Rus hükümetinden ‘Suriye saldırısı nükleer felakete yol açar’ uyarısı yapılırken Rus Ordusu da Suriye hava savunma sistemlerinin bu ülkenin hava sahasına girecek tüm uçakları ve Tomahawk füzelerinin de yarısını yakalayabilecek güçte olduğunu belirtti.

Rusya hükümeti, ABD‘nin Suriye‘ye saldırısının Şam‘daki küçük reaktör sebebiyle nükleer felakete yol açabileceği uyarısını yaptı.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, Şam’daki reaktörün isabet alması halinde bölge için sonuçların felaket olabileceğini belirtti.
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Gill Tudor ise Rusya’nın resmi talepte bulunnması halinde endişeleri gidermek için harekete geçebileceklerini belirtti.
‘SURİYE SAVUNMA SİSTEMİ FÜZELERİ YAKALAR’
Interfax’a açıklamada bulunan Rus askeri kaynak, Suriye hava savunma sisteminin çok güçlü olduğuna değinerek, “Sovyetler Birliği’nde var olan anlayışla inşa edildi. Sistem maksimum savaş uçağının girişini öngörüyor. Buna göre taktik savunma silahlarını harekete geçiriyor…” dedi.
Sistemin bir düşman uçağın ülkenin hava sahasına girmesi durumunda radarlar tarafından tespit edildiğini kaydeden yetkili, radarların tespit etmesinin ardından uçağın bölgeden ayrılamayacağını söyledi.
Kaynak, “Bu uçaksavar sistemi cruise füzelerini yok ediyor. Suriye bu tür silahlara sahip, bunlar çok etkili..” bilgisini verdi


kaynak : http://www.theworldline.com/