Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Trekking !!!

 1. #1
  Kerem SAYARI
  T.C. Vatandaşı

  ROADFOX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Yaş
  51
  Mesajlar
  12.711
  Teşekkür / Beğen

  Trekking !!!

     Trekking ingilizceden dilimize geçmiş ve yaygınlaşmış bir sözcüktür. Genel olarak Türkçe’si yürüyüş, dayanıklılık anlamını taşır. Bizde ise daha çok kullanılan ifade yürüyüş şeklindedir.
  Tüm dünyada bir spor olarak görülen Trekking, aynı zaman da bir hobidir.
  Trekking yapmak isteyen kişiler bunu hem hobi hem de spor olarak görmeliler. Hobi olarak bakılması gerekir çünkü severek yapılması gereken de bir iştir. Spor olarak yapılması gerekir çünkü bedeninizin dayanıklılığı ile orantılıdır

  Dolayısıyla da istekler yerini hobiye bırakır. Trek de bu hobilerden bir tanesidir.
  Trekking aslında basite alınacak bir iş değildir. Bunun en bariz sebebi de fizik olarak insanı zorlamasıdır. Doğayla ilgili kişilerin neredeyse tamamında farklı düşünceler vardır. Trekking bu konuda kendi içerisinde ayırdığı kategoriler ile farklılığını yansıtır.


  Trekking doğa sporlarının en hafif kollarından biridir. Uzun ve yorucu yürüyüş anlamına gelir. Hiking ise günübirlik doğa gezisi anlamına gelir. Dilimize İngilizceden geçen "trekking" sözcüğü Her yaştan insan trekking ve hiking yapabilir. Ülkemizde trekking ve hikinge uygun birçok bölge bulunuyor. Seyahat acenteleri Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesi başta olmak üzere birçok küçük yöre, dağ köyü, yaylalara turlar düzenliyor.
  Trekking ve hikingde yürüyüş süresi parkurun zorluk derecesine göre değişiklik gösterir. Orta dereceli bir parkur yaklaşık olarak 5–6 saat sürer. Kalabalık ve gürültülü şehir hayatından bir an olsun uzaklaşmak, doğayla baş başa bir gün geçirmek ve doğadaki güzellikleri grup arkadaşlarıyla paylaşmak isteyenlerin uğraştıkları bir spor aktivitesidir. Amaç şehirde özlenen doğal yaşama bir gün olsun ayak uydurabilmektir. Tabii bunu yaparken belli bir oranda yorgunluğu göze almalısınız.
  Aktivite için yürüyüşünüzü kolaylaştırması ve tatsız sürprizlerle karşılaşmanıza engel olması için bir yürüyüş ayakkabısı ve orta boy bir sırt çantası dışında teknik bir malzemeye ihtiyacınız yoktur. Ayrıca grup rehberlerinin parkurun zorluk derecesine göre verecekleri küçük ipuçları dışında teknik bir bilgiye sahip olmanıza da gerek yoktur.


  Yep yeni coğrafyaları görmenizi sağlar ve güzelliklere tanık olursunuz. Kimi zaman yürüyüşlerden sıkılıpta ‘ben artık tıkandım’ dediğiniz yerde karşınıza harika bir mekan çıkar ve tüm yorgunluğunuzu alıp götürür. Trekking yaparken uyum sağlamanız gereken başka bir konuya da değinmekte fayda var. Bu elbette ki rotayı iyi tanımanızla alakadar olduğu kadar kendi vücudunuzu da tanımakla alakalıdır. Yani trekking yapacak bir kişinin iyi bir kondisyona sahip olması gerekir. Uzun süreli yapacağınız treklere çıkmadan önce mutlaka vücudunuzun hamlığından kurtulmanızda fayda olacaktır. Bu saya de hem rahat bir yürüyüş gerçekleştirir hem de daha az yorulursunuz. Aksi halde direkt olarak uzun soluklu treklere başlamanız halinde sizin için ciddi sıkıntılar gün yüzüne çıkabilir.

