Malezya polisi kaybolan uçağın pilotları Zahari Ahmet Şah ve Faruk Abdul Hamid’in evlerinde arama yaptı.

8 gün önce, havalandıktan bir süre sonra kaybolan ve halen haber alınamayan 370 sayılı Malezya Havayolları’na ait uçakla ilgili dün Başbakan Najib Razak’ın terör şüphesi olduğuna dair açıklamaları sonrası Malezya polisi pilot Zahari Ahmet Şah ve Faruk Abdul Hamid’in evlerinde arama yaptı.

53 yaşındaki pilot Ahmet Şah ve 27 yaşındaki yardımcı pilot Hamid’in evinde arama yapan polis yetkilileri pilotların aileleri ve yakın çevresi hakkında da araştırma yapıldığını ifade etti. 8 gündür süren araştırmalarda henüz net bir bilgiye ulaşılamazken dün Malezya Başbakanı Najib Razak’ın uçağın haberleşme sisteminin devre dışı bırakılması ve terör şüphesi açıklamaları sonrası polis yetkilileri araştırmalarını yolcular ve mürettebat üzerine yoğunlaştırmıştı.İLETİŞİMİ KASTEN KAPATILDI
Malezya Başbakanı dün, havalandıktan kısa bir süre sonra kaybolan yolcu uçağının iletişim sisteminin kasten devre dışı bırakıldığını açıklamıştı.

Başbakan Necib Rezak, uçaktan gönderilen son sinyalin ise kalkıştan yaklaşık 7,5 saat sonra alındığını belirtmişti.

Rezak’ın iletişim sistemiyle ilgili açıklaması, taşıdığı 239 kişiyle birlikte kaybolan, Malezya Havayolları’na ait Boeing 777 tipi uçağın kaza sonucu kaybolmadığı yönündeki spekülasyonları teyit etmiş oldu.

Rezak, uçağın, hava kontrolüyle iletişiminin kesildiği ilk bölge olan Güney Çin Denizi’ndeki çalışmaların sona erdiğini, bundan sonraki çalışmaların Hint Okyanusu’nda yoğunlaşacağını ifade etmişti.

Boeing 777 yolcu uçağının 8 Mart’ta Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’dan Çin’in başkenti Pekin’e gitmek üzere 227 yolcu ve 12 kişilik mürettebatla havalandıktan kısa bir süre sonra kaybolmasından bu yana çeşitli iddialar ortaya atılıyor.

Kaybolmadan önce son kez Güney Çin Denizi üzerinde görülen uçağın, batıda Malakka Boğazı’na doğru rotasını değiştirdiği ileri sürülmüştü.


http://www.theworldline.com/malezya-...n-evini-aradi/