Clio 4 1.2 120hp İlginç Sorun

RebelPhoenix

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba,

1.2 120 beygirlik otomatik vites Clio 4 aracım var. Araç 2500 km civarında alalıda 4,5 ay oldu olmadı. Mahalle aralarında aralarında vites aralıkları çok erken olduğundan manuel'e aracı çekip kullanıyorum. Evin etrafı dik rampalarla dolu olduğundan özellikle bunu yapmam gerekiyor. Şu ana kadar; 1.9TDI Audi A4, BWM E36 3.20, E39 BMW 5.20, BMW E46 3.18, E90 BMW 3.20 tüm bu model araçları otomatik vites olarak kullandım. Hiç birinde böyle bir sorun yaşamadım. Sorunumsa şu; 2. vitesle rampa aşağı iniyorum. Gaza basmıyorum frenede basmıyorum. Araç 25, 30 km hızla aşağı doğru inerken birden anormal bir şekilde kompresöre biniyor. Bakıyorum vites mi küçülttü diye, yok araç halen 2. viteste. Bu kompresör öyle güçlü ki, oto yolda 5. vites 100km ile giderken aracı 3'e çekseniz hissedebileceğiniz türden. Neyse biraz kompresör yaptıktan sonra tekrar kendini bırakıyor ve aynı hızlara dönüyor. Bugün arka koltuğa market poşetlerini koymuş iniyorum. Araç bir kompresöre bindi ne var ne yok ayak boşluğunda... Ben tabi başladım kendi kendime giydirmeye ne diye düz almadın vs. vs. Ya bir püf noktası var ben bilmiyor kullanamıyorum yada aracımda bir sıkıntı var. Bu durumu tecrübe eden veya yorum yapabilecek olan arkadaşımız var mıdır?

Janissary34

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kardeşim aynı aracı kullanmaktayız, çözümü aslında bulmuşsun.Dik rampalar da rampayı çıkarken aracın vites yükseltme olayı ne kadar iyi olsa da aynı rampayı inerken bende aynı sorunu yaşıyorum ( bu aracın karakteristik bir özelliği diye düşünüyorum ve daha önce dsg kullandım, oda kısmen bu şekilde idi ) ve direk manuele alıp kendim arttırıyorum-düşürüyorum vitesleri.

SGG

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kompresöre binmek nedir ? belki bizde yaşıyoruz bu sorunu yada yaşamıyoruz tam olarak nedir bu ?

gokhan3505

Gökhan Gümüş,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kompresöre binmek nedir ? belki bizde yaşıyoruz bu sorunu yada yaşamıyoruz tam olarak nedir bu ?
sanırım yüksek devirde iken uygun olmayan bir vitese atınca vites küçültirken araba böyle öne doğru bi yıgılır ya onu kast ediyorlar galiba.

RebelPhoenix

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sanırım yüksek devirde iken uygun olmayan bir vitese atınca vites küçültirken araba böyle öne doğru bi yıgılır ya onu kast ediyorlar galiba.

Doğru tam olarak bu. Bir kaç gündür farklı bir şey deniyorum. Yokuş aşağı inerken önüm açık olduğunda fren pedalına basmaz ve 2. viteste inerdim. Şimdileri yine aynı viteste fakat önüm açıkta olsa fren ile iniyorum. Şu anda aynı sıkıntıyı yaşatmıyor.

digiogi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yokuş aşağı belli bir eğimde frensiz belli bir hızdan daha yükseğe çıkmaya izin vermiyor demek ki. Renault mühendislerine sorulması gereken bir soru.

RebelPhoenix

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yokuş aşağı belli bir eğimde frensiz belli bir hızdan daha yükseğe çıkmaya izin vermiyor demek ki. Renault mühendislerine sorulması gereken bir soru.
Muhtemelen böyle bir durum var. Yukarıdaki mesajlarımda da bahsettiğim gibi en az 5, 6 otomatik vites araç kullandım. Hiç birinde seyire böyle bir müdahale görmedim. İyi mi kötü mü bilmiyorum. Aracı manuele alıyorum. Devir biraz düşüyor hemen müdahale. Fark etmeyip birde ben düşürdüm mü... Püff. 3den 1e düşmüş oluyorum hesap edin yaşadığım durumu. Otomatik kullanıcısı bu kdr arabadan anlamıyor mu ki bu kdr müdahale var? diye soruyorum bazen...

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Muhtemelen böyle bir durum var. Yukarıdaki mesajlarımda da bahsettiğim gibi en az 5, 6 otomatik vites araç kullandım. Hiç birinde seyire böyle bir müdahale görmedim. İyi mi kötü mü bilmiyorum. Aracı manuele alıyorum. Devir biraz düşüyor hemen müdahale. Fark etmeyip birde ben düşürdüm mü... Püff. 3den 1e düşmüş oluyorum hesap edin yaşadığım durumu. Otomatik kullanıcısı bu kdr arabadan anlamıyor mu ki bu kdr müdahale var? diye soruyorum bazen...

Bende fluence otomatik var ayni durum yasaniyor. Sanzimanin karakteristigi olabilir. Yokus inis destek var sandim ilk zamanlar ama yigilmadan sonra yukten kurtulup vites yukselterek bi anda hizlanmaya basliyor. Bu olay tabi yokus asagi inerken gaza basmadan aracin kendi akisina biraktiginizda oluyor. Renaultun tum otomatikleri boyle herhalde. Diger yandan yine yokus inerken gaza basmayip araci kendi akisina birakip arada gaza bastiginiz zamanda anlamsizca bagirarak devri yukseltiyor ( bu arada hizlanma yok sadece motor sesi var ama devrin yukseldigini gorunce aracin hizlanmasini bekliyorsunuz ) ve ust vitese gecince hizlanmaya basliyor. Yani ust vitese gecene kadar hizlanma olmuyor tuhaf bi durum buda.

Hızlı yanıt alabilmek icin alıntı yaparak cevaplayın

iMessage : tanseler@me.com

RebelPhoenix

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende fluence otomatik var ayni durum yasaniyor. Sanzimanin karakteristigi olabilir. Yokus inis destek var sandim ilk zamanlar ama yigilmadan sonra yukten kurtulup vites yukselterek bi anda hizlanmaya basliyor. Bu olay tabi yokus asagi inerken gaza basmadan aracin kendi akisina biraktiginizda oluyor. Renaultun tum otomatikleri boyle herhalde. Diger yandan yine yokus inerken gaza basmayip araci kendi akisina birakip arada gaza bastiginiz zamanda anlamsizca bagirarak devri yukseltiyor ( bu arada hizlanma yok sadece motor sesi var ama devrin yukseldigini gorunce aracin hizlanmasini bekliyorsunuz ) ve ust vitese gecince hizlanmaya basliyor. Yani ust vitese gecene kadar hizlanma olmuyor tuhaf bi durum buda.

Hızlı yanıt alabilmek icin alıntı yaparak cevaplayın

iMessage : tanseler@me.com
Durum aynen bu... [emoji122][emoji122] bravo bu kadar güzel özetlenemezdi. Muhtemelen karakteristiği böyle. Alışacağız artık.

digiogi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Peki yokuş aşağı inerken çok hafif şekilde basmakla basmamak arasında ayağınızla frene dokunarak inmeyi denediniz mi? Yine aynısı olacak mı acaba.

Durum aynen bu... [emoji122][emoji122] bravo bu kadar güzel özetlenemezdi. Muhtemelen karakteristiği böyle. Alışacağız artık.