megane 2'de hararet yapılacağı algılanıp motoru korumaya alma gibi bir özellik varmı

Karaoqlan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Conta yakma konularını okurken, yazın yaşadığım bir konu aklıma geldi.

Yazın yaylada arabayla gezerken yolun kenarında kaputu açık bir megane 2'nin yanından geçtim, sonra dönüp yanına gittim. O meganında 5 dk öncesinde yanımdan geçtiğini hatırlıyorum. Hayırdır sorun ne dedim , aracın stop ettiğini ve aracın elektrik kestiğini marş yapılmadığını söyledi. Motora göz gezdirirken soğutma suyunun hiç kalmadığını gördüm aracın altına baktık su seyir halinde aka aka bitmiş. Öyle olunca gittim arabadan 5 litre su getirdim. Suyu bi koyduk ama coss sesi geldi tamamen bitmiş su 5 litrenin hepsini aldı. Sonra bide sigortaya baktık gördük ki sigorta atmış. Gittim benim arabadan kablo getirdim düz kontak yapıp arabayıda çalıştırdık. Adam önümde ben arkasında benzinlikçiye kadar refakat ettim. Adamın araba sağlamdı yani. O yaz sıcağında conta yakma belirtisi yoktu.

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
bana boş konu açıyo...
boş boş konuşuyor...
diyenler..
(tabi boş konuştuğumda oluyor...kabul ediyorum...)

benim açtığım konuları takip etseler..

sorununun cevabını bulurlardı...

:cool:

Karaoqlan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bana boş konu açıyo...
boş boş konuşuyor...
diyenler..
(tabi boş konuştuğumda oluyor...kabul ediyorum...)

benim açtığım konuları takip etseler..

sorununun cevabını bulurlardı...

:cool:

O kişiler açtığınız konuları takip etse hangi sorunun cevabını bulacak? konuya bir atıf yaptın lakin ortada bir sorun yok , sorum var. Bu araçlar hararet yapmaya yakın aracın sigortasını attırıp harareti önlemek amacıyla elektrik keser mi. Cümlelerinizde çokça anlam karmaşası mevcut. Ne amaçla böyle cevap yazdınız anlamadım. Bilginiz varsa daha açık ve açıklayıcı cevap yazın

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Conta yakma konularını okurken, yazın yaşadığım bir konu aklıma geldi.

Yazın yaylada arabayla gezerken yolun kenarında kaputu açık bir megane 2'nin yanından geçtim, sonra dönüp yanına gittim. O meganında 5 dk öncesinde yanımdan geçtiğini hatırlıyorum. Hayırdır sorun ne dedim , aracın stop ettiğini ve aracın elektrik kestiğini marş yapılmadığını söyledi. Motora göz gezdirirken soğutma suyunun hiç kalmadığını gördüm aracın altına baktık su seyir halinde aka aka bitmiş. Öyle olunca gittim arabadan 5 litre su getirdim. Suyu bi koyduk ama coss sesi geldi tamamen bitmiş su 5 litrenin hepsini aldı. Sonra bide sigortaya baktık gördük ki sigorta atmış. Gittim benim arabadan kablo getirdim düz kontak yapıp arabayıda çalıştırdık. Adam önümde ben arkasında benzinlikçiye kadar refakat ettim. Adamın araba sağlamdı yani. O yaz sıcağında conta yakma belirtisi yoktu.
Acaba atan sigorta neyin sigortası idi [emoji848]

Karaoqlan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Acaba atan sigorta neyin sigortası idi [emoji848]
Aracın hiç bir aksamı elektrikle beslenmiyordu, kartı takıp start yapılsada boş yani. Adam 200 km'lik yoldan geliyordu nasıl motor yanmadı hayret ettim. Birde sakin süren biriside değil, benzinliğe kadar refakat ederken baya baya bastım arkasından . Aklıma arabanın kendini korumaya aldığı geldi yoksa sıfır soğutma suyuyla motorun alev alıp yanmaması işten bile değil .Demekki bi koruma sistemi var .hiç birşey yokken araba seyir halinde neden tüm elektriği kessin ?

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Aracın hiç bir aksamı elektrikle beslenmiyordu, kartı takıp start yapılsada boş yani. Adam 200 km'lik yoldan geliyordu nasıl motor yanmadı hayret ettim. Birde sakin süren biriside değil, benzinliğe kadar refakat ederken baya baya bastım arkasından . Aklıma arabanın kendini korumaya aldığı geldi yoksa sıfır soğutma suyuyla motorun alev alıp yanmaması işten bile değil .Demekki bi koruma sistemi var .hiç birşey yokken araba seyir halinde neden tüm elektriği kessin ?
Aklıma ilk gelen fan motoru aşırı akım çekip sigorta yı artırmış olabilir idi ama tüm elektriği gidince acaba dedim [emoji3]

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kitapçığında koruması olduğuna dair bir ibare göremedim, sadece soğutma suyu ile sıkıntı olunca ikaz ışığının yanacağını yazıyor. Belkide vardır ama insanlar vurdumduymaz olduklarından " birşey olursa nasıl olsa korumaya alır kendisi" dememeleri için yazılmamışta olabilir.

Hus

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, ben de 99 model megane 1 var. Motor hararet yaptığında (radyatörde su biter genellikle) göstergede ışık yanar. Devam ederseniz motor kendini otomatik olarak korumak için stop eder. Arabayı dinlendirdikten/soğuttuktan sonra susuz olsa bile çalıştırabilirsiniz. Hararet yapınca tekrar stop eder. Saygılar.