Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 28.05.2014 Haberler

 1. #1
  Tayfun SÖYLEMEZ
  ByTyFn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2013
  Yaş
  31
  Mesajlar
  8.052
  Teşekkür / Beğen

  28.05.2014 Haberler

   
  Milyonlarca çalışana taşeron şoku

  Ekonomi yönetiminin hazırladığı yasa taslağı kabul edilirse, Türkiye’de çalışma hayatı alt üst olacak.


  Maliye, Hazine ve Çalışma Bakanlığı’nın birlikte hazırladığı taslak, kamu ve özel tüm iş yerlerinde asıl işlerde ‘taşeron’ işçi çalıştırmanın önünü açıyor.Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre İş Kanunu’nun ikinci maddesinde yapılması öngörülen değişiklikle, patronlar asıl işlerini de ‘taşeron işçilere’ yaptırabilecek. Böylece fabrikada, hastanede, medya sektöründe ‘taşeron’ işçi, doktor, hemşire, gazeteci çalıştırmak mümkün hale gelebilecek.Ekonomi yönetiminin kamudaki taşeron sorununu çözmek üzere hazırladığı yasa taslağı, hem kamu hem özel sektör çalışanlarını üzecek. Kamudaki taşeron işçilerin kıdem tazminatı, yıllık izin, fazla mesai gibi sıkıntılarını çözmek üzere hazırlandığı duyurulan yasa taslağının aslında tüm çalışma hayatını etkileyecek değişiklikler içerdiği anlaşıldı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Başkanlığında yapılan ve Maliye Bakanı, Çalışma Bakanı ile ilgili bürokratların katıldığı Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda son şekli verildi.Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hem kamu hem de özel sektörde daha çok istismarın engellenmesine yönelik bir düzenleme yaptıklarını belirtmekle birlikte, İş Kanunu ikinci maddedeki değişikliklerin kamu ve özel sektörde taşeronun önünü açtığı ileri sürüldü.Taslağın 5.maddesi, Mevcut İş Kanunu’nun 2.maddesinin 8,9 ve 10.fıkralarını değiştirilmesini öngörüyor. Mevcut İş Kanunu’nun 2.maddesi ‘tanımlar’ başlığını taşıyor ve 7.fıkrası da taşeron yani ‘alt işverenlik’ ilişkisini düzenliyor. Bir şirketin, iş yerinde ‘taşeron işçi’ çalıştırabilmesi için üç şart yani ‘işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektirmesi’ aranıyor.

  PATRONA ‘BU SENİN İŞÇİN, KADRONA AL’ DENEMEYECEK


  İşte taslak, bu fıkradan sonra gelen üç fıkranın değiştirilmesini öngörüyor. Mevcut 8.fıkra,bir patronun yasaya aykırı olarak asıl işini, taşeron işçiye yaptırdığının ortaya çıkması halinde o işçiyi kadrosuna almakla yükümlü kılıyor.

  PARASINI ÖDE, TAŞERON ÇALIŞTIR


  Oysa taslak, bu hükmü değiştiriyor ve “Yedinci fıkra hükümlerine aykırı olarak alt işverene iş verilmesi veya asıl işveren işçilerinin hakları kısıtlanmak suretiyle alt işveren tarafından işe alınarak çalıştırılmaya devam ettirilmesi hallerinde alt işverenin işçilerine ödenecek ücret ve diğer sosyal haklar asıl işverenin emsal işçisine ödenen ücret ve sosyal haklardan daha az olamaz” deniliyor. Yani yasaya aykırı olarak taşeron çalıştıran işveren, asıl işçinin maaşı kadar ücret ödemesi halinde taşeron çalıştırmaya devam edebilecek.

