Küresel ısınma sorununun öneminin bilincinde olan Renault, otomobilin yeryüzündeki ekolojik izlerini sürekli olarak azaltma kaygısıyla uzun yıllardan beri modellerinin ömür döngülerinin tamamı üzerinde CO2 salımlarının azaltılması konusunda çalışıyor. Renault eco² çevre stratejisi çerçevesinde Renault, mümkün olan en fazla sayıda tüketiciye en performanslı teknolojileri erişilebilir bir fiyata sunmanın son derece önemli olduğunu düşünüyor. Uzun yıllardan beri sürdürdüğü çalışmalar, Renault’nun bugün bu alanda Avrupa’da en aktif üç üretici arasında yer almasını sağladı.

Renault CO2 salınımları konusunda Avrupalı otomobil markaları arasında liderliği almak için iki yönde çalışıyor:
Termik motor ve vites kutularında yeni teknolojilerin geliştirilmesi.
%100 elektrikli araçlar konusunda bugüne kadar görülmemiş düzeyde çalışma.

Renault, otomobil üreticisi olarak çevrenin öneminin ve bu konudaki sorumluluklarının bilincinde bir üretici olarak, 1995’ten bu yana iddialı ve uluslararası düzeyde bir çevre politikası izliyor, çevre politikasında, tasarımdan ömrünün sonuna kadar aracın tüm ömür döngüsünü dikkate alıyor. Çevre, Renault üretim sisteminin de merkezinde yer alıyor. 1995 yılından itibaren, dünyadaki bütün Renault üretim merkezlerinde ortak ama aynı zamanda bütün fabrikaların yerel özelliklerini göz önünde bulunduran Çevre Yönetim Sistemi devreye alındı. Sistemin temelini, çevre sorumluluğuna sahip çalışanlar oluşturuyor. Bugün dünya üzerindeki Renault üretim merkezlerinin % 100’ü ISO 14001 belgesine sahip.

Oyak Renault, çevre alanında sürekli ilerleme kaydetme ve faaliyetlerinin doğal ortam üzerindeki etkisini azaltma taahhüdünü 1999 yılında ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi sertifikasını sıfır hatayla alarak belgeledi. Sertifika her yıl bağımsız dış denetim sonucu yenileniyor.

Oyak Renault çalışanları da bir aracın üretim, kullanım ve geri dönüşümden oluşan ömrünün her bir etabı ile bütününde, çevreye olan etkilerini azaltmak için çalışıyor.Oyak Renault Çevre Politikası'na ulaşmak için lütfen tıklayınız.ÇEVRE POLİTİKASIYUKARI