Mégane I (1995-2003)

1988 yılında konsept otomobil olarak gösterilen Mégane, Tasarımcı Patrick le Quément tarafından tasarlanmıştır. İlk Mégane Türkiye'de 1996 model olarak satılmıştır.Patrick le Quement tasarımı yaparken*Renault 16'da ve*Renault 19'da kullanılan gaga stili ızgaralarından esinlenmiştir. 1995 yılında ise*Renault 19'un alternatifi olarak tanıtılır.*Renault 19'un motor, şanzıman ve şasisi kullanılır.

Mégane, güvenlik konusunda Renault için bir devrim niteliğindedir. Orta-arkadaki ortak tuş kayışı yerine 3 noktalı emniyet kemeri kullanılmıştır. (Bu özellik Mégane'dan önce*Laguna*ile üretime girdi). Öndeki emniyet kemeri ön gergili ve yük sınırlayıcılıdır. Ayrıca sürücü hava yastığı bulunmaktadır. Aynı zamanda Renault, ilk defa SRP (Kısıtlama ve Koruma Sistemi) ve diğer güvenlik önlemlerini kombine olarak kullanmıştır ve*Euro NCAPtestlerinden 4 yıldız almıştır.

Mégane'da K tipi (K, Döküm blok ve entegre gömleği temsil eder), 1.4, 1.6, 1.8 ve 1.9 (dizel) ve 2.0 (benzinli) F tipi motor kullanılmıştır. 1.9 dizel motor hem atmosferik, hem de*Turbo*formlarda da kullanılabilir.

Makyajlanma (1999-2003)

Mégane, 1999 yılının bahar ayında makyajlanmıştır. Daha gelişmiş güvenlik özellikleri, yükseltilmiş ekipman ve yenilenen dış görünüş ile piyasaya sunuldu.*Euro NCAPtestlerinden 5 yıldız almıştır. Mégane II çıktıktan sonra da belirli bir süre düşük fiyattan satılmaya devam etti.1.nesil Mégane'da ise ilk makyajlanma modeli Türkiye'de 2000 model olarak satılmıştır.


Mégane II (2003-2008)

Mégane II,*Renault Avantime'den esinlenerek baştan yaratıldı. 2003 yılında Yılın Avrupa Otomobili ödülünü almıştır. Mégane II Türkiye'de ilk olarak 2003 yılında Hem Sedan hem de Hatchback olarak satışa sunulmuş, 2004 model yılı olarak satılmıştır. 2002 yılında yapılan*Euro NCAP*testinden 5 yıldız almıştır. Mégane II'de gelen en önemli özelliklerden biri kartlı çalıştırma sistemidir. Diğer bir özellik ise*panoramik cam tavandır. Bu iki özellik, Mégane II'nin çok satılmasında ve Yılın Avrupa Otomobili ödülünü almasında büyük rol oynamıştır. Bunların haricinde Techno paketle birlikte hız sabitleyici, dijital klima, xenon far gibi yeni özellikler de mevcuttur. Sedan modeli Bursa'da, Türkiye'ye özel olarak üretilmiştir.

Makyajlanma (2006-2008)

Mégane II, 2006 Şubat ayinda makyajlanmıştır. Dış görünümde rötuşlar yapılmış ve otomobile boyut kazandırılmıştır. Tampon çıtaları ovalleştirilmiştir, ön panjurlar farların çizgisine uyarlanmıştır. Arka farların deseni değiştirilmiştir.*Takometrelerdeğiştirilmiştir ve göstergelerin çözünürlükleri arttırılmıştır. Donanım paketleri değiştirilmiş ve sedan modelin iç mekanına bej renk seçeneği eklenmiştir.

Mégane III (2009-Günümüz)

Renault, otomotiv piyasasındaki rekabete ortak olmak için Eylül 2008 ayında hem Mégane III, hem de 3 kapılı spor olan Mégane Coupé'yi tanıtmıştır; ancak Mégane III Sedan üretilmemiştir. Bunun yerine Samsung Motors ile alınan kararla*Renault Fluence*(Samsung Motors SM3) üretilmeye başlanmıştır. Günümüzde Fluence, Mégane III Sedan'ın yerine geçmiştir. Mégane III ve Mégane Coupé'nin tasarımları birbirine benzememektedir. Mégane III küçük aileler için, Mégane Coupé ise genç kesim için tasarlanmıştır.

Mégane III'te otomatik vites kutusu olarak eski tip BVA, yeni 6 ileri çift kavramalı EDC ve sürekli değişken oranlı CVT vites sistemleri kullanılmıştır. Renault yeni vites sistemleri ile daha düşük yakıt tüketimini hedeflemektedir. Güvenlik ve teknoloji konusunda ciddi geliştirmeler yapılmıştır. Visio System, geri görüş kamerası, Acil Fren Desteği,*ESP, CSV bunlardan yalnızca birkaçıdır. Dış ve iç tasarım önceki Mégane modellerinden tamamıyla farklıdır.


Makyajlanma

Mégane III'ün makyajlı halinde*LED*farlar eklenmiş, ön ve arka bölümde ufak rötuşlar yapılmıştır. Yeni jantlar, krom yan çıta, yeni donanılar bunlardan bazılarıdır.Ayrıca 1.6 litre 16 valf dCi Energy motor eklenmiştir.F1 mühendisleriyle birlikte tasarlanan bu yeni motor 130 beygir gücü ve 320*nm tork üretmektedir.

2.Makyajlanma (2013-2016)

Mégane III'ün 2013 Frankfurt Otomobil Fuarında tanıtılan makyajlanmış modelidir. Aracın dış görünümü yenilenen diğer Renault'lara göre düzenlenmiştir. İnternet bağlanısı, bluetooth ve navigasyonu da içinde barındıran R-Link multimedya teknolojisi ve yeni TCe motorlar Mégane'da kullanılmaya başlanmıştır. Ön bölüm Renault'un 2013 tarzına uyumlu hale getirilmiştir. Ayrıca Mégane III'te*LED*farlar sis farların yerinde alır.Mégane IV (2016-Günümüz)

Renault Mégane IV, 2015 yılının Eylül ayında Frankfurt Otomobil Fuarında Renault Talisman Sport Tourer ile birlikte tanıtılmıştır.*4. nesil Mégane, Renault-Nissan tarafından geliştirilen CMF-CD platformunu kullanır. Wagon modeli 2016 Cenevre Otomobil Fuarında tanıtılırken, aynı yılın Temmuz sonunda Sedan modeli tanıtılmış, böylelikle Renault Fluence'ın yerini Mégane IV Sedan almıştır.SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi