Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Clio DPF Temizleme işlemi...

bigbrother - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen

Clio DPF Temizleme işlemi...

Arkadaşlar aşağıdaki videoda clionun nasıl kendisinin DPF temizliği yaptığını göreceksiniz. Videoyu biraz kisalttim. Öncelikle motor devrinin 1000 e yakın olduğunu göreceksiniz. DPF temizliği yaparken motor devri artarak 1000e yaklaşıyor. Temizleme işlemi bitince motor devri düşüyor ve eski haline geri geliyor.

Clionun rölanti devri 800 civarı... videonun 37. saniyesinde DPF temizleme işleminin bittiğini göreceksiniz. Size tavsiyem baştan sona dikkatlice izleyin ve devir saati ile motor sesini dinleyin. Farkı anlayacaksınız...

Umarım faydalı olmuştur...
    Konu bigbrother tarafından (30.Eylül.2017 Saat 20:31 ) değiştirilmiştir.

2. Teşekkür Aykut Karabulut, seymor35, Barsoom Mesaja Teşekkür Etti.
    Beğeni Aykut Karabulut, nsldmn liked this post
    maninwar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen
    Paylasim icin tesekkurler.ilk calistirmada degil dimi bu hani sogukken yuksek rolanti olur ya o yuzden.

Teşekkür / Beğen
    Alıntı maninwar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Paylasim icin tesekkurler.ilk calistirmada degil dimi bu hani sogukken yuksek rolanti olur ya o yuzden.
    Yok hayır yaklaşık 26km lik bir yolculuktan sonra park ettikten sonra farkettim ki motorun sesi farklı geliyor. Baktım ki devir 800den fazla... DPF temizliği yapıyor... normalde ilk çalıştırmada kışın devir fazla olabiliyor ama ısınmış motorda 800 civarı... zaten DPF temizliği bitince devir saati normal haline geri donuyor ve sesinden de anlıyorsunuz...

maninwar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen
    Tesekurler bu dpf temizligini bi turlu farkedemiyordum gordugum iyi oldu.

Teşekkür / Beğen
    Sorun değil zaten bir çok kişi bilmiyor... maksat yardımcı olmak...

wollky_52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen
    ​dpf temizliği ne oluyor tam olarak, belki bildiğim birşeydir ama bu isimle ilk defa duydum.
    Volkan GÜNEY
    Clio 4 0.9 TCE

Teşekkür / Beğen
    Alıntı wollky_52 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ​dpf temizliği ne oluyor tam olarak, belki bildiğim birşeydir ama bu isimle ilk defa duydum.
    DPF'in açılımı diesel particulate filter demektir yani Türkçesi dizel partikül filtresi... dizelin yanmasıyla ortaya çıkan zehirli partiküllerin burada birikerek ve daha sonra egzoz gazının ısısı vasıtasıyla bu partiküllerin yakılarak yokedilmesi temeline dayanan bir nevi filtrasyon sistemidir. Sistem egzoz girişi ve çıkışındaki iki adet basınç sensörü marifetiyle DPF'in ne kadar tıkandığını/dolduğunu ölçmektedir. DPF'in içinde zamanla biriken partiküllerin yanmasını sağlamak üzere egzoz içerisinde harareti arttırılması gerekmektedir. Bunun için de fazladan mazot yakılması suretiyle bu işlem sağlanmaktadır. Araç bu işlem esnasında daha sarsıntılı çalışmakta ve performansı biraz düşmektedir.

Aracın bunu yaptığı andaki videosunu yayınlamamdaki neden, bir çok arkadaşımızın bu işlemin ne zaman yapıldığını anlayamamasıydı. Zaten araç giderken bunu anlamak zor ancak durduğunuz anda rölantide motoru dinleyince anlaşılıyor...
    Konu bigbrother tarafından (01.Ekim.2017 Saat 14:50 ) değiştirilmiştir.

9. Beğeni Htmakina liked this post
    wollky_52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen
    Alıntı bigbrother Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    DPF'in açılımı diesel particulate filter demektir yani Türkçesi dizel partikül filtresi... dizelin yanmasıyla ortaya çıkan zehirli partiküllerin burada birikerek ve daha sonra egzoz gazının ısısı vasıtasıyla bu partiküllerin yakılarak yokedilmesi temeline dayanan bir nevi filtrasyon sistemidir. Sistem egzoz girişi ve çıkışındaki iki adet basınç sensörü marifetiyle DPF'in ne kadar tıkandığını/dolduğunu ölçmektedir. DPF'in içinde zamanla biriken partiküllerin yanmasını sağlamak üzere egzoz içerisinde harareti arttırılması gerekmektedir. Bunun için de fazladan mazot yakılması suretiyle bu işlem sağlanmaktadır. Araç bu işlem esnasında daha sarsıntılı çalışmakta ve performansı biraz düşmektedir.

Aracın bunu yaptığı andaki videosunu yayınlamamdaki neden, bir çok arkadaşımızın bu işlemin ne zaman yapıldığını anlayamamasıydı. Zaten araç giderken bunu anlamak zor ancak durduğunuz anda rölantide motoru dinleyince anlaşılıyor...
    Benzinliler için böyle bir olay yok sanırım..
    Volkan GÜNEY
    Clio 4 0.9 TCE

Teşekkür / Beğen
    Alıntı wollky_52 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benzinliler için böyle bir olay yok sanırım..
    Ilerde benzinlilere de buna benzer bir sistem konulacak ama dizeldeki gibi motoru bu kadar yoracagini sanmıyorum.

Teşekkür / Beğen

Paylaşım için teşekkürler, benzer şey başıma geldiğinde ilkte motorun arızalandığını düşündüm, bir süre sonra kendiliğinden düzelmişti.
    Paylaşımınızla birlikte en azından bu durumun neden kaynaklandığını öğrenmiş oldum

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler