Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, ticari araç sürücüleri için zorunlu olan SRC belgesinin 30 liraya düzenlendiğini, kötü niyetli kişilerin, asılsız iddialarla vatandaşlardan 500 liraya varan komisyon aldıklarını bildirdi. Bu kişilere itibar edilmemesini isteyen Aydın, SCR belgesi mevzuatında değişiklik planlanmadığını belirtti.

Aydın, Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği’nin 3 Eylül 2004′te yürürlüğe girdiğini anımsattı.

Yönetmelik kapsamında, faaliyet alanlarına göre SRC türü mesleki yeterlilik belgesi düzenlendiğini ifade eden Aydın, bir kişinin birden fazla belge alabileceğini söyledi.

SRC türü mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen yük ve yolcu taşımacılığı yapan ticari araç sürücülerinin, Gazi Üniversitesi Karayolu Ulaştırması Uygulama ve Araştırma Merkezine başvurmaları gerektiğini bildiren Aydın, “Başvuru sahibi ehliyetini 25 Şubat 2003′ten sonra aldıysa herhangi bir sınava tabi olmadan 30 liralık belge ücretini yatırması yeterli olacak. Ancak B sınıfı sürücü belgesine sahip olanlar, sınavsız SRC belgesi alabilmesi için 25 Şubat 2003 tarihine kadar en az 90 gün süreyle çalıştığını gösteren sosyal güvenlik kurumlarından alınmış belgesini de getirmesi gerekiyor” dedi.

“DEĞİŞİKLİK YOK”

Mevzuatta değişiklik yapılacağı, müktesep hak kapsamındaki SRC belgelerinin eğitim ve sınavla düzenleneceğine dair iddiaların asılsız olduğunu belirten Aydın, şöyle konuştu:

“Bakanlık tarafından 30 liraya düzenlenen SRC belgesi, mevzuata göre belli bir süre şoförlük yapanlara doğrudan, yani eğitim ve sınav olmadan veriliyor. Bakanlık tarafından 30 liralık bir bedelle verilen SRC belgesinin, kötü niyetli kişiler tarafından çıkarılan söylentilerle vatandaşlara yaklaşık 500 liraya varan komisyon alınarak vekalet yoluyla temin edilmesi nedeniyle mağduriyet oluşturulduğu anlaşılmıştır. Herhangi bir değişiklik planlanmıyor. Bu iddialar, spekülasyondan başka bir şey değil. Bunu vatandaşlarımızın, konuyla ilgili kişilerin çeşitli menfaat gruplarınca aldatılmamaları bakımından bilmelerini isteriz.”

SRC belgesini almak için aracıya ihtiyaç olmadığına dikkati çeken Aydın, istenen belgeler ve 30 lira ücretin yatırıldığına dair banka dekontuyla söz konusu belgenin çıkarılabileceğini ifade etti.

BAŞVURULAR E-DEVLET’TEN TAKİP EDİLEBİLİYOR

Gazi Üniversitesi Karayolu Ulaştırması Uygulama ve Araştırma Merkezine haftalık yaklaşık 10 bin başvuru yapıldığını dile getiren Aydın, “Başvurular kayıt altına alındıktan sonra en geç 1 ay içinde sonuçlandırılıyor. Başvuru sahipleri e-Devlet şifreleriyle www.turkiye.gov.tr adresinden müracaatları hakkında bilgi edinebiliyor” diye konuştu.

Aydın, 23 Ağustos itibariyle başvuruda bulunan 2 milyon 164 bin 108 kişiden, 1 milyon 891 bin 623′ünün bu belgeyi almaya hak kazandığını bildirerek, düzenlenen 3 milyon 443 bin 869 SRC türü mesleki yeterlilik belgesinden, 3 milyon 136 bin 580′inin sahiplerine teslim edildiğini söyledi.

Adres bilgisi eksik veya yanlış olan, belge ücreti ödenmemiş 196 bin 961 belgenin arşivde bekletildiğini vurgulayan Aydın, 103 bin 482 belgenin sahiplerine de bildirdikleri adreslerde ulaşılamadığını kaydetti.


kaynak : http://www.theworldline.com/