Bir çocuk hayal kurdu. Rüyaları gerçek oldu.
Ve Honda doğdu.

Soichiro Honda… Çocukluğundan beri aklından çıkarmadığı kendi eliyle otomobil üretme rüyasını gerçekleştiren adam.
Eylül 1948´de Honda´yı kuran adam. İlk gençlik günlerinde kendi ürettiği otomobili dünya yarışlarında lider olarak görmeyi hayal eden ve başaran adam. Yarattığı mühendislik harikası motorlarla Honda markasını kısa sürede yollarda rakip tanımayan bir konuma getiren adam. Çalıştığı yıllar boyunca ticari kaygıları bir kenara bırakıp idealist tavrıyla mühendislik harikası tasarımlar ve buluşlar yapan adam.

Honda´nın sadece kurucusu değil, aynı zamanda Honda´nın yolunu belirleyen insan olmayı başardı. Her zaman yaratıcı fikirleri ve projeleri desteklemek için sermaye artırdı. 1949 yılında Dream (Rüya) isimli 98 cc´lik motosikleti üretti. 1961´de 125 cc gücündeki Honda motosikletle Honda Motor´un dünya şampiyonluğunu kazanmasını sağladı. 1964´te Honda, seri otomobil üretimine başladı. Yine aynı yılda kendi aracıyla Formula 1´e katıldı ve ilk GP´yi 1965 yılının Ekim´inde kazandı.

1975 yılında dünyadaki en önemli otomobil markalarının içine girmeyi başardı. 1980´li yıllarda ise kalitesi, sorumlulukları, çevre konusundaki duyarlılığı ve mühendislik hedefleriyle dünyanın en büyük çok uluslu şirketlerinden biri haline geldi. Şöyle bir dönüp baktığımızda bütün bu başarıların ve gelinen noktanın bir çocukluk hayalinden başka birşey olmadığını anlamak çok zor olmasa gerek…

Honda her zaman yeni ve farklı olanı yaratmayı hedefledi. Aslında gerçek hedef, Honda´nın kendi sınırlarını aşmak ve insanlara daha iyiyi, daha güçlüyü, daha yüksek kaliteyi ulaştırmaktı. Honda bu hedefe ulaşmak için farklı farklı alanlarda çalışmalarını sürdürdü. Herkesin ‘imkansız, yapması çok güç” dediği belki de hiç düşünemediği buluşlara imza attı. Bunun en son ve en açık örneği, Asimo.

Asimo dünyanın ilk insan robotu. Asimo artık 1.30 boyunda 54 kg ağırlığında. Yürüyor, koşuyor bir insan gibi ne dediğinizi anlıyor verdiğiniz komutlara göre isteğinizi yerine getiriyor hatta dans bile ediyor. Kısacası Honda´nın yarattığı Asimo her hareketiyle çok yakında robotların hayatımızın içinde yerlerini alacağını kanıtlıyor. Hangi otomobil üreticisi bütün işlerinin yanında yaratıcı düşünceyi bu kadar destekleyip böyle buluşlara imza atıyor ki?

Honda´nın Formula 1 konusundaki tarihçesi ise tahmin edilebileceği üzere son derece parlak. Motor teknolojileri konusunda üstün performans sunan Honda Formula 1´de 6 takımlar (1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991) 5 sürücüler şampiyonluğu (1987, 1988, 1989, 1990, 1991) kazandı. Ve Formula 1 tarihinde bir döneme damgasını vurdu. 2000 yılında kurulan BAR HONDA takımıyla birlikte efsane tekrar F1 pistlerine döndü. Kurucu Bay Honda ilk günden başlayarak motor sporlarındaki coşkunun şirketin otomotiv sanayine katkılarını da keşfetti. Bu konudaki en büyük katkı hafif ve kompakt araç motorlarıydı. Motorun gücünün ve sonucunun hemen alındığı alanlar olan F1 pistleri “motorun iyi çalışıyorsa kazanırsın” gerçeğinin en iyi kanıtlandığı noktalar…

Efsane kurucu Bay Honda ürettiği birçok motosiklet modeliyle Japonya´nın önde gelen motosiklet üreticilerinden biri olmayı başardı ve zaman içinde bu alandaki ünü bütün dünyayı sardı. Honda´nın 10. Yılında piyasaya sürdüğü Super Cub isimli motosiklet bir anda satış rekorları kırarak liste başına yerleşti.

Bay Honda şirket kuruluşundan sadece 5 yıl sonra motosiklet yarışlarının olimpiyatı olan Isle of Man Tourist Trophy Grand Prix´e katıldı. Bu son derece radikal ve bir o kadar da cesur bir karardı. Bu kararın ne kadar yerinde olduğu yarış sonuçları açıklanınca ortaya çıktı. Daha ilk yıldan Honda “Üreticiler Şampiyonu” olmayı başarmıştı… Daha sonra motosiklet konusunda da yol alan Honda en özel ürünlerini piyasaya sundu. Son yıllarda ürettiği modellerden biri olan Pan-European bunun en iyi örneği. Pan-European´de hem spor sürüşü hem de uzun yol konforunu bir arada yaşamak isteyenleri düşünmüş. Ve benzersiz bir model yaratmayı başarmış. Kurulduğu ilk günden beri motor teknolojisi konusunda rakipsiz olan Honda yeni ürettiği modellerle de rekorlar kırmaya aday.

Her zaman motor yarışlarında dünya lideri olmayı hedefleyen Honda üstün motor teknolojisi sayesinde bu amacına daha uzun yıllar ulaşacağını kanıtlıyor.

Evet, her zaman insanlık için yaptığı işin sınırlarını zorlayan Honda üretim alanı konusunda da sınırları zorluyor. Dünyanın hemen her yerinde Honda üretimini sürdürüyor. Servis ve satış ağıyla kusursuz hizmet sunuyor. Türkiye´de Gebze´deki Honda Türkiye Üretim Tesisleri´nde üretim yıllardır durmadan devam ediyor. Üstelik bu yıl Honda, tüm gücü ve desteğiyle Türkiye´de. %100 Honda markasının değerlerini taşıyan Honda Türkiye yeni modelleri, yetkili satış ve servis ağıyla eksiksiz hizmet almanızın daha da ötesinde Honda´nın sınırsız hayal gücünü hissetmeniz için hizmetinize hazır.