2011 Flueance 1.5 Dci EDC extreme ve 2013 Megane 1.5 Dci EDC İcon EDC KARŞILAŞTIMA

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kendi aracım filo değil bilip bilmeden yorum yapmışsınız ayrıca şirketim derken kendi şirketim değil çalıştığım yeri söyledim kendi aracım şuan 61 binde o halde size göre bu aracı bir an önce satmam gerek çünkü sizin mantığınıza göre bu km lerden sonra heran sorun çıkartabilir ayrıca son bakımıda yetkili serviste yaptırmadım o halde tümden ayvayı yemiş olacağım sizce satayım mı memnun olduğum aracı ? Aslında otomatik çokta lazım değil eşim için almıştım çünkü sürekli araç kullanmıyorum işe gidiş gelişlerim aracımla değil eşimde araç kullanma zevkini istanbul gibi iğrenç trafikli bir yerden dolayı kaybedince otomatik gereksiz oldu.Ancak aracımı seviyorum hemen satsam doğru düzgün c sınıfı araç yok bu paralara

Araci satip satmamak size kalmis o konuda bir yorum yapamam. Az once de soyledigim gibi servise gelen fluence sorunlarini ve kendi deneyimlerimi aktardim. Hakli haksiz muhabbettine girmek istemiyorum burada herkes birbirine yardimci olmaya calisiyor. Ne renault ne vw ne de diger markalar babamin oglu degil. Ayrica yine bu forumda bir suru edc sorunlu konu mevcut ve hemen hepsi ayni sikinti. Bu sikintilara ragmen mevcut kosullarda sizinde belirttiginiz gibi bu fiyata alternatif olmadigindan mecburen kullaniyoruz. Aracim en bos donanim olmasina ragmen ve su sikintilari yasamasam inanin benden emekli olur o kadar keyif aliyorum. Ama malesef belli kronik sorunlar zaman ilerledikce meydana cikmaya basliyor. Sorun sadece sanziman degil bunun yani sira kapi kilidi gibi bir cok kronik sorun mevcut ama bu sorunlar arasinda en kulfetli olan hata sanzimandan kaynaklandigi icin sürekli bu sikintiyla gundeme geliyor arac. Dsg de var power shift tede var sorun diyebilirsiniz ama ben renault kullaniyorum ve renaultun sorunu beni ilgilendirir. Yani ozetle lafi fazlada uzatmadan soyle soyleyeyim bu edc 1-2 gecisleri sikintili ve sadece 1-2 gecisinde yapiyor bunu. İster sanziman degisimi ister beyin degisimi sorunu cozmuyor ve verilen para ile kaliyorsunuz. Olay bundan ibaret. Ben arkadaslara bunu anlatmaya calisiyorum. Oyle araci zorladigim falanda yok sakin kullanirim. 7 ay sadece bu sorunu cozmek uzerine calistik ama olmadi. Artik biraktim bende. Fluence kullananlara bakin cogunda bu sikinti var.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,
Arkadan bir taksi çarpması sonucu aracım serviste ve ikame olarak 2013 Megane 1.5 Dci EDC İcon verdiler.
Kendi aracımda EDC forumda da 1-2. vites geçişlerindeki sıkıntı daha öncede konuşulmuş. Bi kararsızlık bi sarsıntı hissi biliniyor.
Ancak 2013 megane edc de kesinlikle böyle birşey yok. Vitesler su gibi geçiyor ve hiçbir şekilde hissedilmiyor.
acaba benim Fluance tamı bir problem var.
bu arada Fluance 100 Bin de. Megane 60 Bin de.

Böyle kıyas yapma fırsatı olan başka arkadaşlar oldumu?
Siz EDC fluance larda 1-2 vites geçişlerini hissediyormusunuz?

