Rölantide Sürekli Titreme ve Stop Etme

pc0120fluence

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
selamlar.. buji bobinleri ve rolanti valfi geliyor aklıma..

MeganeSever

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı belirtiler benim araçta da var ama stop etme yok.
Bence sorun elektro ik mi mekanik mi onu belirlemek lazım.
Supap , supap yatakları kontrolü için kompresyon testi
Sonrasında
Bobin
Manyetik kaptor
Kam mili kaptoru
Bogaz kelebeği ucuzdan pahalıya dogru kendince deneyecen mecbur.
Yetkili serviste ariza tespiti yaptirmadiysan
Dışarıdaki cihazlar bwlki de arizayi göremiyor dur

Renault Clip ile kontrol edildi ve arıza gözükmüyor maalesef. Bobinleri denedim, hepsi de tepki verdi ve çalışıyorlar. Rolanti Valfi, Kam mili kaptörü, Manyetik Kaptör gibi ufaktefek parçaları değiştiririm. Boğaz kelebeği adaptasyonumuz da yapıldı ama temiz mi pis mi ona da bir bakayım...

kostantin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Valla zor bi durum. Önce bi kompresyon testi
Yaptırıp supap, supap yatakları segmanlar vs baktırmak lazım. Ondan sonra biseyler yavas yavas netlesmeye başlar.

Sağlam çıkarsa sensörlere kablo tesisatına baktır.
Tabi anlayan birini bulursan.

Bizim mahallede bi eleman var.
2-3 ayda bir kelebek boğazını söküp temizliyor.
Sürekli stop ediyormuş, temizleyince 2-3 ay gidiyor falan dedi.
Tabi her aracın sorunu başka da olabilir.
Ben 4 ustaya gittim. Hepsi ayrı bisey söyledi.
Bende elletmedim kimseye . iyice belli olana kadar arıza devam sürmeye.

MeganeSever

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Renonun standart bakılması gereken aksamları bunlar
Bobin
Manyetik kaptor
Kam mili kaptoru
Bogaz kelebeği

Kontrol edildikten sonra kompresyon ve subap ölçümü yapılmalı.

Valla zor bi durum. Önce bi kompresyon testi
Yaptırıp supap, supap yatakları segmanlar vs baktırmak lazım. Ondan sonra biseyler yavas yavas netlesmeye başlar.

Sağlam çıkarsa sensörlere kablo tesisatına baktır.
Tabi anlayan birini bulursan.

Bizim mahallede bi eleman var.
2-3 ayda bir kelebek boğazını söküp temizliyor.
Sürekli stop ediyormuş, temizleyince 2-3 ay gidiyor falan dedi.
Tabi her aracın sorunu başka da olabilir.
Ben 4 ustaya gittim. Hepsi ayrı bisey söyledi.
Bende elletmedim kimseye . iyice belli olana kadar arıza devam sürmeye.

Boğaz kelebeğini söküp baktım, tertemiz. Adaptasyon ayarı da yapılmıştı zaten 4-5 gün önce. Gazda çözüm aramayı denemeyi planlıyorum çünkü gazda karşılaşıyorum sürekli bu sorunlarla. Bnezinde sadece az bir miktar titreme oluyor. Eğer gazda çözüm bulamaz isem sizin dediğiniz yollardan gitmeyi deneyeceğim. İyi yorum alan birkaç yer buldum. Oralara gidip şansımı deneyeceğim.

hocaozden

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
problem gaz sisteminde sanırım. Benim aracımda benzer bir sorun vardı. gaz beyni üstündeki ısı sensörü bozulmuş. degiştirdik düzeldi.

kostantin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dün rampa çıkarken arac sanki conta yakmış gibi çekişten düştü. Kenara çektim gaz yemedi stop etti.
Tekrar çalıştırdım. Gaz yemedi benzine aldım degisen bisi yok. Biraz 1-2 dk çalıştı kendi kendine düzeldi.
Sanayide orj cihaza baglattim kam mili sensoru hatası vermiş.
Soketin dişlerini kastirip geri taktık hatayı sildik , hata vermedi eve gelene kadar.
Bugun yine aynı. Gaz yemiyor ara ara.
Sanki bobinin biri zayıf , manifoldda kaçak varmış gibi patırtılı çalışıyor.
Sanırım sensor hata versi yine değişecek.

