Borsa Nasıl Oynanır Öğrenmek için Neler Yapılmalı?

Fanozgur

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
borsa-nasil-oynanir-ogrenmek-icin-neler-yapilmali.jpg

Borsa, birikimlerin değerlendirilmesi için uygun ortamlardan birisidir. Hisse senetleri, devlet tahvilleri ve daha birçok yatırım aracı ile işlem yapılarak, belli bir kar hedeflenebilir. Elbette başarılı sonuçlar elde edebilmek için kendinizi bilgi ve deneyim gibi konularda geliştirmeniz gerekmektedir. Borsanın ne olduğunu iyi bir şekilde bilmeli ve işlemlerle ilgili gerekli deneyimi edinmelisiniz. Borsaya girmeden öğrenilmesi gerekenleri burada sizlerle paylaşmıştık. Bunun için izleyebileceğiniz birkaç farklı yol bulunmaktadır.

Şimdi borsa nasıl oynanır öğrenmek için neler yapmanız gerektiğine bakalım:

İnternetten İlgili Blogları Takip Etmek

internetten-ilgili-bloglari-takip-etmek.jpg

Eğer eğitim almak için belli bir ücret ödemek istemiyorsanız; günümüz olanaklarından olan internetten faydalanabilirsiniz. İnternet üzerinden yayın yapan birçok bilgi blogu bulunmaktadır. Bunlar, A’dan Z’ye borsa hakkında bilgi vermektedir. Yayınlanan makaleler, temel konulardan başlayarak, borsa hakkında ince detaylara kadar vermektedir. Elbette doğru bilgiler veren blogları bulmalısınız.

Borsanasiloynanir.co gibi siteler, nitelikli yazarları ile borsa hakkında bilgi edinmek isteyen kişilere hizmet vermektedir. Üstelik bu sitelerin yazarları ile iletişime geçerek, eksik olduğunuz konular hakkında sorular sorabilirsiniz. Bu talepler neticesinde bu konuları ele alan makaleler yayınladıkları da görülmektedir. Bu sayede hem eksik olduğunuz konuları tamamlayabilir hem de öğrenmek istediğiniz diğer konular hakkında sorularınıza cevap bulmuş olursunuz.

Aracı Kurum Eğitimlerinden Faydalanmak

araci-kurum-egitimlerinden-faydalanmak.jpg

Bir diğer yöntem ise aracı kurumlar tarafından verilen eğitimlerdir. Bu eğitimlerin bazıları ücretli iken bir kısmı ücretsiz bir şekilde verilmektedir. Ücretsiz eğitimleri takip edebilir ve borsanın temelini öğrenebilirsiniz. Bu eğitimler, internet üzerinden verildiği gibi belli dönemlerde seminer olarak da verilmektedir. Bu seminerleri takip ederek, aracı kurumların uzmanlarından birebir bilgi edinebilirsiniz. Ama yüzeysel bilgiler olacağını bilmelisiniz. Detaylı eğitimler için belli bir ücret ödenmesi gerekmektedir.

Borsa Kitaplarından Ve Platformlarından Faydalanmak

borsa-kitaplarindan-ve-platformlarindan-faydalanmak.jpg

Borsa hakkında detaylı bilgiler edinebileceğini kitaplar da bulabilirsiniz. Bu kitaplar hem ders kitabı niteliğinde hem de uzman borsacıların kaleme aldıkları anıları olabilir. Her iki tipten de kendinizi geliştirebileceğini detaylı bilgiler edinirsiniz. Ders kitabı niteliğinde olanlardan teorik bilgiler alırken, anı kitaplarından borsada karşınıza çıkabilecekleri öğrenirsiniz.

Günümüzde sanal borsa platformları da bulunmaktadır. Bu platformlarda, sanal para ile al – sat işlemi yaparsınız ve deneyim kazanırsınız. Risk almadan borsa nasıl oynanır öğrenmenin en iyi yollarından birisi bu platformlardır. Aracı kurumlar tarafından geliştirilen bu platformlara ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Kaynak

Emir

Emirhan SERKUŞ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkürler.

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bence küçük yatırımcı olarak uzak durmak gerekir.elinizdeki parayı direkt başkalarının kucağına atıp kaderinizi beklemekten başka birşey değildir.eliniz kolunuz bağlıdır.biraz kazandımı hırs yaptırır kaybettimi saç baş yoldurur, ağızlarda hep kazanan elalemin hikayeleri dolaşıp ağzının suyunu akıtır ama ne hikmetse onlardan biri olunamaz ,geçmişe bakılıp tuh vah şöyle alıp böyle satsaydım hesapları yapılır ve en sonunda geriye dönüp bakıldığında " ulen o parayı buraya yatırcağıma tatile giderdim arabayı yenilerdim...vs". Şekillerinde ağıtlar yakılır.

Velhasıl kelam maalesef ülkemizde şirketlerin karlılıklarına göre yatırımcı ortakların kazanca ortak olduğu gerçek anlamda bir borsa yoktur hakeza spekülatif fiyat hareketleriyle para kazanma üzerine kurulu yazı tura atmaya dönmüş bir borsa vardır.Sabrınız ve paranız bolsa girin yoksa uzak durun derim bir nacizane ekonomist olarak.

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bence küçük yatırımcı olarak uzak durmak gerekir.elinizdeki parayı direkt başkalarının kucağına atıp kaderinizi beklemekten başka birşey değildir.eliniz kolunuz bağlıdır.biraz kazandımı hırs yaptırır kaybettimi saç baş yoldurur, ağızlarda hep kazanan elalemin hikayeleri dolaşıp ağzının suyunu akıtır ama ne hikmetse onlardan biri olunamaz ,geçmişe bakılıp tuh vah şöyle alıp böyle satsaydım hesapları yapılır ve en sonunda geriye dönüp bakıldığında " ulen o parayı buraya yatırcağıma tatile giderdim arabayı yenilerdim...vs". Şekillerinde ağıtlar yakılır.

Velhasıl kelam maalesef ülkemizde şirketlerin karlılıklarına göre yatırımcı ortakların kazanca ortak olduğu gerçek anlamda bir borsa yoktur hakeza spekülatif fiyat hareketleriyle para kazanma üzerine kurulu yazı tura atmaya dönmüş bir borsa vardır.Sabrınız ve paranız bolsa girin yoksa uzak durun derim bir nacizane ekonomist olarak.

bi tene arkadaş 80 binini yedi......beni de alıştırmaya çalıştı da...para yok zaten...oynamadım da..
arkadşlarınıı iyi seçin.
bunu yapan 20 senelik arkadaşımdı ))

dacar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Konu çok iyi olmuş emeğinize sağlık öncelikle. Bu ara molum araba piyasası fazlasıyla yüksek. Elimizin altında arabamız duruyor. Bana göre bu ara araba almak mantıksız geldiği için. Elimde olan üç beş kuruşumuda borsa oynayarak değerlendirmek istiyorum. Bu konu adı altında birçok yerden araştırmalarımı yapıyorum ve deneme hesabındayım. Ne kadar mantıklı bir karar verdim bilemiyorum doğrusu. Birde bu yazıyı buldum. Borsa nasıl oynanır ile ilgili çok aydınlatıcı bilgilere yer vermişler gerçekten. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp ne olsa. Artık başladım bende bir yerden. Bakalım kazanç elde edebilecek miyim? Edenemezsem zaten bırakırım. Bu ara bilgi ve deneyim edinme yönünde ilerliyorum. Var mı aramızda borsacılar?