Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Trafik Sigortasında Sınırsız Zam !!!

 1. #1
  Kerem SAYARI
  T.C. Vatandaşı

  ROADFOX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Yaş
  51
  Mesajlar
  12.711
  Teşekkür / Beğen

  hımm Trafik Sigortasında Sınırsız Zam !!!

     Sigorta şirketleri, 1 Ocak 2014'ten itibaren zorunlu trafik sigortası poliçe fiyatlarını, kişinin hasar ve hasarsızlık durumuna göre istediği oranda artırıp, istediği oranda indirebilecek.


  Sigorta şirketleri, trafik sigortasına ilişkin olarak resmi internet sitelerinde geçerli sigorta tarifeleri kapsamında prim sorgulama ekranı tahsis edecek, bu sorgulama ekranı prim sorgulaması yapmak isteyen kişiye sigorta primi hakkında açıklayıcı bilgi sunmak zorunda olacak.

  Hazine Müsteşarlığı'nın, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, şirketler araç türlerine göre de il bazında temel sigorta primini serbestçe tespit edebilecek ve tespit ettikleri temel primleri ve tarifeleri ilgili ayın birinden son gününe kadar değiştiremeyecek. Yönetmelik kapsamında sigorta şirketleri, poliçe üretim ve düzenleme süreçlerinde, motorlu araç işletenlere sigorta primi teklifi verme seçeneği için teknik düzenleme yapacak.

  Sigorta şirketlerinin teklifleri verildiği ayın sonuna kadar geçerli olacak. Sigorta şirketleri belirledikleri temel sigorta primleri ve motorlu araç işletenlere uygulayacakları prim indirim ve artırım sebeplerini oranlarıyla beraber uygulamaya başlamadan 10 gün önce Trafik Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi'ne (TRAMER) yazılı olarak ve güvenli elektronik ortamda gönderecekler. Hasarsızlık sebebiyle prim indirimi ve hasar sebebiyle prim artırımı basamak esasına göre uygulanacak yönetmelikle, Hazine Müsteşarlığı hasarsızlık ve hasar sebebiyle prim indirim ve artırımı için özel esaslar getirebilecek. -İşleten değiştiği takdirde mevcut sözleşme 15 gün geçerli olacak Sigorta sözleşmesi, işletenin değiştiği her durumda kendiliğinden sona erecek ve ilgiliye gün esasına göre prim iadesi yapılıacak. Ancak, mevcut sözleşme işletenin değiştiği tarihten itibaren onbeş gün süresince herhangi bir işleme gerek kalmaksızın ve prim ödenmeksizin yeni işleten için de geçerli olacak. İşleten, sahip olduğu yeni araca ilişkin bilgileri sigorta şirketine bildirecek, işletenin sahip olduğu hasarsızlık indirim hakkı aynı türdeki araçlar için devam edecek. İşletenin farklı türde araç edinmesi halinde prim indirimi uygulanmayacak.


  Hakkında prim artırımı uygulanan işleten için düzenlenecek yeni sözleşmede prim basamağı kaldığı yerden devam edecek. - Sigorta poliçelerine TRAMER şartı Yönetmeliğin 1 Ocak 2014'te yürürlüğe girecek maddesiyle, kısa süreli sigortada prim tutarlarının, dördüncü basamaktan hesaplanan yıllık priminin yüzde 25'inden az olmamak kaydıyla gün esasına göre tespitine imkan veren uygulama da yürürlükten kaldırıldı. Ayrıca, "Kısa süreli sigorta için hasarsızlık indirimi uygulanmaz. Ancak, bu sözleşmelere hasar nedeniyle prim artırımı ve Zorunlu Taşımacılık Sigortası indirimi uygulaması yapılır" ibaresi ile "Kısa vadeli sigorta sözleşmesini müteakip düzenlenecek yeni sigorta sözleşmesinin yıllık olması durumunda hasarsızlık indirimi uygulanmaz" ibareleri de yürürlükten kaldırıldı. Değişiklikle ayrıca, şirket tarifeleri hakkında şirket yetkili aktüeri tarafından hazırlanacak rapor denetime hazır olacak şekilde şirket merkezinde saklanacak. Tarifelere ilişkin özet gerekçeler şirketlerce tarifelerle beraber TRAMER'e iletilecek.

