Rekabet 1.6 Turbo motorlarla beraber kızışacak vw grubuda cesaret edebilirse ileride katılabilir

Honda 2015'de McLaren ile Formula 1'e geri dönüyor - TurkiyeF1.Com


Honda, 2015'te McLaren'ın motor tedarikçisi olarak Formula 1'e döneceğini resmen açıklayarak, aylardır süren spekülasyonlara son noktayı koydu.

2008 sezonu sonunda, ekonomik krizin de etkisiyle takım olarak F1'den çekilen Honda, yeni 1.6 litre turbo beslemeli V6 motorlarla, tedarikçi olarak Formula 1 pistlerine dönüyor.

Honda Başkanı Takanobu Ito, bunun "McLaren'la ortak bir proje" olduğunu belirterek, takımın isminin de McLaren-Honda olarak değiştirileceğini kaydetti.

Bir süredir McLaren'la temas halinde olduğu bilinen Honda, yeni V6 motorları, Japonya'nın Tochigi şehrindeki Ar-Ge tesisinde geliştiriyor.

1988-1992 yılları arasında İngiliz ekibine motor tedarikinde bulunan Honda, bu süre içinde dört kez her iki klasmanda da dünya şampiyonluğu yaşamıştı.

McLaren takım patronu Martin Whitmarsh ise, yeni anlaşmayla ilgili olarak, "Honda ve McLaren harika bir geçmişe sahip. Birlikte dünya şampiyonlukları yaşadığımız benzeri olmayan başarılı bi ortaklık kurduk. Birlikte, Formula 1'de tüm zamanların en çok hatırlanan ve bugün bile tüm dünyada konuşulan anlarına imza attık" açıklamasında bulundu.

Whitmarsh, "McLaren ve Honda, birkez daha birlikte yeni ve heyecan verici bir maceraya başlamak üzere. Dolayısıyla McLaren'daki herkes adına, F1'i seven herkes adına Honda'nın yeniden F1'e dönmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyorum" dedi.

McLaren-Honda işbirliğinin geçmişte ortaya koyduğu büyük başarıların, takımdan beklentileri de artıracağını söyleyen Whitmarsh, Honda'nın, başarılı bir gelecek için takım adına ideal bir ortak olduğunu ifade etti.

"Geçmişteki başarıların ağırlığı, bu şirkette çalışan herkesin omuzunda olacaktır" diyen Whitmarsh, McLaren-Honda isminin başarı ile "eş anlamlı" olduğunu söyledi.

Whitmarsh, "80'li ve 90'lı yıllarda McLaren ve Honda 44 grand prix, 8 dünya şampiyonluğu kazandı. 1988'de tüm zamanların en başarılı Formula 1 aracını oluşturduk. Ayrton Senna ve Alain Prost'la 16 yarıştan 15'ini kazanan McLaren-Honda MP4/4 aracını ürettik" diye konuştu.

Formula 1 Grubu CEO’su Bernie Ecclestone ise “Honda’yı tekrar Formula 1 yarışlarında görmek büyük bir zevk, Honda’nın motor teknolojileri ve motorsporlarındaki tutkuları, onları Formula 1 ‘de ciddi bir rakip haline getiriyor” dedi.