Renault edc sorunu ve basit cozumleri.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaslar,

Oncelikle bahsedecegim cozumler %100 kesinlik saglamamak ile beraber denenmesinde fayda vardir.

Aracimin sorunlari;

1-2 gecislerindeki kararsizlik
İlk gaz tepkisindeki sertlik ve sonrasinda ayaginizi gazdan cekip tekrar gaza bastiginizda vuruntu yapar gibi hareket etmesi.

Bu sorunlari yasayan arkadaslarin bakacagi ilk yer aku olacak. Fabrikasyon araclarin uzerinde 50 amper aku yer almkata fakat bu aku edc nin cektigi elektrigi tam olarak saglayamadigindan kararsizliga dusmesine neden oluyor. Dolayisi ile bu araclarda 70-75 amper aku olmasi gerekiyor. Bu degerdeki aku sorunun %90 nini ortadan kaldiriyor.

Bir diger onemli konu ise yazilim. Soyle ki bugun ogrendigim bilgiye gore ( ki kendimde bu sayfayi gordum clip cihzindan ) yazilim yuklenebilen renault araclarin omru boyunca 8 kere yeni surum yuklenebiliyor. Bu fabrikanin cikarttigi guncellemeler de dahil toplamda sadece 8 yazilim yuklemesi yapilabiliyor. Yine kendi aracimdan ornek verecek olursam ben bugune kadar 5 kere yazilim yukletmisim ve aracin 3 yazilim hakki kalmis. Yani renault ust uste 4 guncelleme cikartsa 4. Yu alamayacagim ve mevcut surum araca bir kere yuklenebilecek sekilde proglanmis. Yani benim aracimda ariza var yazilim atalim diye servise gittiginizde eger aractaki ve servisin elindeki son surum ise islem yapamiyor yazilimi yukleyemiyor hem clip cihazi hem arac beyni yuklemeye izin vermiyir sadece guncellemeyi alabiliyor.

Gelelim sanzimana etkisine. Ben bu olaylari gordukten sonra ve aracta hem guncel surum oldugunu gorup hemde yeni yazilim yuklenemeyevegini ogrendikten sonra usta debriyaj ayarina bakalim dedi. Yapilan okumada benim aracin 1. Debriyaji ( balatasi ) 8.3mm 2. Debriyaji ( balatasi ) 10.8mm olarak deger verdi. Daha sonra araca yine clip cihazindan tekrar okuma icin komut verildiginde ilk debriyaj 8.5mm ikinci debriyaj 10.5mm olarak okudu ve bunu kayit ettik beyine. Buradaki olay okunan ilk deger arac beynindeki deger yine okunan ikinci deger clip cihazinin okudugu deger. Bizim clip cihazindan cikan degeri aracin beynine kaydetme sebebimiz kalkistaki sertlik ve 1-2 gecislerindeki kararsizligi ortadan kaldirmakti.

Bu islemler sonunda arac hatiri sayilir derecede yumusayarak kalkislar tork konvertorlu sanziman gibi purussuzlesti ve 1-2 geçişlerindeki sacmalik ortadan kalkmis oldu.

Bu islemler oncesinde gerek ara hizlanmalarda gerek ilk kalkislarda aracim bariz sekilde sanki vuruntu yaparak gazi aliyordu. Bu olay ortadan tamamen kalkmadi fakat oranlayacak olursam her 20 gaza basmamda bir defa ve bu bir defayi da yine yumusak bi hareketle yapiyor.

Ozetleyecek olursam; ilk olarak akunuzu 70-75 amper olarak degistirin ( ben daha degistiremedim ilk firsatta onu degistirecegim ) ikinci olarak balatalarin asinma degerlerini mutlaka kontrol ettirip arac beynindeki degeri degilde clip cihazinin okudugu degeri kayit ettirin.

Umarim yardimci olabilir, keyifli forumlar.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Şunu bilmeyen yada bakım periyotlarına eklemeyen Renault genel müdürlüğü ne sevgiler [emoji41]

DİJİTAL

Yasin KARADERILI, T.C. Vatandaşı
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
süper bi yazı harika olmuş emegine saglık

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şunu bilmeyen yada bakım periyotlarına eklemeyen Renault genel müdürlüğü ne sevgiler [emoji41]

Abi adamlar ugrasmiyor ki sorun gordugu parcayi degistiriyor kolay yoldan is yapiyor. Halbuki kafayi biraz yorsalar ne cevherler var ellerinin altinda.

süper bi yazı harika olmuş emegine saglık

Tesekkurler.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Paylaşımınız için teşekkür ederim.

Burak.yurttass

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tansel bey paylaşımınız için teşekkürlerimi sunarım, Forumda bu edc hakkında baya bir konu var inşallah arkadaşlar bu paylaşım sayesinde çözümü bulur

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Paylaşımınız için teşekkür ederim.

Rica ederim.

Tansel bey paylaşımınız için teşekkürlerimi sunarım, Forumda bu edc hakkında baya bir konu var inşallah arkadaşlar bu paylaşım sayesinde çözümü bulur

Temennim o yonde. Umarim faydali olur.

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Edc’lerin hepsi 70 ya da 75 amper oluyor. 2’sinden biri yani.50 amper takılmıyor. Başka kullanici takmiş olmali

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Edc’lerin hepsi 70 ya da 75 amper oluyor. 2’sinden biri yani.50 amper takılmıyor. Başka kullanici takmiş olmali

Aracin uzerinde benimkinde en azindan 50 geldi. Hafta ici 75 alip isi saglama alacagim. Fakat enteresan olan bir sene bu sorunla karsilasmadim demek akunun omru azaldikca ve az gelmeye basladikca hissedilir seviyeye ulasti.

ulusoycelal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu bilgiler icin teşekkürler bende ilk firsatta servise gidip yazilim güncellemesine ve baski balata kalibrasyon isine baktiracagim. Ankarada akbak yetkili serviste gayet iyi anlayan bir usta varmis oraya gidecegim. Sizin önerebileceginiz yetkili servis varmi Ankara’da

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi