Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İspanya Başbakanı Rajoy ile dün düzenlediği basın toplantısında yaşananlar yolsuzluk iddialarıyla karşı karşıya olduğu ülkesinde ‘salon buz kesti’ şeklinde duyuruldu.


Türkiye’de bulunan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’un Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la düzenlediği basın toplantısında yaşanan yolsuzluk gerilimi İspanyol basınında ‘salon buz kesti’ şeklinde duyurdu. Ülkenin önde gelen gazetelerinden El Pais, “Yolsuzluklarla ilgili iki başbakana iki soru, biri soğuk diğeri ise buz kesiciydi” başlıklı haberinde “İspanyol heyeti Türkiye’de çıkan yolsuzluk skandalları, gösterilerin bastırılış şekli ve en son internetin yasaklanması ile gerginleşen ortamın bu kadar ileriye gidişini hesaplamamıştı” yorumunda bulundu. Gazete, iki başbakanın da yolsuzluklarla suçlandığı bir ortamda sorulan sorulara vermiş olduğu soğuk cevapların salonun biranda buz kesilmesine yol açtığını yazdı. Gazete ayrıca, Türk gazetecinin İspanyol ve Türk başbakana yolsuzluklarla ilgili ortak soru sorarak iki başbakanın da durumunu ortaya koyduğunu belirtti.

İSPANYA’YA BÖLÜNME MESAJI


Öte yandan İspanyol basınının öne çıkardığı bir diğer gelişme de, Başbakan Rajoy’un Anıtkabir ziyaretinde özel deftere yazdıkları oldu. Başbakan Rajoy mesajında, Atatürk’e olan hayranlığını dile getirerek Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün çağdaşlaşma ve bütünlüğü için verdiği savaşı İspanya’nın referans aldığını yazdı. Bu cümleler Katalan ve Bask ayrımcılığı ile karşı karşıya kalan ispanya için anlamlı bulundu. Türkiye ziyareti sırasında bağımsızlık isteyen İspanya’daki özerk Katalonya bölgesinin lideri Artur Mas’a da cevap veren Mariano Rajoy diyalog çağrısında bulunda ancak İspanya’nın bütünlüğünden asla taviz vermeyeceğini yeniledi.


http://www.theworldline.com/ispanyol...lon-buz-kesti/