Yanılmıyorsam Fluence ve Megane3 araçlarda aynı şanzıman kullanılıyordu. Evelki sene 2012 Megane3 1.5 dci edc Privilege aracımı yaklaşık 70bin km de sattım. En küçük bir sıkıntım yoktu şanzımanından.

sharkemre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aslında bana dizelde gerekmiyor senede 7 bilemedin 8 bin anca yapıyorum aracımı satıp captur 0.9 tce lerdemi alsam diye düşünüyorum tip olarak captur lar hoşuma gidiyor ama hiç deneyimim olmadı acaba megane 3 ü ararmıyım ? Aracımın 58-60 bin civarı piyasası var 2013 model captur 0.9 touch ların 50-53 arası bir piyasası var siz ne dersiniz arkadaşlar ? 1.5 dci 110 edc nin üzerine 0,9 luk captur performans olarak üzer mi ? Yakıt çok önemli değil uzun yol yazın yapıyorum ama şehiriçi kullanımım az

Bilal285

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,
Arkadan bir taksi çarpması sonucu aracım serviste ve ikame olarak 2013 Megane 1.5 Dci EDC İcon verdiler.
Kendi aracımda EDC forumda da 1-2. vites geçişlerindeki sıkıntı daha öncede konuşulmuş. Bi kararsızlık bi sarsıntı hissi biliniyor.
Ancak 2013 megane edc de kesinlikle böyle birşey yok. Vitesler su gibi geçiyor ve hiçbir şekilde hissedilmiyor.
acaba benim Fluance tamı bir problem var.
bu arada Fluance 100 Bin de. Megane 60 Bin de.

Böyle kıyas yapma fırsatı olan başka arkadaşlar oldumu?
Siz EDC fluance larda 1-2 vites geçişlerini hissediyormusunuz?
Geçmiş olsun inşallah aracınız çok hasar almamıştır. 2011 yılında araba ararken EDC ve DSG şanzımana güvenmediğim için manuel vites aldım şimdi forumu okuyunca iyi bir karar verdim diye düşünüyorum 🤔 saçma olabilir ama dizel arabalarda sanki biraz daha mı problem var acaba dizel motor ve turbo şanzımanı yorabilir mi

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun inşallah aracınız çok hasar almamıştır. 2011 yılında araba ararken EDC ve DSG şanzımana güvenmediğim için manuel vites aldım şimdi forumu okuyunca iyi bir karar verdim diye düşünüyorum 🤔 saçma olabilir ama dizel arabalarda sanki biraz daha mı problem var acaba dizel motor ve turbo şanzımanı yorabilir mi

Tam tersine, boş boş ne amaçla yazdıkları belli olmayan bir kaç kişi yüzünden büyük bir konfordan mahrum kalmışsınız. Daha önce de dediğim gibi elbette her makine gibi edc de arıza yapabilir. Önemli olan toplam satış içindeki oranıdır. Bugün piyasada sadece bizim ülkemizde kullanılan onbinlerce edc li, onbinlerce dsg li vb. çift kavramalı otomatik araç var. Dünya genelinde milyonlarca araç bu rakam. İçlerinde bazılarının arıza yapması son derece normal zaten.

Bu konuda bir müşteri olarak çok yakında Mais'le temasa geçeceğim. Bu tür sanal ortamlarda ne amaçla boş yere insanların kafasını karıştırmaya çalışan, kime hizmet ettiği meçhul bir takım şahıslar için hukuki yollara başvurmalarını isteyevceğim. Malum bu arkadaşların hiç birisi sorulduğunda ne adını, ne aracının plakasını, ne başvurduğu servis ismini filan vermezler. (İstisnai bir kaç kişi hariç.) Ancak yine malum bunların IP noları vs. bir yerlerde kayıtlıdır, kolayca gerçek kimliklerine ulaşılır. Tek tek tespit edilip yaşadıkları olayların gerçekliğini ispat etmeleri, edemedikleri taktirde ise hukuki olarak yaptırımlara maruz bırakılmalarını isteyeceğim. Çünkü bu yaptıkları hem ticari kanunlar nezdinde çok ciddi bir suçtur (haksız rekabet) hem de firmanın müşterilerine boş yere endişe ve rahatsızlık vermektedirler. Çok ciddi tazminat cezalarına maruz kalacaklarına hiç şüphem yok. Bence artık bunun zamanı geldi, geçiyor. Mais artık bu konuya el atmalı. Kabul eder etmez, yapar yapmaz ama bir kullanıcı olarak bu konuda kanuni yollara başvurması konusunda Mais'den cidden bunu talep edeceğim. Sıktılar artık çünkü.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aslında bana dizelde gerekmiyor senede 7 bilemedin 8 bin anca yapıyorum aracımı satıp captur 0.9 tce lerdemi alsam diye düşünüyorum tip olarak captur lar hoşuma gidiyor ama hiç deneyimim olmadı acaba megane 3 ü ararmıyım ? Aracımın 58-60 bin civarı piyasası var 2013 model captur 0.9 touch ların 50-53 arası bir piyasası var siz ne dersiniz arkadaşlar ? 1.5 dci 110 edc nin üzerine 0,9 luk captur performans olarak üzer mi ? Yakıt çok önemli değil uzun yol yazın yapıyorum ama şehiriçi kullanımım az