  TEKSTİL FABRİKASINDA, TAŞERON TEKSTİLCİ


  Bu yasa taslağı, bakanlar kurulu tarafından imzalanıp, Meclis’e gönderilirse ve orada da kabul edilirse, bir tekstil fabrikasında, kadrolu tekstil işçilerinin yanında taşeron tekstil işçileri de çalıştırılabilecek. Bunun tek şartı maaş ve sosyal hakların aynı olması olacak. Böylece Türkiye’de otomotiv, tekstil, çimento, inşaat, kimya, metal, makine yani akla gelen tüm sektörlerde patronlar, mevcut işçilerinin yanında aynı işi yapan ‘taşeron işçiler’ çalıştırabilecek. Ya da asıl işin tamamı bir taşeron firmaya verilebilecek.

  “MADENCİ, DOKTOR, MÜHENDİS HERKES TAŞERON OLUR”


  Yıllardır kamu ve özel sektörde çalışan taşeron işçilerle ilgili yüzlerce davaya bakan, bu konuda yayınlanmış tebliğleri bulunan ve sendikalara da hukuki danışmanlık yapan Avukat Dr. Murat Özveri, 14 maddelik yasa taslağının çalışma hayatında ‘sil baştan’ değişiklikler içerdiğine dikkat çekerek, özellikle 5. maddenin işçiler açısından büyük sıkıntı yaratacağını ileri sürdü. Patronların, yıllardır ‘taşeron çalıştırma’ şartlarının değiştirilerek, asıl işlerin de taşerona verilmesi talepleri olduğunu anımsatan Özveri, bu maddeyle patronların taleplerinin yerine getirildiğini söyledi.Özveri, “Bu hüküm yasalaşırsa, bir iş yerinde patron, asıl işçinin maaşını vererek sonsuza kadar taşeron işçi çalıştırabilecek. Yani emsal ücreti ödediği sürece taşeron çalıştırabilecek. Örneğin, asıl işi kömür çıkarmak olan patron, madende taşeron maden işçisi çalıştırabilecek. Hangi şartla, kendi işçisinin maaşını ödemek şartıyla. Bu düzenleme sadece özel sektörü de ilgilendirmiyor. Kamuda da devlet asıl işini, taşerona yaptırabilecek. Örneğin, bir hastane, asıl işi hasta bakmak. Yani hemşire, doktor, röntgenciyi taşeron olarak şuanda çalıştıramaz. Ama bu düzenleme çıktıktan sonra kendi kadrolu doktorunun ücretini ödemek şartıyla taşeron doktor da hemşire de röntgenci de çalıştırabilecek” dedi.

  “AMACIMIZ, TAŞERONUN ÖNÜNÜ KESMEK”


  Çalışma Bakanlığı bürokratları ise hazırlanan taslağın taşeronu yaygınlaştırmak değil, önünü kesmek olduğunu belirterek, 5.maddedeki düzenlemenin özelde de ‘taşeron’ çalıştırmayı ortadan kaldıracağını savundular. Bakanlık yetkilileri, “Bir patron aynı maaşı verdikten sonra asıl işini neden taşerona versin ki? Kendi işletmesinde tek söz sahibi olacakken, maliyeti düşük olmayan taşeron firmayı oraya niye soksun” diye sordular.  http://www.theworldline.com/milyonla...-taseron-soku/
  http://www.renaultfanclub.com/image....ine=1416790926

  ***** RENUALT MEGANE 2 SEDAN RS *****


 2. #2
  Tayfun SÖYLEMEZ
  ByTyFn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2013
  Yaş
  31
  Mesajlar
  8.052
  Teşekkür / Beğen

  Alman gazetesinin editörü AP seçimlerinde hile mi yaptı?  Aşırı sağcıların yükselişinin damga vurduğu Avrupa Parlamentosu seçimleriyle ilgili ‘mükerrer oy’ tartışması başladı. Haftalık gazete Die Zeit’in çifte vatandaş olan Genel Yayın Yönetmeni iki kez oy kullandığını açıkladı.