  Tabii ki trekking yaparken bir çok kurala uymakta fayda vardır. Bunlar genel anlamda grup liderleri tarafından alınacak olsa da sizin de bilginiz dahilinde olması şarttır. Bunlardan bir tanesi nereye giderseniz gidin, gidiş rotanızı saat kaçta yürüyüşe başlayıp kaçta bitirmeyi amaçladığınızı bir yakınınıza bildirmenizdir. Ayrıca yine yürüyüşe başlamadan önce jandarmaya yapacağınız bilgilendirme herhangi bir kaza anında sizin daha rahat bulunmanızı sağlayacaktır. Ayrıca trekking yaparken yanınızda baton, yedek yiyecek ve içecek, yürüyüşe uygun ayakkabı, yağmurluk, ateş yakabilmek için çakmak yada kibrit, el feneri, soğuk havalar için polar tarzı giyecekler bulundurmanız fayda sağlayacaktır.
  Herhangi bir kaybolma anında dere kenarlarında bulunmamanız gerekir. Bunun sebebi ise arama çalışmalarında size seslenecek kişilerin sesi ile su sesinin birbirine karışmasıdır. Mümkün olduğu kadar hakim noktada beklemek eğer öyle hakim bir nokta yok ise bulunduğunuz yerden ayrılmamak hayati öneme sahiptir.  Doğa Yürüyüşleri İçin Genel Kurallar


  • Her türlü yürüyüş ekibinin başında bir rehber ve sonunda bir artçı bulunur. Yürüyüşe katılan her kez tarafından bu kişiler tanınırlar.
  • Yürüyüşe katılan her kişi rehberin ve artçının talimatlarına uymak zorundadır.
  • Yürüyüşe katılan her kişi rehberi geçmemeli ve artçıdan geri kalmamalıdır.
  • Yürüyüş esnasında ekibin temposuna uyulmalı, keyfi durmalar ve yavaşlamalar yapılmamalıdır.
  • Yürüyüşçü yürüyüşün bir yarış olmadığını daima hatırlamalı, yürüyüş esnasında birbirlerini geçmeye çalışmamalıdır.
  • Grup düzenini bozucu hareketlerde bulunulmamalıdır.
  • Yürüyüş esnasında çevrenin kirlenmemesine önem verilmeli ve yürüyüşte ortaya çıkan bütün atıklar geri getirilerek yerleşim birimlerindeki çöplüklere atılmalıdır. Bu konuda, doğal atıkların doğada bırakılabileceği yönünde fikirler üretilmektedir. Ancak 20 kişilik bir grubun ardında bırakacağı doğal atıklar, doğanın güzelliğini bozarak, bizden sonra oradan geçecek doğaseverleri rahatsız edecek hatta bazı kişilere kötü örnek olabilecektir.
  • Yürüyüşler de iniş/çıkışlar eğimi azaltmak ve zorlanmamak için "S" harfi çizerek yapılmaktadır.
  Kestirme yapmak amacıyla grubun rotasını bozmak hem kendimizi gereksiz yere yoracak, hem de grubun sizi izlemesi sonucu rotanın bozulmasına neden olacaktır. Daha da önemlisi sizi izleyen kişiler sizin kadar deneyimli olmayabilir ve bu durum tehlike yaratabilir. Bu nedenle rehberin izlediği rotadan çıkılmamalıdır.  Yürüyüşçüler İçin Gerekli Malzemeler