0.9 beygir olarak megane denk ise performans olarak uzmez. Sizin yaptiginiz km dizel araca uygun degil benzinli daha uygun sizin icin. Artik yeni nesil benzinli araclarinda dizel araclara olanla ortalama tuketimleri cok yaklasti. Ama yillik maliyete vurdugunuzda ( alim fiyati, yakit, bakim vs ) benzinli daha karli olur. Motorun dusuklugune takilip aldanmayin gecenlerde arkadasin 1.0 golf benzinlisini kullandim turbo da var bu arada araba gayet iyi yuruyordu.

Seijuro

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Konuya sonradan dahil oldum kusura bakmayin ancak 2012 model megane sporttourer 1.5 dci edc aracim var 164.xxx kmde sanzimanla bugune kadar herhangi bir sorun yasamadim ve kanimca otomatik sanzimanli bir arac kullanmak manuel sanzimanli bir araca gore daha zor ve ozen isteyen bir is. Bazi puf noktalari var bunlara dikkat etmek gerek bence (yokusta,yogun trafikte v.s.).

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Konuya sonradan dahil oldum kusura bakmayin ancak 2012 model megane sporttourer 1.5 dci edc aracim var 164.xxx kmde sanzimanla bugune kadar herhangi bir sorun yasamadim ve kanimca otomatik sanzimanli bir arac kullanmak manuel sanzimanli bir araca gore daha zor ve ozen isteyen bir is. Bazi puf noktalari var bunlara dikkat etmek gerek bence (yokusta,yogun trafikte v.s.).