  Haftasonu yapılan ve aşırı sağcıların yükselişinin damga vurduğu Avrupa Parlemantosu seçimleriyle ilgili şimdi de “mükerrer oy” kullanma tartışması başladı.Tartışma, Almanya’da haftalık yayımlanan gazete Die Zeit’in çifte vatandaş olan genel yayın yönetmeni Giovanni di Lorenzo’nun bir televizyon programında yaptığı açıklamalar üzerine çıktı.Hem Almanya hem de İtalya vatandaşı olan Lorenzo, Cumartesi günü İtalyan pasaportuyla Hamburg’taki İtalyan Konsolosluğunda, Pazar günü de yerel bir okulda Almanya pasaportuyla oy kullandığını söyledi.Programın bir diğer konuğu olan Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble bu açıklamanın üzerine Lorenzo’nun iki kez oy kullanmış olmasının bir hata olduğunu belirtti.Lorenzo ise ısrarla yaptığının hata olduğunu fark etmediğini söyledi.

  Hakkında soruşturma açıldı


  Giovanni di Lorenzo’nun açıklamaları, seçimlerle ilgili “oy güvenliği ve hile” tartışmaları başlattı.Die Zeit’in genel yayın yönetmeni bilmeden yaptığı bu hatadan ötürü “çok üzgün” olduğunu söylese de Hamburg savcıları Lorenzo’nun davranışının “seçim hilesi” kapsamına girip girmediği konusunda soruşturma başlattı.


  http://www.theworldline.com/alman-ga...hile-mi-yapti/
  http://www.renaultfanclub.com/image....ine=1416790926

  ***** RENUALT MEGANE 2 SEDAN RS *****


 3. #3
  Tayfun SÖYLEMEZ
  ByTyFn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2013
  Yaş
  31
  Mesajlar
  8.052
  Teşekkür / Beğen

  Yola hendek kazmışlar!
  Diyarbakır- Bingöl karayolu trafiğe kapatan PKK yandaşlarının gece de yola hendek açtığı ortaya çıktı. Hendeğe düşen bir otomobilin sürücüsü yaralandı.


  Diyarbakır’ın Lice ilçesinde karakol yapımını protesto eden PKK sempatizanları, bir aylık aradan sonra bir kez daha yolu trafiğe kapattı. 27 Nisan’da yolu kaparak iki uzman çavuşu kaçıran PKK’lılar, HDP’lilerin araya girmesiyle uzman çavuşları bırakmış, eylemi sonlandırmışlardı. Hafta sonu tekrar eylem başlatan PKK’lılar, iki noktada yolu kapattı. Diyarbakır –Bingöl karayolu, Kocaköy-Lice arasında bulunan Fis Ovası ile Lice-Genç arasında bulunan Tabantepe bölgesi 3 gün kapalı kaldı.Bunun üzerine harekete geçen güvenlik güçleri, örgütün yolu kapattığı bölgeye araç geçişini yasakladı. Jandarma, Kocaköy, Hani ve Lice ilçesi girişlerindeki kavşaklarda yolu trafiğe kapattı. Diyarbakır’dan Lice’ye gidişler Hani ilçesi üzerinden sağlanarak örgütün yolu kapattığı Fis Ovası atlanmış oluyor. Bingöl- Diyarbakır arasındaki ulaşım ise Elazığ üzerinden sağlanıyor.

  KEPÇEYLE ÜÇ METRE GENİŞLİĞİNDE HENDEK AÇTILAR


  YDG-H üyeleri ile PKK milisleri, Diyarbakır-Bingöl karayoluna şimdi de üç metre genişliğinde ve yaklaşık 1,5 metre derinliğinde hendek açtı. Alınan bilgiye göre, yüzü kapalı 10-15 kişilik eylemci grup, Lice’nin Çakıl köyü yolundan geçen bir iş makinesini gasp etti. Kepçeyle Kayacık kavşağına kadar gelen grup, buradaki ana yola hendek açtı. Yolun kör noktasına açılan hendeğe 31 plakalı bir Otomobil düştü. Ağır yaralanan sürücü, çevredeki köylüler tarafından hastaneye kaldırıldı.

  GENELKURMAY AÇIKLADI: YOL AÇILDI


  Diyarbakır-Bingöl karayolunun 27 Mayıs 2014 günü saat 12.00 itibariyle, Eski Hani yolu üzerinden, ayrıca normal karayolunun da kontrollü olarak trafiğe açıldığı duyuruldu.  http://www.theworldline.com/yola-hendek-kazmislar/
  http://www.renaultfanclub.com/image....ine=1416790926

  ***** RENUALT MEGANE 2 SEDAN RS *****


 4. #4
  Tayfun SÖYLEMEZ
  ByTyFn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2013
  Yaş
  31
  Mesajlar
  8.052
  Teşekkür / Beğen

  Savaş ilan oldu: Ölü sayısı artıyor  Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk şehrinde Rusya yanlısı ayrılıkçıların kentteki havaalanını işgal etmesinden sonra ordunun başlattığı operasyon aralıksız devam ediyor.


  Rusya yanlısı ayrılıkçıların basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, ayrılıkçıların liderlerinden Denis Puşilin, dün gece ve bugün devam eden operasyonlarda 100 civarında ölü, çok sayıda yaralı bulunduğunu söyledi.Puşilin, ölenlerin 50 kadarının “Donetsk öz savunma” güçlerine bağlı silahlı kişiler olduğunu, 30 ile 50 arasında da sivil kaybın bulunduğunu açıkladı.  Cesetlerin keskin nişancı ateşi nedeniyle çatışma bölgelerinden güçlükle çıkarılabildiğini ifade eden Puşilin, kesin sayının bu nedenle belirlenemediğini söyledi.Ukrayna ordusunun şehir merkezine doğru ilerleyişi sürerken, ayrılıkçılar havaalanı çevresindeki ana yollara barikatlar kurdu. Kum torbalarıyla mevzi oluşturan ayrılıkçıların, barikatları ateşe vermek için molotof kokteylleri hazırladığı dikkati çekti.Hayatın durma noktasına geldiği Donetsk kent merkezinde halk, zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmıyor. Birçok dükkan da tahta panellerle vitrinleri kapatarak yağmaya karşı önlem aldı.  4 gözlemciyle bağlantı kesildi


  Bu arada Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk’te görev yapan dört gözlemciyle iletişimin kesildiğini açıkladı.AGİT’ten yapılan yazılı açıklamada, Donetsk’te görev yapan AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu üyesi dört gözlemciden pazartesi saat 18.00′den beri haber alınamadığı belirtildi.BBC muhabiri Bethany Bell ise Twitter’dan yazdığı mesajında AGİT’ten bir sözcünün kendisine verdiği bilgiye dayanarak gözlemcilerin Türk, İsviçre, Estonya ve Danimarka vatandaşı olduklarını duyurdu.Bölgedeki gözlemcilerle Donetsk’in doğusunda rutin devriye görevini yerine getirdikleri sırada bağlantının kesildiği kaydedilen açıklamada, dört gözlemciyle hala bağlantı kurulamadığı ifade edildi.Açıklamada, gözlemcilerle bağlantı kurma çabalarının sürdüğü vurgulandı.AGİT Daimi Konseyi tarafından 21 Mart’ta düzenlenen toplantıda AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu kurulmuş ve misyon Ukrayna’da görev yapmaya başlamıştı. Ülkede görevli gözlemci sayısının 200 olduğu belirtiliyor.  http://www.theworldline.com/savas-il...ayisi-artiyor/
  http://www.renaultfanclub.com/image....ine=1416790926