  • Her yürüyüşçünün mutlaka bir sırt çantası olmalıdır. Kişilerin yürüyüş esnasında denge unsuru nedeniyle ve yaralanmalardan korunabilmek amacıyla elleri boş olmalıdır. Bu nedenle diğer spor çantaları düşünülemez.
  • Yürüyüşçünün ayakkabısı yürüyüş sporuna uygun, uzun bilekli, rahat, ayağını vurmayan, yürüyüşçünün ayağına alışmış ve daha önce denemiş kısacası sorunsuz ayakkabı olmalıdır. Kış şartları için su geçirmez olanları tercih edilmelidir.
  Gerekli Malzemeler
  • Matara, termos veya pet şişelerde en az 1.5 litre su bulundurulmalıdır.Su susadığı zaman değil her yarım saate bir ağız dolusu (3 Yudum yapar)
  • Her yürüyüşçünün çantasında bir öğün yiyecek ve içecek bulunmalıdır.
  • Temel ilk yardım malzemesi ve kişilere gerekli özel ilaçlar.
  • Bir bıçak, çatal, kaşık, bardak, tabak ( Kırılmaz cinsten olmalı, cam eşya konulmamalıdır.)
  • Yürüyüş batonları, baston veya aynı işlevi görecek sopalar yürüyüş sırasında, dere geçişlerinde ve eğimli arazilerde denge sağlanması açısından faydalıdır.
  • Küçük el feneri, kibrit, dikiş malzemesi, defter, kalem, düdük.


  Gerekli Giysiler


  • Şapka veya bere (Mevsim koşullarına uygun)
  • Değişmelik yedek fanila ve çorap.
  • Yağmurluk, panço, benzeri su geçirmez giysi (Şemsiye olmaz).
  Giysilerin Özellikleri
  • Yürüyüşlerde kullanılan giysiler; az yer tutan, hafif ancak sağlıklı işlev gören cinsten olmalıdır.
  • Yürüyüşçünün giysileri hareket yeteneğini kısıtlamayan rahat giysiler olmalıdır (kot pantolonlar doğa aktivitelerine uygun DEĞİLDİR).
  • Yürüyüşçünün üst giysileri önden açılıp kapanabilir düğmeli veya fermuarlı olmalıdır (Dik yakalı ve sıkıcı giysiler giyilmemelidir).
  • İç çamaşır (fanila) yün veya sentetik olmalıdır. Bu malzemeler teri hemen emerek dışarı iletirler ve çabuk kururlar. Üst giysi, vücut ısısını dışarıya verebilen Polar veya GoreTex kumaşlardan yapılmış olmalıdırlar
  • Yürüyüşçünün çorabı mevsim koşullarına uygun, ayak ile bot arasında tampon görevi görecek nitelikte olmalıdır. Kışın yün çorap kullanılmalıdır.
  Yürüyüşçüler İçin Önemli Duyurular
  • Doğa sporlarının en temeli olan yürüyüşlerimiz oldukça uzun sürer. Bu nedenle daha önceden antrenmanla kazanılmış bir miktar fiziksel kondisyon olması tercih edilir.
  • Yürüyüşçüler yürüyüş esnasında yüksek sesle, bağırarak ve arkaya dönerek konuşmamalıdır. Aksi takdirde ekibin temposu ve performansı düşer, farkında olmadan bölünmeler olur. Ayrıca dikkat dağılması nedeniyle kaza riski artar.
  • Yürüyüşçüler yürüyüş esnasında; Rehberin komutlarını duyabilmeleri amacıyla tek kulaklıkla Walkman dinleyebilirler. Ancak bu; dikkat dağılmasına, dolayısıyla kaza riskinin artmasına neden olabileceğinden önerilmemektedir. Molalarda radyo, vb. aletler yüksek sesle dinlememelidir. Yürüyüş Parkurları / Güçlük Dereceleri Kriterleri
  Yürüyüş Parkurları / Güçlük Dereceleri Kriterleri
  Güçlük derecesi 1: Genellikle eşit yükseklik ve genelde geniş patikalar, dikkate alınmayacak yumuşak tırmanışlar içeren, 3 saati geçmeyen, normal halde güçlük hissedilmeyen parkurlardır.
  Güçlük derecesi 2: Genellikle yumuşak tırmanışlar içeren ve yürüyüş süresi 4 saati geçmeyen, toplam tırmanış 300 m.`yi geçmeyen yürüyüş parkurlarıdır.
  Güçlük derecesi 3: Genellikle orta eğimli ve dar patikalardan oluşur. Günlük toplam tırmanış 500 m.`yi ve yürüyüş süresi 5 saati geçmeyen normal kondisyon gerektiren parkurlardır.
  Güçlük derecesi 4: Genellikle orta eğilimli ve daha fazla eğimli dar patikalar içeren, günlük toplam tırmanış 1.000 m. ve yürüyüş süresi 6 saat`e kadar varan, sportif kondisyon ve disiplin isteyen parkurlardır.
  Güçlük derecesi 5: Genellikle taşlık ve sert eğimli patikalar içeren, günlük toplam tırmanış 1.000 m.`den veya yürüyüş süresi 6 saat`ten fazla olabilen, tecrübe, iradi dayanıklılık, sportif kondisyon ve disiplin isteyen parkurlardır. Yukarıda verilen derecelendirme: Gecelemeli ve teçhizatlı programlarda 1, 2, 3, 4, 5 şeklinde kullanılacaktır. Günlük programlarda ise (Günübirliğin kısaltılmış şekli olan) GB1, GB2, GB3, GB4, GB5 şeklinde kullanılacaktır. Program ve parkurların, yukarıda belirtilen güçlük derecelerinin ikisini ortasını içermeleri halinde örneğin 3–4 veya GB2–3 şeklinde belirtilir.


