NOS’un Dry ve Wet olarak adlandırılan iki değişik tipi bulunmaktadır. Dry NOS’ta hava filtresi ve sistem gazından içeri giren havayı yakmak için enjeksiyon sistemini kullanmak demektir. Çoğunlukla bu durumlarda enjektörlerin büyütülmesi ve elektronik kontrol ünitesinin modifiye edilmesidir.
Wet NOS gibi modellerde emme manifolduna giden gazları ve hava filtresinden gelen havayı içerde yakabilmek için yakıt takviyesi içerde mevcuttur. Wet aslında ıslak olarak tabir edilen yer manifoldur. Wet sistem, mevcut enjeksiyon sistemini modifiye etmek yerine NOS yüklemesi yapıldığında ve gaza basıldığı an tüpten gelen takviye gaz devreye girmesi ile emme manifolduna püskürterek ve kuru sistemde sadece hava ile gaz aktarımı yapan emme manifoldu wet çalışan bu sistemde hem hava hem de gazı sıvı yakıt olarak aktaracaktır.


Her iki sistemin kendine göre avantaj ve özellikleri vardır. Dry sistem fazladan bağlantı ve yakıt depolamaya ihtiyaç duymaması açısından avantajlıdır, ama silindire giden nitrous ve hava miktarının eşit düzeyde olmaması da bir dezavantajdır.
Wet sistemde her silindire tam tamına gerekli oranlarda benzin ve NOS karışımı göndermesi olanaklıdır. Bu sistemin dezavantajı ise hava ve yakıt aktarmasıdır. Emme manifoldunun hava, nitro ve benzin karışımını aktarmak mecburiyetinde kalmasıdır. Bu sistem sadece hava aktarmak için dizayn edilmiştir. Hava benzin karışımını aktarmakta başarılı olduğu söylenemez. Tüpteki benzinin azalması ile gönderilen benzinin basıncıda azalmakta sonlara doğru verimliliğinde kayıplar olmaktadır.