Noel Türklerin Bayramıdır...

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
7 kişi danaya girince müslüman mı olacaklar şimdi? yoksa 7 kişi bir dananın canını alınca siz hristiyan mı olacaksınız :)

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

niye kelime i şehadetle müslüman oluyok ya...7 kişi kurban kesince de level atlıyok işte...bi üst düzeye geçiyok))

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
yılbaşı kutlayan ateist mi oluyor? dinsiz mi oluyor ? talihsiz bir yaklaşım.

yani...islamda dinlere hoşgörü vardır....kutlasa bile kötü bişi yok...isa peygambere inanıyok sonuşta demi..
musanın doğumu da kutlarık...biz her peygambere inanıyok..onlar kutlamaz ama))

ne olursa olsun...saçma sapan kutlu doğum haftaları, mevlana anma, mevlid vs..vs. bunlardan iyidir ama yılbaşını kutlamak ))

mehmet_ozturk05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Allah bizleri doğru yoldan ve Kuran-ı kerimin izinden ayırmasın inşallah. Bunların dışında olan şeyler bana göre yanlıştır.

İnned dîne indâllâhil islâm- Allah katında tek din islamdır- Ali imran-19

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İslamiyet kendinden önce gelen dinleri ve peygamberleri kabul eder, yanlış mı? Peki madem öyle Allah'ın göndermiş olduğu peygamberlerin doğumunu kutlamak neden yanlış olsun? İsteyen kutlar istemeyen kutlamaz. Kimse bunlar için olumlu veya olumsuz zorlanamaz. Ayrıca kimse kutluyor veya kutlamıyor diye kişileri yobazlıkla, dinsizlikle vs. suçlayamaz. Anayasamızda açıkça yazar, " kimse din, vicdan, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz ve bunlardan dolayı suçlanamaz;". Bu ülke laiktir. Herkes dini, vicdanı ve düşüncesinde özgürdür. Noeli özel olarak ben de kutlamıyorum ama kutlayanlara da saygı duyarım. Mantıken Allah'ın gönderdiği bir peygamberin doğumunun kutlanması bana neden ters gelsin ki? Ancak yılbaşını kutlarım. Yılbaşı Noel değildir. Bunu pek çok kişi karıştırır. Yılbaşı sadece bir takvim yılının değişimidir. Yeni yılın daha güzel günler getirmesini dilemektir vs. Ha kutlamayan kutlamaz. Bu da yine kişinin tercih özgürlüğüdür. Ona da saygı duyarım.

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İslamiyet kendinden önce gelen dinleri ve peygamberleri kabul eder, yanlış mı? Peki madem öyle Allah'ın göndermiş olduğu peygamberlerin doğumunu kutlamak neden yanlış olsun? İsteyen kutlar istemeyen kutlamaz. Kimse bunlar için olumlu veya olumsuz zorlanamaz. Ayrıca kimse kutluyor veya kutlamıyor diye kişileri yobazlıkla, dinsizlikle vs. suçlayamaz. Anayasamızda açıkça yazar, " kimse din, vicdan, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz ve bunlardan dolayı suçlanamaz;". Bu ülke laiktir. Herkes dini, vicdanı ve düşüncesinde özgürdür. Noeli özel olarak ben de kutlamıyorum ama kutlayanlara da saygı duyarım. Mantıken Allah'ın gönderdiği bir peygamberin doğumunun kutlanması bana neden ters gelsin ki? Ancak yılbaşını kutlarım. Yılbaşı Noel değildir. Bunu pek çok kişi karıştırır. Yılbaşı sadece bir takvim yılının değişimidir. Yeni yılın daha güzel günler getirmesini dilemektir vs. Ha kutlamayan kutlamaz. Bu da yine kişinin tercih özgürlüğüdür. Ona da saygı duyarım.

Elbette İslamiyette Hz Muhammed (s.a.v)'den önceki gönderilmiş olan peygamberlerin de Allah' ın kulu ve peygamberi olduğuna inanmak vardır lakin onlara tabi olmak anlamına gelmez.Kuranı Kerim'in indirilmesiyle Allah indinde geçerli en son ve hak din gelmiş oldu ve önceki kutsal kitaplar ve peygamberler ve dinlerin hükmü kalmadı.Hz.İsa nın bile doğum gününü kutlayacak kadar dindarsak neden diğer hak peygamberlerin doğum gününü dahi bilmeyiz, Hz.Davut, Haz.Süleyman,Hz.Nuh,Hz.İbrahim vs. vs..Kaldı ki Hz İsa' nın doğum günü hristiyan kiliselerindeki ayinlerde 25 aralık da kutlanır 31 Aralık değil. Ali İmran Suresi 19. Ayette " Allah katında tek din İslamdır." buyurulmuşken ve şayet müslümansak bu kitaba iman ettik demektir,bu kitaba iman ettiysek bu ayete de iman ettik demektir ve şayet müslüman isek iman ettiğimizi söylediğimiz şeye göre yaşamak zorundayız.

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
vs..Kaldı ki Hz İsa' nın doğum günü hristiyan kiliselerindeki ayinlerde 25 aralık da kutlanır 31 Aralık değil.

Evet miladi takvime göre 25 Aralık Hz.İsa'nın doğum günüdür. (Jülyen takviminde 6 Ocak'mış mesela.) Ben de bunu demek istiyorum, 31 Aralık tarihinin Hz.İsa'nın doğumuyla veya Hristiyanlıkla bir alakası yok. Nerden çıkıyor bu? Bu nedenle yılbaşı kutlamanın Müslümanlar için de bir sakıncası yok. 31 Aralık sadece takvim yılının değişim günüdür, onu kutluyoruz biz. Eğlenirsin veya dua edersin veya kutlamazsın, herkesin kendi özgürlüğüdür.

Son düzenleme:

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet miladi takvime göre 25 Aralık Hz.İsa'nın doğum günüdür. (Jülyen takviminde 6 Ocak'mış mesela.) Ben de bunu demek istiyorum, 31 Aralık ile Hz.İsa'nın doğumuyla veya Hristiyanlıkla bir alakası yok. Nerden çıkıyor bu? Bu nedenle yılbaşı kutlamanın Müslümanlar için de bir sakıncası yok. 31 Aralık sadece takvim yılının değişim günüdür, onu kutluyoruz biz. Eğlenirsin veya dua edersin veya kutlamazsın, herkesin kendi özgürlüğüdür.

Ama şöyle bir şey de var tamam müslümanlar yılbaşı kutlasın da; İslamiyet nezdinde geçerli olan takvim miladi takvim değil hicri takvimdir hicri takvime göre yılbaşı kutlamak lazım o zaman.neden canım miladi takvim kullanıyoruz diyebilirsiniz.ama sadece dünya işlerimizde miladi takvimi kullanıyoruz.İslamiyet le ilgili Kurban, Hac, Zekat, Ramazan Orucu, Uç Aylar gibi tüm ibadetlerin zamanı hicri takvim esas alınarak belirlenmek zorundadır ve belirlenmektedir de.yani bir tezatlık oluyor; dini vecibelerini yaparken yıl boyu hicri takvim esas al " yeni gelen yılı kutluyorum derken" hicri takvimi esas alma.Deve kuşuna demişler madem kanadın var uç bakalım, ben uçamam deveyim demiş.o zaman yük taşı demişler ben kuşum yük taşıyamam demiş.

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ama şöyle bir şey de var tamam müslümanlar yılbaşı kutlasın da; İslamiyet nezdinde geçerli olan takvim miladi takvim değil hicri takvimdir hicri takvime göre yılbaşı kutlamak lazım o zaman.neden canım miladi takvim kullanıyoruz diyebilirsiniz.ama sadece dünya işlerimizde miladi takvimi kullanıyoruz.İslamiyet le ilgili Kurban, Hac, Zekat, Ramazan Orucu, Uç Aylar gibi tüm ibadetlerin zamanı hicri takvim esas alınarak belirlenmek zorundadır ve belirlenmektedir de.yani bir tezatlık oluyor; dini vecibelerini yaparken yıl boyu hicri takvim esas al " yeni gelen yılı kutluyorum derken" hicri takvimi esas alma.Deve kuşuna demişler madem kanadın var uç bakalım, ben uçamam deveyim demiş.o zaman yük taşı demişler ben kuşum yük taşıyamam demiş.

Sana yılbaşını hicri takvime göre kutlayamazsın diyen var mı? Böyle bir kanun filan mı var? Gönlün öyle istiyorsa öyle kutlarsın. Ama bizim de uyguladığımız resmi takvim miladi olduğu için 31 Aralık'ta kutluyoruz hepsi bu. Bu gereksiz konulara kafa yorduğumuzun yarısını bilime, teknolojiye yorsak ne güzel olurdu. Eller Mars'a gitme hesabı yapıyor biz nelerle uğraşıyoruz.

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tam da marsa gidecektin de Renault forumu mu engel oldu? git kimse seni tutmuyor kimse bişey engellemiyor.

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tam da marsa gidecektin de Renault forumu mu engel oldu? git kimse seni tutmuyor kimse bişey engellemiyor.

Okuyanlar anlamıştır, biz derken forumu kastetmiyorum. Neyse ben polemikten hoşlanmam. Fikir tartışacaksan saygı sevgi çerçevesinde tartışırız.