  Yürüyüşün Sağlığımız Üzerinde Etkileri


  Damar Tıkanması: Özellikle beyin damarlarının bir kan pıhtısı yüzünden tıkanmasında yürüyüşün ne kadar önlem olabileceği 1,5 yıl önce Harvard Tip Okulu tarafından yapılan bir araştırmayla netleşti. Araştırmaya göre, günde 2,5 saat yürüyüş yapanlar, damar tıkanması riskini yüzde 40 azaltıyor.
  Kilo: Yaşlandıkça sadece diyet yaparak kilolardan kurtulmak ya da belli bir kiloda kalmak imkânsız. Günde 30 dakikalık bir yürüyüş ile kontrolünü elinizde tutmayı sağlıyor. Ayrıca gün boyunca enerjik olmanızı sağlıyor.
  Şeker Hastalığı: İki ayrı araştırma günde 30 dakikalık bir yürüyüşün özellikle ikinci tip şeker hastalığının gelişmesini önlediğini kanıtladı. Dahası, diyabet meyilli kişilerde yürüyüşün yanı sıra egzersiz yaparak kilo vermenin metformi adlı diyabet ilacından iki kat daha etkili olduğu açıkça görüldü.
  Kemik Erimesi: Yürüyüş sadece kaslara değil. Kemiklere de faydalı. Araştırmalar, 20`li yaşlarından itibaren düzenli olarak yürüyüş yapar ve Kalsiyum zengini yiyecekler tüketmeye dikkat eden kadınlarda, 70`li yağlarda osteoporoz riskinin yüzde 30 daha az olduğunu gösterdi.
  Depresyon: Evin etrafında bile atacağınız bir tur, moralinizin düzelmesine yardımcı oluyor. Programlı yürüyüş ruh sağlığı üzerinde mucizeler yaratabiliyor. Klinik depresyon teşhisi konulan kişilere yürüyüşün bir faydası var mı? Elde edilen yeni bulgular, olduğunu açıkça ortaya koydu. Antidepresan tedavisi ciddi depresyondan kurtulmak için izlenecek doğru ve hızlı bir yol. Ancak ilaç tedavisinin yanında, her gün yapılacak 45 dakikalık düzenli yürüyüşler depresyonun 10 ay sonra tekrar etmesini, daha iyi önlüyor.
  Kanser: Şaşırtıcı ama gerçek... Bağırsak ve rektum kanseri riski, her gün bir saat kadar yürüyerek büyük ölçüde azalıyor. Yürüyüş atıkların bağırsaklardan daha hızlı atılmasına yardımcı oluyor. Toksik maddeler de vücudu daha kısa sürede terk ediyor Böylelikle bağırsak hücrelerinin zehirlenmesi önleniyor
  ''Ankara rüzgarı Akdenizde esiyor ''
  0 RH(-)