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kusura bakılacak bir durum yok, bilgi alışverişi yapıyoruz dostum herkese açık ortam. Otomatik şanzıman konfor ve kolaylık içindir, eziyet için değil. Hele şimdiki çift kavramalılar ekstradan %5-%10 gibi yakıt tasarrufu da sağlar manuel şanzımanlara göre. Bazı platformlarda dile getirilen park esnasında önce N ye al sonra şunu yap bunu yap veya kırmızı ışıkta N de bekle vs. tavsiyeler tamamen şehir efsanesidir. Çift kavramalı şanzımanların yapısı nedeniyle bu tür uygulamalar gereksizdir. Sadece arabanızı hor kullanmamanız ve gereksiz zorlamamanız uzun ömürlü bir kullanım için yeterlidir. Zaten bu uyarı çok eskiden beri tüm araçların kullanım kitapçığında yazar, aracınızı yumuşak kullanın, spor kullanmayın der. Çünkü bunlar binek otomobillerdir. Ek olarak bazı arkadaşlar aracını çeşitli yazılımlarla gücünü fabrika değerlerinin üzerine çıkartıyorlar. Bunu da kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bu beygir ve tork artışı da sadece şanzımanların değil motorun, özellikle turbonun da ömrüne olumsuz etkendir. Aracınızın gücünü yeterli bulmuyorsanız satıp fabrikasyon olarak daha güçlü üretilmişini alacaksınız. Her araç üretilirken motorunun üreteceği güce, ısıya vb. göre dayanıklılığı hesaplanmış parçalarla üretilir. Hesaplanmış gücün üzeri diğer parçalar üzerinde olumsuz etkiler, erken yıpranmalar ve arızalar yaratacaktır. Bir Megane'a F1 motoru takarsanız 100mt sonra arabayı yoldan parça parça toplarsınız gibi yani. Püf noktaları bunlar sadece, aracınızı hor kullanmayacaksınız o kadar. Bakın siz 164bin km yol yapmışsınız ve hala bir sıkıntınız yok çok şükür. 4-5 yıl kadar önce biz de rahmetli babamın 1992 R21 Concorde aracını sattık 170bin km filandı ve hala hiç sıkıntısız aslan gibi arabaydı. Ama ne bakımları aksatıldı ne de hor kullanıldı.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kusura bakılacak bir durum yok, bilgi alışverişi yapıyoruz dostum herkese açık ortam. Otomatik şanzıman konfor ve kolaylık içindir, eziyet için değil. Hele şimdiki çift kavramalılar ekstradan %5-%10 gibi yakıt tasarrufu da sağlar manuel şanzımanlara göre. Bazı platformlarda dile getirilen park esnasında önce N ye al sonra şunu yap bunu yap veya kırmızı ışıkta N de bekle vs. tavsiyeler tamamen şehir efsanesidir. Çift kavramalı şanzımanların yapısı nedeniyle bu tür uygulamalar gereksizdir. Sadece arabanızı hor kullanmamanız ve gereksiz zorlamamanız uzun ömürlü bir kullanım için yeterlidir. Zaten bu uyarı çok eskiden beri tüm araçların kullanım kitapçığında yazar, aracınızı yumuşak kullanın, spor kullanmayın der. Çünkü bunlar binek otomobillerdir. Ek olarak bazı arkadaşlar aracını çeşitli yazılımlarla gücünü fabrika değerlerinin üzerine çıkartıyorlar. Bunu da kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bu beygir ve tork artışı da sadece şanzımanların değil motorun, özellikle turbonun da ömrüne olumsuz etkendir. Aracınızın gücünü yeterli bulmuyorsanız satıp fabrikasyon olarak daha güçlü üretilmişini alacaksınız. Her araç üretilirken motorunun üreteceği güce, ısıya vb. göre dayanıklılığı hesaplanmış parçalarla üretilir. Hesaplanmış gücün üzeri diğer parçalar üzerinde olumsuz etkiler, erken yıpranmalar ve arızalar yaratacaktır. Bir Megane'a F1 motoru takarsanız 100mt sonra arabayı yoldan parça parça toplarsınız gibi yani. Püf noktaları bunlar sadece, aracınızı hor kullanmayacaksınız o kadar. Bakın siz 164bin km yol yapmışsınız ve hala bir sıkıntınız yok çok şükür. 4-5 yıl kadar önce biz de rahmetli babamın 1992 R21 Concorde aracını sattık 170bin km filandı ve hala hiç sıkıntısız aslan gibi arabaydı. Ama ne bakımları aksatıldı ne de hor kullanıldı.

Sanzimanin cift kavrama olmasi vitesi dogrudan p ye alip el frenini cektiginizde yukun sanzimana binmesine engel degil. Bilgilendirme ypin fakat yanlis bilgi vermeyin. Bahsettiginiz parca 20.000 lira. Arac park edilirken ister cift kavrama ister tek kavrama olsun otomatik oldugu surece once bosa alinip el freni cekilerek yuk el frenine bindirilmeli arkasindan p ye alinmali. Siz bildiginiz gibi kullanmay devam edin. Sanziman masrafiyla karsi karsiya kaldiginizda anlarsiniz olayin onemini.

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sanzimanin cift kavrama olmasi vitesi dogrudan p ye alip el frenini cektiginizde yukun sanzimana binmesine engel degil. Bilgilendirme ypin fakat yanlis bilgi vermeyin. Bahsettiginiz parca 20.000 lira. Arac park edilirken ister cift kavrama ister tek kavrama olsun otomatik oldugu surece once bosa alinip el freni cekilerek yuk el frenine bindirilmeli arkasindan p ye alinmali. Siz bildiginiz gibi kullanmay devam edin. Sanziman masrafiyla karsi karsiya kaldiginizda anlarsiniz olayin onemini.

Bana bunun teknik olarak izahını yapabilir misiniz? Bu yaptığınız işlemler hangi parçanın neyi yaptığı gibi?