Egzoz nedir ve ne işe yarar? Egzoz modifiyesi nasıl yapılır? Susturucu ve konvertör nedir, ne işe yarar? Egzoz, konvertör ve susturucu nasıl modifiye edilir?
Egzoz sistemi modifiyesinin yöntemi motorun egzoz subaplarından dışarıya atılan pislik ve gazların daha kolay atılmasını sağlamaktadır. Pistonların egzoz atık ve gazlarını küçük olan borulardan ve susturuculardan dışarıya atılmak için gösterdikleri direncin hızını azaltılmasını sağlamaktadır.
Normal egzoz susturucuları her kez tarafından bilindiği gibi motor ve egzozdan çıkan sesleri azaltmak veya tamamen susturmak için tasarlanmıştır. Yalnız bu işlemi yaparken egzoz borularından çıkan gazların çıkışını zorlamakta bu da aracın normalin çok altında performans göstermesine sebep olur. Ortaya çıkan bu sorun için modifiyeciler performans tipi egzozlar tasarlanmıştır.


Tasarlanan bu susturucular egzozdan çıkan sesin tamamını kesmezler fakat arabanın performansını kesmedikleri gibi motordan gelen gazın hepsini dışarı çıkışını sağlamaktalar. Çıkardıkları ses de ses kirliliği yapacak cinsten değildir yarış motosikletlerin çıkardığı sese benzer bir ses çıkarmaktalar. Bir egzoz sistemin üzerinde iki tane susturucu ve enjeksiyonlu otomobiller de bir de katalitik konvertör bulunur. Konvertör arabaların egzoz gazını temizleyen bir alettir.
Saydığımız bu iki susturucular arka susturucu ve orta susturucu olarak bilinmekte. Arka susturucu yenilendirildiği takdirde arabanın performansı daha fazla artar. Fakat aracınızın çok daha iyi bir performansa kavuşmasını istiyorsanız yeni egzoz sistemi uygulamasını yapabilirsiniz. Bu da susturucuları performans tipli susturucularla değiştirilmesi ve küçük egzoz borularını daha genişleriyle değiştirilmesi konvertörün iptali ya da daha gelişmiş performansıyla değiştirilmesi gerekmektedir. Yalnız bu uygulama maliyeti yüksek olduğundan genelde en son tercihtir.
Bu içerik susturucu nasıl yapılır, egzos nasıl yapılır, egzost susturucusu nasıl yapılır, egzozdan nasıl ses konularını barındırır.