  Sigorta poliçelerinin TRAMER veri tabanı üzerinden düzenlenmesi zorunlu olacak. TRAMER şirketlerce 5'inci ve 7'nci maddelerde hükme bağlanan esaslara uygun işlem tesis edilip edilmediğini kontrol edecek. Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği, Hazine Müsteşarlığı'nın belirlediği esaslar çerçevesinde bağlayıcı olmamak kaydıyla Trafik Sigortası Rehber Tarifesi hazırlayabilecek, bu tarife de Birlik internet sitesinde yayınlanacak. Hazine Müsteşarlığı, trafik sigortası prim tutarlarının, sigorta şirketlerinin mali bünyelerinin güçlendirilmesi, sektörde haksız rekabetin engellenmesi ve sigorta şirketlerinin sigorta yapmaktan kaçınmasının önlenmesi amaçlarıyla sigortacılık esasları çerçevesinde değiştirilmesini isteyebilecek. - Sigorta şirketleri prim sorgulama ekranı koyacaklar Yönetmeliğin 1 Ekim 2013 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek maddesine göre, sigorta şirketleri, trafik sigortasına ilişkin olarak resmi internet sitelerinde geçerli sigorta tarifeleri kapsamında prim sorgulama ekranı tahsis edecekler.

  Bu sorgulama ekranı prim sorgulaması yapmak isteyen kişiye sigorta primi hakkında açıklayıcı bilgi sunmak zorunda olacak. Kişilerin trafik sigortası ile ilgili verilere erişimi uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Hazine Müsteşarlığı'nca belirlenecek. Ayrıca, Sigorta şirketleri, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından bastırılan, seri numarası ile sigorta şirketinin adını ve sigorta dönemini gösteren Zorunlu Trafik Sigortası Pulunun sigortalı aracın ön camına yapıştırılmak üzere sigorta sözleşmesi ile birlikte sigortalıya vermek zorunda olmalarına ilişkin ibareler de yürürlükten kaldırıldı. Sigorta şirketlerinin tespit ettikleri primleri değiştiremeyeceklerine yönelik 6 aylık süre ise 1 Ocak 2014'e kadar 1 aya düşürüldü.


  AA


  ''Ankara rüzgarı Akdenizde esiyor ''
  0 RH(-)

 2. #2
  Mustafa USTA
  T.C Vatandaşı

  *USTA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Yaş
  51
  Mesajlar
  32.924
  Teşekkür / Beğen
  Rant peşinde koşanlar iyi para kazanacak...

 3. #3

  Üyelik tarihi
  Şubat.2013
  Yaş
  38
  Mesajlar
  3.373
  Teşekkür / Beğen
  bu sigortacılara kıl olmaya başladım!!!

 4. #4
  CanTRGT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nisan.2013
  Mesajlar
  190
  Teşekkür / Beğen
  Haberi ben de gördüm açacaktım hatta baktım benden önce davranmışssınız Ne olacak böyle bilmiyorum çok saçma bir sistem olmuş

 5. #5
  ApSUVai
  Guest
  488 TL Axa Fiyat Verdi
  Diğerleri 800-1000 TL Arası Çıkardı
  Sordum Sigortacıya Haliylen
  Nasıl Bir Soygun Düzeneğidir Bu
  Abi Axadan Yapalım Fazla Bilgimiz Yok
  Alakasiz Fiyatlar Çıkıyor Hatta Yaptırmıyorum Diyenler Epey Fazla Dediler
  2011 Haziran Da Sıfır Aldığımda 435 TL Olan Trafik Sigortası Yüzde 15 Hasarsızlık İle 488 TL Ye Yapıldı Neticede

 6. #6
  KubilaY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Yaş
  32
  Mesajlar
  0
  Teşekkür / Beğen
  Yeminediyorum Bıktık artık bıktık Araç sahiplerini rahat bırakın artık bu nasıl bir sistemdir yahu vatandaş araç alabilmek için binbir takla atıyor borca harca giriyor üstüne birde böyle kazık yiyor hayret birşey insafff bee insafff

  İconcanımın R-Nav Sistemin'den Tapatalk 2 ile Gönderildi.

 7. #7

  Üyelik tarihi
  Ekim.2012
  Yaş
  36
  Mesajlar
  638
  Teşekkür / Beğen
   
  Yararımıza olan hiç birşey yok zaten hep yolalım hep yolalım hesabındalar !! arabayı yenileme planlarını bırakıcam en sonunda alıcam iki bisiklet

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •