamak istedigim buydu birde sistemin ariza verdigi ve frenleri cok gec biraktigi yada hic birakmadigi gorulen bir durum bu yuzden ozelikle durumu vurguladim. Ama anladigim kadariyla tamamen motorun zayifligi ile alakali bir durum gibi gozukuyor. Biraz daha fazla gaz ama kararinda gaz veriniz yoksa debraj balatasi omrunu cok ciddi kisaltiyor fazla gaz. Ben ilk arabamin debraj balatasini o sekilde 20 bin bakiminda degistirmek zorunda kalmistim acemilim iste 2. Balata 120bin km gitti ama.

SM-N910H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sürekli manuel araç kullandığımdan dolayı ayaklarım alışmış çok hızlı hamle yapıyorum dediğiniz gibi. Zira eski aracımda yokuş kalkış sistemi yoktu hızlı hamle yapmazsam geri kaçırıyordu direkt. Ben de motorun zayıflığından dolayı olduğunu düşünüyorum. Sizin dediğinizi de deneyeceğim ama. Biraz bekleyip öyle hamle yapacağım.

Khalasar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yokuş kalkış sistemi elektronik bir sistemdir. Ayağınızı debriyajdan çekmezseniz 2 saniye tutar. Gaz verince değil, 2 saniyeden önce ayağınızı debriyajdan çekerseniz kavrama noktasında frenler kendini bırakır. Mekanik bir olay yok burada.

Efe S.

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yokuş kalkış sistemi elektronik bir sistemdir. Ayağınızı debriyajdan çekmezseniz 2 saniye tutar. Gaz verince değil, 2 saniyeden önce ayağınızı debriyajdan çekerseniz kavrama noktasında frenler kendini bırakır. Mekanik bir olay yok burada.
Evet elektronik bir sistem. Peki bu sistem arıza vermediği sürece dik yokuşlarda devreye girmeme gibi bir sorun oluyor mu? Yeterince güvenebilir miyiz? Daha evvel Renault kullanmadığım için soruyorum. Eski aracımda da sistem mevcut değildi zaten.:)