  ***** RENUALT MEGANE 2 SEDAN RS *****


 5. #5
  Tayfun SÖYLEMEZ
  ByTyFn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2013
  Yaş
  31
  Mesajlar
  8.052
  Teşekkür / Beğen

  ‘Fransa Türkiye’yi veto etsin’


  Fransa’daki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde birinci parti olan Milli Cephe, Cumhurbaşkanı François Hollande’dan “Fransa’nın Türkiye’nin üyeliğini veto edeceğini açıkça bildirmesini” istedi.  Fransız basınına konuşan Milli Cephe lideri Marine Le Pen, seçim sonuçları olarak Hollande’dan 3 talepleri olduğunu söyledi.

  Bu talepleri; “ABD ile serbest ticaret anlaşmasından vazgeçmek”, “Türkiye’nin üyeliğinin Fransa tarafından veto edileceğini ilan etmek” ve “yabancı şirketlere satılması planlanan Fransız Alstom şirketini AB kurallarının aksine yeniden kamu şirketi yapmak” olarak sıraladı.

  Milli Cephe, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oyların yüzde 25′ini elde etmişti. Bu skorla Fransa’nın Avrupa Parlamentosu’na göndereceği 74 vekilden 24′ü aşırı sağcılardan oluşacak.

  Fransa’da aşırı sağcılar dışında sağ ve merkez partiler de Türkiye’nin AB üyeliği fikrine tamamen karşı çıkıyor.

  Eskiden “Kopenhag kriterlerini yerine getirmesi halinde” Ankara’nın üyelik perspektifine ilke olarak sıcak bakan sol partiler de son zamanlarda bu tavırlarından çark etmiş görünüyor.

  Bu partilerin yöneticileri, Fransız kamuoyunun ezici çoğunluğunun muhalif tutumunu dikkate alarak Türkiye’nin üyelik perspektifine karşı olduklarını ifade eden beyanlarda bulunmaya başladılar.


  http://www.theworldline.com/fransa-t...yi-veto-etsin/
  http://www.renaultfanclub.com/image....ine=1416790926

  ***** RENUALT MEGANE 2 SEDAN RS *****


 6. #6
  Tayfun SÖYLEMEZ
  ByTyFn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2013
  Yaş
  31
  Mesajlar
  8.052
  Teşekkür / Beğen

  Kayıp uçakla ilgili yeni iddia  Yaklaşık 2 buçuk ay önce 239 kişiyle ortadan kaybolan Malezya uçağı ile ilgili uzmanların yeni bir iddiası gündemde. Malezya hükümetinin yayınladığı 47 sayfalık rapordan yola çıkan uzmanlar uçağın havada yakıtının biterek düşmüş olabileceğini söylüyor.

  8 Mart tarihinde Kuala Lumpur’dan Pekin’e gitmek üzere Malezya’dan havalanan MH370 sefer sayılı yolcu uçağıyla ilgili Malezya Hükümeti tarafından 47 sayfalık bir rapor yayınlandı.

  İçerisinde 239 yolcunun bulunduğu kaybolan uçakla ilgili hazırlanan yeni raporu inceleyen uzmanlar, uçağın uydudan izlediği rotayı göz önüne alarak havada yakıtın bitmiş olabileceğini iddia etti.

  Malezya uçağının uyduyla kurduğu son bağlantıyla bir önceki bağlantının uyuşmaması, uçağın yakıtının bittiği için elektrik aksamının sıfırlanmasından ötürü olabileceği belirtildi.

  Malezya hükümeti MH 370 sefer sayılı uçuşla ilgili yeterli bilgi yayınlanmadığı ve bazı ayrıntılar gizli tutulduğu için kaybolan uçaktaki yolcu yakınları tarafından eleştirilmişti.

  Yolcu yakınları toplanan bilgilerin serbest uzmanlar tarafından da incelenmesini istemişti. Bunun üzerine Malezya hükümeti bugün kaybolan uçakla ilgili 47 sayfalık bir rapor yayınladı.  http://www.theworldline.com/kayip-uc...li-yeni-iddia/
  http://www.renaultfanclub.com/image....ine=1416790926

  ***** RENUALT MEGANE 2 SEDAN RS *****


 7. #7
  Tayfun SÖYLEMEZ
  ByTyFn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2013
  Yaş
  31
  Mesajlar
  8.052
  Teşekkür / Beğen

  Suriye’de kimyasal silah denetçileri kaçırıldı  Suriye’de iç savaş devam ederken bu kez aralarında 6 BM kimyasal silah denetçisinin de bulunduğu 11 kişi Hama şehri yakınlarında kaçırıldı. Suriye Dışişleri Bakanlığı “Eylemi terörist gruplar yaptı” dedi.


  Suriye’de görev yapan 6 Birleşmiş Milletler kimyasal silah denetçisi kaçırıldı.Suriye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, denetçilerin yanı sıra 5 kişinin daha silahlı gruplar tarafından kaçırıldığını belirtti.Yapılan açıklamada, olayın Hama şehri yakınlarında gerçekleştiği ifade edildi.Kaçırma olayıyla ilgili olarak hükümet karşıtı silahlı güçleri suçlayan Suriye Dışişleri Bakanlığı, “Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ı devirmeye çalışan teröristler Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerini hedef almıştır” dedi.BM, Suriye’deki kimyasal silahların imhası sürecini takip ediyor.Geçen ay, çatışmalarda klor bom


  http://www.theworldline.com/suriyede...eri-kacirildi/
  http://www.renaultfanclub.com/image....ine=1416790926

  ***** RENUALT MEGANE 2 SEDAN RS *****


 8. #8
  Tayfun SÖYLEMEZ
  ByTyFn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2013
  Yaş
  31
  Mesajlar
  8.052
  Teşekkür / Beğen

  Ukrayna: En az 30 Rus yanlısı öldürüldü

  Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk bölgesinde yaşanan çatışmalarda en az 30 Rusya yanlısı milisin öldüğü belirtildi.


  Reuters haber ajansına bilgi veren Rusya yanlıları, 30′un üzerinde cesedin kamyonlara yüklenerekDonetsk’teki hastanelere götürüldüğünü söyledi.Milisler havalimanındaki çatışmanın nerdeyse 24 saat sürdüğünü de belirttiler.
  Ukrayna ordusu dün Donetsk havalimanını işgal eden milislere karşı helikopterlerle operasyon düzenlemişti.
  Rusya yanlısı milisler dün Donetsk havalimanını işgal etmiş ve havalimanını çalışmaz hale getirmişti.Ukrayna ordusu, yanıt olarak başlattığı hava operasyonunda saldsırı helikopterleri ve savaş uçakları kullanmıştı.Bölgeden ağır silah seslerinin geldiği ve havalimanından dumanların yükseldiği bilgileri haber ajansları tarafından aktarılmıştı.

  ‘Somalili korsanlar’


  Dün yaşanan ağır çatışmalar, “çikolata kralı” olarak bilinen Avrupa yanlısı işadamı Petro Poroşenko’nun Cumhurbaşkanlığı seçiminde zaferini ilan etmesinden bir gün sonra gerçekleşti.Poroşenko, zafer konuşmasında Doğu Ukrayna’daki askeri operasyonları desteklediğini söylese de, “Operasyonların biçimi değişmeli” demiş ve birkaç saatlik etkin operasyonlar yapılması gerektiğini savunmuştu.Ülkeye tekrar barış ve düzeni getireceğini vaat eden Poroşenko, Rusya yanlısı milislere görüşmeyi ise reddediyor.Poroşenko son konuşmasında milisleri “Somalili korsanlar” ve “teröristler” olarak nitelemişti


  http://www.theworldline.com/ukrayna-...isi-olduruldu/
  http://www.renaultfanclub.com/image....ine=1416790926

  ***** RENUALT MEGANE 2 SEDAN RS *****


 9. #9
  Tayfun SÖYLEMEZ
  ByTyFn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2013
  Yaş
  31
  Mesajlar
  8.052
  Teşekkür / Beğen

  Yarın tüketiciler için yeni bir dönem başlıyor

   
  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’da yaptığı düzenlemeler yürürlüğe giriyor.


  Artık tüketiciler krediler ve kredi kartları ile ilgili sözleşmeler, kart üyelik aidatları, ön ödemeli konut satış sözleşmeleri, ayıplı mal iadesi, gibi birçok alanda yeni haklara sahip olacak.

  Aidatsız kart şartı


  BANKALAR artık her işlem için tüketiciden ücret talep edemeyecek. Kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türünü sunmak zorunda olacak. Tüketicilerin kredi kullandıkları bankanın iştiraki şirketlerden sigorta yaptırma mecburiyeti de kalkıyor. Tüketici, başka bir sigorta şirketinin poliçesini ibra ederse banka bunu kabul etmek zorunda olacak.

  Cayma süresi 14 gün


  YENİ kanunla tam, doğru, önceden bilgilendirmeye dayalı şeffaf sözleşmeler yapılması hedefleniyor. Tüketicinin, bundan böyle sözleşme imzalamadan önce açık ve anlaşılır bir şekilde bilgilendirilmesi zorunlu olacak. Satıcılar sözleşme şartlarını tek taraflı olarak değiştiremeyecek. Tüketiciden talep edilecek her türlü ücret ve masrafa ilişkin bilgiler, sözleşmenin eki olarak tüketiciye verilecek. Tüketicilerin cayma hakkı süresi 14 gün olacak. Ayıplı mal ve hizmetlerde tüketiciye sağlanan haklar genişletilirken, tüketiciler seçimlik haklarından dilediğini kullanabilecek.

  Sözleşme tarihini tüketici yazacak


  Kapıdan satış yapanlar, bakanlıktan yetki belgesi alacak. 14 günlük cayma süresi içindeyken tüketiciden herhangi bir ödeme veya borç altına sokan bir belge alınamayacak. Sözleşme tarihini geriye dönük atan satıcılara karşı da sözleşme tarihinin tüketicinin kendi el yazısıyla yazdırılması ve sözleşmenin bir örneğinin tüketiciye verilmesi zorunluluğu getirildi. İnternet, telefon, katalogdan yapılan satışlarda da mesafeli sözleşme kurulmadan önce, tüketicinin sözleşme şartları hakkında bilgilendirilmesi zorunlu olacak. Satıcı veya sağlayıcılar mesafeli sözleşmelerde taahhüt ettikleri sürede malları tüketicilere teslim etmek zorunda olacak. Bu süre 30 günü geçmeyecek.

  İndirime sıkı denetim


  - Gazete ve dergi gibi süreli yayın kuruluşlarınca düzenlenen promosyon kampanyaları daha sıkı kurallara tabi olacak.

  - Halk arasında “saadet zinciri” olarak bilinen piramit satış sistemleri yasaklandı.

  - Gerçeği yansıtmayan indirimli satış uygulamaları daha sıkı denetlenecek.

  - Tüketicilerin satış sonrası hizmetlere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmaları için bakanlıkça belirlenen sayıda servis istasyonu kurma ve malın kullanımı süresince servis hizmeti verme zorunluluğu devam edecek.

  - Radyo ve televizyolarda gündüz 08.00-22.00 saatleri dikkate alınarak, ayda 15 dakikadan az olmamak üzere tüketiciyi bilinçlendirici program yayınlama zorunluluğu olacak.

  - Tüketici Hakem Heyetleri de yeniden yapılandırılarak, Bazı ilçelerde birden fazla Hakem Heyeti oluşturulması mümkün olacak. Başvuru ücreti ise 1.272 liradan 3 bin liraya çıkacak.