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Dün rampa çıkarken arac sanki conta yakmış gibi çekiÅŸten düÅŸtü. Kenara çektim gaz yemedi stop etti.
Tekrar çalıştırdım. Gaz yemedi benzine aldım degisen bisi yok. Biraz 1-2 dk çalıştı kendi kendine düzeldi.
Sanayide orj cihaza baglattim kam mili sensoru hatası vermiş.
Soketin dişlerini kastirip geri taktık hatayı sildik , hata vermedi eve gelene kadar.
Bugun yine aynı. Gaz yemiyor ara ara.
Sanki bobinin biri zayıf , manifoldda kaçak varmış gibi patırtılı çalışıyor.
Sanırım sensor hata versi yine değişecek.

Bobin sorunu gibi. Bence takım halde değiştirin.

kostantin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bobinler sağlam,yeni sayılır 1 sene bile olmadı. Bütün silindirlerde ateşleme var.
Arıza kodunu silip soketin pinlerini sıkıştırınca eve kadar araç pürüzsüz bir şekilde geldi. Sonra yine aynı tabi.
Sanırım kam sensorü değişecek

kostantin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eksantrik sensörü ve soketi bağlantısı yenilendi. İnternet den aldim.
Sanayiden almadım maalesef. Biri valeo sensör 75 TL diyor başka parçacı 100 TL. Bu fiyata mümkün değil. Sanayideki sensörlerin bircogu çakma zannedersem.

Yine stop etme ,ara ara çekişten düşme ,bisey cekip birakiyomus gibi,vibrasyon, ışıklarda sasiye pedala titreşim verme belirtileri devam ediyordu. Ama bazen pürüzsüz çalışıyordu.

En son krank devir sensörünü yenilemeye karar verdim
Herhangi bir hata vermemesine rağmen. 2 yıl once de bozulmustu ama hata vermemisti.
Orijinal servis mali çek cumhuriyeti üretimi senaoru taktim bugün. Sonuc olumlu. Benzinden gaza,gazdan benzine gecerken hırlama stop etme tekleme hiçbiri kalmadı. Çok hizli geciyge artik tekleme.

Devir saatinde boşa atınca devir 550 civarina düşüp hemen normale donuyor ama simdiliş çok problem degidl Biraz kullanınca sonucu yazarım inşallah ...
Krank sensörleri yenilenmiş.Sensor Soket üzerindeki kanallarla dışi soket tam uymuyor. Kırmadan kastırarak takabilirsibiz yine de. Baya sıkı geçiyor soketler.

kostantin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eksantrik sensörü ve soketi bağlantısı yenilendi. İnternet den aldim.
Sanayiden almadım maalesef. Biri valeo sensör 75 TL diyor başka parçacı 100 TL. Bu fiyata mümkün değil. Sanayideki sensörlerin bircogu çakma zannedersem.

Yine stop etme ,ara ara çekişten düşme ,bisey cekip birakiyomus gibi,vibrasyon, ışıklarda sasiye pedala titreşim verme belirtileri devam ediyordu. Ama bazen pürüzsüz çalışıyordu.

En son krank devir sensörünü yenilemeye karar verdim
Herhangi bir hata vermemesine rağmen. 2 yıl once de bozulmustu ama hata vermemisti.
Orijinal servis mali çek cumhuriyeti üretimi senaoru taktim bugün. Sonuc olumlu. Benzinden gaza,gazdan benzine gecerken hırlama stop etme tekleme hiçbiri kalmadı. Çok hizli geciyge artik tekleme.

Devir saatinde boşa atınca devir 550 civarina düşüp hemen normale donuyor ama simdiliş çok problem degidl Biraz kullanınca sonucu yazarım inşallah ...
Krank sensörleri yenilenmiş.Sensor Soket üzerindeki kanallarla dışi soket tam uymuyor. Kırmadan kastırarak takabilirsibiz yine de. Baya sıkı geçiyor soketler.

Karisik yazdiysam kusura bakmayın. Telefondan bu kadar yazabilirim.