TBMM Başkanlığı, HSYK’nın yapısında değişiklik öngören kanunu, Köşk’e sundu.TBMM Başkanlığı, HSYK’nın yapısında değişiklik öngören kanunu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sunmak üzere Çankaya Köşkü’ne gönderdi. Ayrıca CHP Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunacak. Grup Başkanvekili konuyla ilgili olarak Engin Altay, ‘HSYK Kanun Teklifi’nin iptali için yarın Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapacağız’ diye açıklama yaptı.

SON İMZALAR DA ATILDI


TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, TBMM Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı’nın incelemesinin ardından TBMM Başkanı Vekili Ayşe Nur Bahçekapılı’nın imzasıyla Köşk’e gönderildi.

GÜL’DEN ONAY SİNYALİ


Anayasa hükmü gereğince özetle, Cumhurbaşkanı Gül’ün, kanunu 15 gün inceleme süresi bulunuyor. Bu süre zarfında yasayı onaylayıp Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderiyor.Gül’ün yasanın tamamını veya bazı maddelerini Meclis’e iade yetkisi de var. Bu durumda yasa veya iade edilen maddeler, tekrar Meclis komisyonu ve TBMM Genel Kurulu’nda görüşülüyor. Yasa, TBMM Genel Kurulu’nda aynen kabul edilip Çankaya Köşkü’ne gönderilirse, Cumhurbaşkanı’nın ikinci kez iade hakkı bulunmuyor. Bu durumda ise Cumhurbaşkanı yasayı onaylayarak tamamını veya bazı maddelerini Anayasa Mahkemesi’ne götürebiliyor.


http://www.theworldline.com/hsyk-duzenlemesi-koskte/