 2. #2
  DEMİRTAS
  Guest
  Trekking görünce aklıma fiorino trekking geldi

 3. #3
  Kayhan KORKMAZ
  kayhan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2012
  Yaş
  36
  Mesajlar
  430
  Teşekkür / Beğen
  Kerem abi bizim arkadaşlar düzenli yapıyorlar. Gitmek istersen yardımcı olabilirim.

 4. #4
  *Korkmazbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Yaş
  35
  Mesajlar
  2.425
  Teşekkür / Beğen
  Alıntı kayhan07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kerem abi bizim arkadaşlar düzenli yapıyorlar. Gitmek istersen yardımcı olabilirim.
  Kerem abin bir zamanlarda bizi manavgata raftinge götürecekti o sadece yazar geçer...:aytuğ
  https://pbs.twimg.com/profile_images...8/aCbORac5.jpg
  Aşk Bir Zeybeğin Hayata İtirazıdır.
  Susarsa Çatışma,
  Konuşursa Savaş,
  Yazarsa Destan,
  Severse Devrim Olur.
  Tut Ki Ben Bir ZEYBEĞİM!!!

 5. #5
  Mustafa USTA
  T.C Vatandaşı

  *USTA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Yaş
  51
  Mesajlar
  32.930
  Teşekkür / Beğen
  Bu bölümün sorumlusu var esasında,konuları onun açmasını bekliyordum başkan erken davranmış...

 6. #6
  MatraX_07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2011
  Yaş
  32
  Mesajlar
  2.647
  Teşekkür / Beğen
  Sevda görmesin bu konuyu

 7. #7
  Kayhan KORKMAZ
  kayhan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mart.2012
  Yaş
  36
  Mesajlar
  430
  Teşekkür / Beğen
  Alıntı speedmann Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kerem abin bir zamanlarda bizi manavgata raftinge götürecekti o sadece yazar geçer...:aytuğ
  Alıntı MatraX_07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sevda görmesin bu konuyu

  Abi yetkimiz değil ama, dileyen olursa rafting işi kolay, İsterseniz organize ederim. Sevda Hnm'dan da özür dileriz.

 8. #8
  Sevda Çelik
  Miss_Renault - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aralık.2011
  Mesajlar
  360
  Teşekkür / Beğen
  Hey nolmuş burda,benim konuma sahip çıkmış Kerem aşkolsun
  Benim diyen şöförden daha iyi şöför..

 9. #9
  excoupe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nisan.2011
  Mesajlar
  1.183
  Teşekkür / Beğen
  Şimdi şöyle bir durum var acı ve bir o kadar komik...Siviller (yani sizler ) bu işi, sporu yapmak için para verirken... (Gidilecek yere en kötü ulaşım için para ödeniyor) Ben mesleğimi icra ederken yapabiliyorum

 10. #10
  Mustafa USTA
  T.C Vatandaşı

  *USTA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Yaş
  51
  Mesajlar
  32.930
  Teşekkür / Beğen
   
  Alıntı excoupe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Şimdi şöyle bir durum var acı ve bir o kadar komik...Siviller (yani sizler ) bu işi, sporu yapmak için para verirken... (Gidilecek yere en kötü ulaşım için para ödeniyor) Ben mesleğimi icra ederken yapabiliyorum
  Siviller zevkine yaparken sen mecburen yapıyorsun işin bu yönüde var...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •