2014 1.2 120 hp yakıt tüketimi

burak91

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar 1 hafta önce ikinci el 2014 model 120 bg otomatik turbo icon satın aldım. İstanbulda kullanıyorum, aracı fulledim ve araç eco modunda 100 km'de tam 80 kuruş yaktı. Ben bu araç için yakıt tüketimini çok fazla buldum. Yol bilgisayarı ortalaması 100 km'de 8,5 litre, araç ise 14 litre yaktı. Aracı kullananların tavsiyelerini bekliyorum.

gokhan3505

Gökhan Gümüş,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
14 litre de nedir 2.0 motor o kadar yakmıyor :goz

metehanaslan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar 1 hafta önce ikinci el 2014 model 120 bg otomatik turbo icon satın aldım. İstanbulda kullanıyorum, aracı fulledim ve araç eco modunda 100 km'de tam 80 kuruş yaktı. Ben bu araç için yakıt tüketimini çok fazla buldum. Yol bilgisayarı ortalaması 100 km'de 8,5 litre, araç ise 14 litre yaktı. Aracı kullananların tavsiyelerini bekliyorum.
Öncelikle hayırlı olsun kazasız belasız kullanmanızı dilerim. Bende de 2015 model 1.2 turbo 120 bg edc otomatik modeli var. Benim aracım yaz lastikleri ve orjinal enjeksiyon ayarlarına sahipken şehir içi ortalama 5.6 litre yakıyordu. Yağ eksiltme sorunundan yapılan enjeksiyon ayarı, kış lastikleri ve soğuk havalarla şuanda 6.7 litre civarında yakıyor çok zorladığım zaman 7.2 yi gördüm daha üzerine henüz çıkmadım. Sizin aracınızın tüketimi fazla geldi bana. Kullandığınız yer, lastikleriniz, aldığınız yakıt, hava ve trafik durumlarını da bildirebilirseniz daha iyi yorumlar yapabiliriz.

Galaxy Note 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

metehanaslan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ayrıca eklemeyi unuttum benim aracım joy paket eco mod bulunmuyor normal kullanımda bu değerlere ulaşıyorum

Galaxy Note 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

burak91

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim. Bu 100 km'yi cuma pazartesi arası yaptım. İstanbulda dün iş çıkışı karşıya geçtim biraz trafikte kaldım dönüşte 80 90 km hızla trafiğe takılmadan döndüm, bunun dışında Anadolu yakasında dolaştım. Kış lastiği yok, ama lastikleri kontrol ettireceğim. Benzini de Shell V-Power'ı kullanıyorum. Zaten bugünden itibaren eco modunu da kapadım. Lastik, trafik vs her şeye rağmen bana çok yüksek geldi bu yakıt değerleri o yüzden burada da kullananlardan yakıt tüketimlerini duymak istedim.

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Teşekkür ederim. Bu 100 km'yi cuma pazartesi arası yaptım. İstanbulda dün iş çıkışı karşıya geçtim biraz trafikte kaldım dönüşte 80 90 km hızla trafiğe takılmadan döndüm, bunun dışında Anadolu yakasında dolaştım. Kış lastiği yok, ama lastikleri kontrol ettireceğim. Benzini de Shell V-Power'ı kullanıyorum. Zaten bugünden itibaren eco modunu da kapadım. Lastik, trafik vs her şeye rağmen bana çok yüksek geldi bu yakıt değerleri o yüzden burada da kullananlardan yakıt tüketimlerini duymak istedim.

Hocam 14lt yaktığını nasıl hesapladınız? Depoyu sonra tekrar mu doldurunuz?

burak91

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
evet 100 km yaptıktan sonra depoyu tekrar fulledim 80 TL'ye 14 litre aldı araç.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Eco modun şehir içinde pek faydası olmuyor ve aracı oldukça hantallastiriyor. Şehirlerarası daha faydalı olur. Ayrıca 100 km ti tek seferde yaptıysanız aşırı bir rakam. Gerçi parça parça yapıldıysa da aşırı da bir rakam 14 litre. Yanı suan düşünüyorum da sürekli sıkışık trafik, olumsuz hava koşulları, kısa mesafe, motor daha ısınmadan yapılan yol gibi durumları ayni anda yaşasanız bile o aracın 14 litre yakması normal değil. Mutlaka servise gösterin.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

chetaq

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

"Depoyu full yap" dediğinizde bazı istasyon çalışanları, pompanın attığı ilk "Tık" sesinde bırakıyor, bazısı da 2. veya 3. Tık'a (kapağa) kadar dolduruyor.

Dolayısıyla iki "Full" arasında litre olarak çok fazla (5-6 veya daha fazla) fark oluyor. Sizinki de buna benzer bir durum olabilir.

Kapaktan bakınca görebildiğiniz bir yere kadar Full'letip bir sonrakinde de aynı yere kadar doldurtursanız daha sağlıkı bir ölçüm yapmış olursunuz.

burak91

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
"Depoyu full yap" dediğinizde bazı istasyon çalışanları, pompanın attığı ilk "Tık" sesinde bırakıyor, bazısı da 2. veya 3. Tık'a (kapağa) kadar dolduruyor.

Dolayısıyla iki "Full" arasında litre olarak çok fazla (5-6 veya daha fazla) fark oluyor. Sizinki de buna benzer bir durum olabilir.

Kapaktan bakınca görebildiğiniz bir yere kadar Full'letip bir sonrakinde de aynı yere kadar doldurtursanız daha sağlıkı bir ölçüm yapmış olursunuz.

ilk fullediğimde aracın yanında değildim ama dediğiniz doğru 70 TL'de ilk tık geldi sonra istasyon çalışanı 80'e tamamladı. Ben yinede 70 kuruşun bile fazla olduğunu düşündüm ama bu dediğinizi de dikkate alıp bir de öyle deneyeceğim teşekkürler.