Selamun aleyküm arkadaşlar. Malumunuz havalar güzel ve bu güzel havalarda arabayla uğraşmak güzel oluyor bugün kapı çıtaları ve ön arka tampon siyah bölümlerini boyadım. Umarım beğenirsiniz. Resimlerle anlatım yapalım belki isteyen olursa yardımı dokunur.

Öncelikle yan kapı çıtalarını söküyoruz. Bunun için çıtanın iki ucunu tutup arabanın arkasına doğru ittikten sonra yarım cm kadar geri geliyor. Ucunu kaldırıp tekrar arabanın arkasına doğru çekiyoruz ve çıta çıkıyor.


Daha sonrasında kaputu açarak ön panjuru söküyoruz ki, ön tamponun tamamını boyayabilelim. Ön panjuru 4 vida ve farların altından birer tane tırnak tutuyor. Vidaları söküyoruz sonra farların altından tırnakları kendimize doğru çekerek panjuru da alıyoruz.

Panjuru söktükten sonra ön tampondan plakayı söküyoruz. Ön ve arka tamponun siyah harici olan kısımlarını kağıt bant ve gazete ile maskeliyoruz. Arka tampondaki plaka lambasını da bant ile maskeleyin. Yan çıtalarda yazan 1.6 ve RXT yazılarını da bant ile maskeliyoruz. Bu noktada çok hassas davranmalısınız ki, boya diğer bölgelere bulaşmasın.


Maskelemeden sonra 2000 lik zımpara ile ufak ufak ovarak boyaya yüzey hazırlıyoruz. Çok fazla bastırmadan diş açtıktan sonra hafif nemli bir bez ile yüzeyi siliyoruz.

Daha sonrasında ise boyaya başlıyoruz. Kullandığım boya Polisan marka. Parlak siyah olarak geçiyor. Gayet çabuk kurudu ve memnun kaldım açıkcası.Yaklaşık 15 cm uzaktan ince bir kat boya atıyoruz. Bu boya astar gibi olacak her yerini boyayayım diye uğraşmayın. Sonrasında ikinci katı da atıyoruz ve boya işlemimiz tamamlanıyor.Boya kuruduktan sonra, (yaklaşık 15 dakika civarında kuruyor) maske yaptığımız gazete ve bantları söküyoruz. Çıtaları geri takıyoruz, panjuru takıyoruz ve işlem tamamlanmış oluyor.
Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi