Motor modifiyesinin amacı nedir? Motor modifiyesi için hangi seçenekler mevcuttur? Motor nasıl modifiye edilir? Motor modifiye uygulamaları nelerdir? Motor modifiyesi yaptırmak istiyorum, nereden başlamalıyım? Motor modifiye uygulamaları, motor tuning seçenekleri..

Motor modifiyesinin amacı nedir?

Motor modifiyesinin amacı, motorun gücünü ve performansını arttırmaktır özet olarak. Gücün artması ile sürüş keyfi de artacaktır. Seri hızlanma ve maksimum hızın arttırılması da motor modifiyesinin amaçlarındandır. Yapılan modifiyeler ile daha güçlü, daha atak bir motor sahibi olabilirsiniz.


Motor modifiyesi için hangi seçenekler mevcuttur? Motor modifiye uygulamaları nelerdir?

Motor modifiye uygulamaları denilince ilk akla gelenler karbürasyon, chip tuning, porting, rolishing, egzost sistemleri, supercharge (süperşarj), turbo ve NOS gelmektedir… Bunların her birinin kendine göre motora katkıları olduğu gibi, maliyetleri de birbirinden epeyce farklıdır.

Motor modifiyesi yaptırmak istiyorum, nereden başlamalıyım?

Motorun gücünü arttırmak, yani beygir gücünü arttırmak istiyorsunuz. Motor modifiyesi artı Hp demektir, ekstra beygir gücü… Heyecan ve adrenalin… Motorda ekstra güç için ilk yapılabilecek işlemler arasında daha geniş piston kullanmak, NOS tüpü taktırmak veya egzantrik milinin derecesini değiştirmek gelmektedir. Karbürasyon, chip tuning, porting, rolishing, egzost sistemleri, supercharge (süperşarj), turbo, hava filtresi değiştirilmesi gibi işlemler de motor tuning için yapılabilecek işlemler arasındadır.


Alıntıdır