  Tatilci tazminat alabilecek


  DEVRE mülkler ve alternatif tatil üyelikleri kanun kapsamına alındı. Satıcı ve sağlayıcılar inşaat ruhsatı alacak ve bina tamamlama sigortası yaptıracak. Tüketiciye cayma hakkının yanı sıra, sözleşmeden dönme hakkı tanınıyor. Paket tur alanlara ise sözleşmenin esaslı unsurlarından birinin değişmesi halinde sözleşmeden dönme hakkı getirildi. Paket tur düzenleyicisi sözleşmenin hükümlerini yerine getirmez veya gereğini yapmazsa, tüketicinin uğradığı her türlü zarardan sorumlu olacak. Tüketici, boşa harcanan tatil zamanı için de tazminat talep edebilecek.

  Karşılaştırmalı reklam dönemi


  KANUNLA tüketicilerin ticari reklam yoluyla yanıltılmasını engelleyecek tedbirler alındı. Tüketiciyi aldatıcı veya istismar edici, can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürücü, şiddet ve suç işlemeyi özendirici, kamu sağlığını bozucu, hasta, yaşlı, çocuk ve engellileri istismar edici ticari reklam yasaklandı. Marka ismi vererek karşılaştırmalı reklam yapılması ise mümkün olacak.

  Ruhsatı almayan konut satamayacak


  KONUT sektöründe, maketten satışın oluşturduğu mağduriyetlerin de önüne geçilmesi hedefleniyor. Buna göre, mevcut uygulamada belediyelerden herhangi bir izin almayan inşaat şirketleri tüketicilere maketten satış yapabiliyor. Yeni Kanuna göre inşaat ruhsatı alınmadan tüketicilerle maketten konut satışı sözleşmesi yapılamayacak. Konut satışlarında tüketicilerin sözleşmenin imzalanmasından itibaren 14 günlük cayma hakkı olacak. Tüketiciye sözleşme bedelinin yüzde 2’sine kadar tazminat ödeyerek sözleşmeden vazgeçme hakkı tanınıyor.

  Telefonla iptal mümkün


  ELEKTRİK, su, doğalgaz, internet ve telefon gibi aboneliklerde de yeni düzenlemeler getirildi. Tüketicilere imzaladıkları sözleşmeleri feshetme hakkı tanınacak. Bu istek süresi içinde yerine getirilmediği takdirde tüketicilerden, abonelikten faydalanılmış olsa dahi, herhangi bir bedel talep edilmeyecek. İnternet, telefon gibi kanallarla abonelik yapanlar, tüketicileri abone merkezlerine veya bayilerine yönlendirmeden aynı yöntemle aboneleği sonlandırmak zorunda olacak.

  Bankalar tüketicilere ‘sürpriz’ yapamayacak


  KONUT kredilerinin erken ödenmesi halinde mevcut düzenlemelere göre yüzde 2 olan erken ödeme tazminatı, kalan vadesi 36 aya kadar olan kredilerde yüzde 1’e indirildi. Tüketicilerin kredi taksitlerini ödemesi için bankalar tarafından zorunlu olarak açılan hesaplardan, ücret ya da masraf talep edilmesi yasaklandı. Yeni düzenlemeyle bankalar, tüketicinin açık talimatı olmaksızın, kredi sözleşmesi ile ilişkili bir kredili mevduat sözleşmesi yapamayacak. Bankalarda tüketiciden alınacak tüm masraf ve komisyonlar açık ve net şekilde belirlenecek. İşlemler, tüketicinin sonradan hiçbir sürprizle karşılaşmayacağı şekilde gerçekleştirilecek.


  http://www.theworldline.com/yarin-tu...onem-basliyor/
  http://www.renaultfanclub.com/image....ine=1416790926

  ***** RENUALT MEGANE 2 SEDAN RS *****


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •