Araç Lastikleri Hakkında

zeyno

Bayan Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar Hayırlı Ramazanlar,
Aracım 2014 model 2015 çıkışlı clio 4 1.5 90 beygir. 62.000Km'de . İstanbul-Mersin uzun yola gidip geleceğim ama lastikleri daha hiç değiştirmedim. Bu kilometrede bir araçla uzun yola çıkmak problem yaratır mı? Kesinlikle değiştirmek gerekir mi yola çıkmadan önce ?

burakkorull

Kayıtlı Üye
35-İzmir
Merhaba Öncelikle Hayırlı ramazanlar - 2015 Çıkışlı bir aracın Lastiklerinin Ömrü 5 yıldır bu kullanıma göre değişir fakat diş derinliklerinde azalma veya yanaklarında yani dışa bakan tarafta yırtılma şişme gibi durumlar var ise acil değişmesi gerekmektedir.fakat vize yaptırdıysanız yakın zaman da zaten sıkıntı olsaydı geçmezdi değişmesini isterlerdi.Üzerinde muhtemelen Continental marka lastik vardır servis müdürü çok yakınım olur ve lastik yola çıktıktan sonra 5 yıl rahatlıkla kullanabilirsin demişti tabi patinaj çekmek ve ta kaydırmak vs durumlar lastiğin ömrünü azaltır benden bir tavsiye her 15 bin de ön ve arka lastikleri yer değiştirin.daha sağlıklı olduğunu goreceksınız.hayırlı yolculuklar

zeyno

Bayan Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar,
Dışa bakan tarafta yırtılma ya da şişme gibi hiçbir ibare yok. Sadece üst alt taraflarında normal olarak erime var. Ama onun da tabi en üst değiştirme sınırı nedir bilmiyorum. 1 yıl önce bakıma girmişti o zaman herhangi bir problem söylemediler. 1 yılda olsun 10bin km daha yapmış olalım. 1 sene içinde 1-2 defa virajlarda normal bir hızda dönerken biraz kaydırma yapmıştı o kadar.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
araç lastikleri rafta bile ömrünü yitiriyor,sertleşiyor.

açıkcası 2014 model araçta en iyi ihtimal ile 2014 model lastik olacak haliyle 4 yıldan söz ediyoruz muhtemelen kaya gibidir.buna ek olarak 62binde zaten ciddi bir km.

arkadaşın dediği gibi TÜV'den yakın süreçte geçtiyse ve görselde çatlaklar,yırtıklar,balon vs yok ise korkmaz yoluma bakardım ama sırf konforum,yol tutuşum için fırsat olunca değiştirirdim.

burakkorull

Kayıtlı Üye
35-İzmir
Eğer aracı daha kullacak iseniz ve maddi durum bakımdan sıkıntı olmayacak ise 4 lastik değiştirin kafanız rahat etsin ben 1 yıldı 2 defa 4 lastik değiştirdim.Barum Aldım fakat yüksek seviyede uğultu yapıyordu bunu şikayet ettim Continental marka 4 lastik ile ücretsiz değiştirdiler.sizde uzun yola çıkacağınız için yağını suyunu Fren balatalarını disklerinizi kontrol ettirin derim lastik de bitmiyor sadece iş diğer akşamlarda önemli

zeyno

Bayan Üye
Bilgi Girilmemiş
Yorumlar için teşekkürler arkadaşlar.

Carisma70

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
araç lastikleri rafta bile ömrünü yitiriyor,sertleşiyor.
şu hususu da unutmamak lazım: 2 yıl rafta bekleyen lastik sertleşme yaparken 2 yıl trafikte olan lastik rafta bekleyen kadar sertleşmez. tabiri caiz ise dönen lastik rafta duran lastiğe göre nispeten tazelenir. Yani diş derinliği iyi ise çok rahat kullanılır. (yeni lastik gibi olmasa da) Tabii lastiğin model kalitesi de önemli premium serisi ise 4 yıl sorun olmaz ama iyi markaların bile bazı ekonomik serileri 3 yıl sonra özelliğini daha hızlı kaybetmeye başlıyor.
Sonuç: değiştirmeseniz de olur ancak bütçe müsaitse keyfe keder değiştirmek daha iyi olur.
almaya karar verirseniz tavsiye edeceklerim: (bütçeye göre pahalıdan ucuza doğru en iyi F/P lastikler)
1- Yokohama: premium serisi (A50 vs.) alırsanız özellikle ıslak vs. "anormal" şartlarda kış lastiği kadar iyidir. kauçuk ömrü de en az Continental kadar (+5 yıl) gider.
2- Nokian: benim vazgeçilmez F/P lastiğimdir bilindik markalardan kalite olarak aşağıda kalmaz. kar lastiği olarak zaten bilinirliği de artmaya başladı. yaz lastiği olarak LİNE serisi ıslak zeminde şampiyon olduğu ebatları var
3- Dunlop FM 800: burada direk markanın modelini yazdım. bu modeli dışında Dunlop'a vereceğiniz paraya acırım. Ancak bu 800 serisi ıslakta vs. çok iyi test dereceleri almıştır.
4- Falken: genelde 914 serisi çok tutulmuş olsa da bütçe olarak kısıtlı durumlarda gözünüz kapalı alınacak iyi bir "japon" markasıdır. Dunlop ile birlikte Çankırı da üretilmektedir. petlas ortaklığı vardır ancak petlas ile aynı fabrikada üretilmiyor: tartışmasız daha kalitelidir. Dunlop ile aynı hamurdur.
Not: kaliteli bir lastik istiyorsanız lastikçilerin: "Mişlen üretimi yan sanayisi vs. dediği Kormoran, Riken vs. yan ürünlerinin "yaz" lastiklerine yaklaşmayın. Falken alın.

Son düzenleme:

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şu hususu da unutmamak lazım: 2 yıl rafta bekleyen lastik sertleşme yaparken 2 yıl trafikte olan lastik rafta bekleyen kadar sertleşmez. tabiri caiz ise dönen lastik rafta duran lastiğe göre nispeten tazelenir. Yani diş derinliği iyi ise çok rahat kullanılır. (yeni lastik gibi olmasa da) Tabii lastiğin model kalitesi de önemli premium serisi ise 4 yıl sorun olmaz ama iyi markaların bile bazı ekonomik serileri 3 yıl sonra özelliğini daha hızlı kaybetmeye başlıyor.
Sonuç: değiştirmeseniz de olur ancak bütçe müsaitse keyfe keder değiştirmek daha iyi olur.
almaya karar verirseniz tavsiye edeceklerim: (bütçeye göre pahalıdan ucuza doğru en iyi F/P lastikler)
1- Yokohama: premium serisi (A50 vs.) alırsanız özellikle ıslak vs. "anormal" şartlarda kış lastiği kadar iyidir. kauçuk ömrü de en az Continental kadar (+5 yıl) gider.
2- Nokian: benim vazgeçilmez F/P lastiğimdir bilindik markalardan kalite olarak aşağıda kalmaz. kar lastiği olarak zaten bilinirliği de artmaya başladı. yaz lastiği olarak LİNE serisi ıslak zeminde şampiyon olduğu ebatları var
3- Dunlop FM 800: burada direk markanın modelini yazdım. bu modeli dışında Dunlop'a vereceğiniz paraya acırım. Ancak bu 800 serisi ıslakta vs. çok iyi test dereceleri almıştır.
4- Falken: genelde 914 serisi çok tutulmuş olsa da bütçe olarak kısıtlı durumlarda gözünüz kapalı alınacak iyi bir "japon" markasıdır. Dunlop ile birlikte Çankırı da üretilmektedir. petlas ortaklığı vardır ancak petlas ile aynı fabrikada üretilmiyor: tartışmasız daha kalitelidir. Dunlop ile aynı hamurdur.
Not: kaliteli bir lastik istiyorsanız lastikçilerin: "Mişlen üretimi yan sanayisi vs. dediği Kormoran, Riken vs. yan ürünlerinin "yaz" lastiklerine yaklaşmayın. Falken alın.

merhabalar, geçişte açtığım konularıda bakabilirsiniz lastik ile ilgili, lastik muhtemelen araçta en takıntılı olduğum noktalardan biridir ve çok sık değiştirir çok farklı alternatifleri aynı araçta deneme şansım oldu son 6 yıldır.

benim şahsi görüşüm:

Dunlop FM800-Falken 914 son derece ortalama bir lastik, ne yol tutuşu,ne konforu nede ömrü konusunda herhangi ortaya çıktığı alan yok hepsindede ortalama, kötü değil yanlış anlaşılmasın ama beklentisi en ucuza köfte olanların alıpta gerçekten fiyatına göre kötü çıkmasına hazır olup ortalama çıkınca övdüğü lastik, özetle herhangi bir al benisini göremedim.

Continental için benzetme yapıp +5 yıl gider demişsiniz, ECO 5 modeli için katılıyorum ama neredeyse adamların geriye kalan tüm yelpazesi piyasadaki en kısa ömürlü lastikler be kardeşim nesine 5 sene dedik?

premium 5 kullandım öyle aşındıki 20bin görmesi bence zorduki yorumlara bakıncada insanların geneli 10-15 maks 20-25 görüyor oda yabancı ülkelerde tr şartlarındada değil:

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Continental/Premium-Contact-5.htm

Nokian cidden güzel lastikti, Michelin Primacy 3de öyle ikiside yumuşak ,sessiz ve konforlu olup 30-40bin km götürüyor

benim en favorim (geçmiş konulardada belirtim ve o konularda başka alıp beğenenlerde oldu) goodyear efficiency performance,

maalesef bizim araçların belliki ttrim sesi var,sert süspansiyonu var ve bu konuda bu lastik gerçekten çok başarılı, yumuşak konforu rakiplerine göre belirgin düzeydi ileri, ıslak tutuşu muazzam, ve ciddi anlamda sessiz lastik.

raf ömrü konusunu biliyorum desem yalan söylerim belkide cidden çalışan lastik rafdaki kadar sertleşmez ama hiç sertleşmeyeceğinede asla inanmam, zamanla hepsi sertleşiyor ister 10km ister 1000km kullanılsın ve yollar belli açıkcası 4 yıldan/62binden sonra oturup bunu düşünüyor bile olmaz direk değiştirirdim ama bu benim şahsi fikrim

Carisma70

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1- falken dunlop: iyi olarak değilde fiyatına göre iyi: hem fikiriz yani
2- Conti: başka bir arkadaşın mesajına atıfta bulunmuştum Conti, +5 yıl derken. birde bizim insanımız bilindik markaları iyi zanneder o yüzden Conti dedim.
3- Mişlen primacy: 3 yıl iyidir ama 3 yıllık primacy ile 5 yıllık Yokohama C drive2 yan yana gördüm. yokohama 1 yıllık gibi görünüyordu: Mişlen markası pahalı ve Türkiye şartlarına uygun olmayan bir lastik bence. (şahsen Mişlen ve Castrol ürünlerine kalitesinin üzerinde fiyat koydukları, bilinir olmaları nedeniyle kendilerini ağırdan satmaları nedeniyle pek hazzetmem)
4- Goodyaer: bilindik markalar içinde (Conti, Mişlen, vs.) bence de en iyisi.
5- rafta ya da trafikte hepsi zamanla sertleşir:hem fikiriz. sanırım ben tam ifade edemedim.
Sonuç: Bütçeniz uygun ise Yokohamanın premium serileri sizin tam aradığınız yumuşak lastik gibi. alternatif elbette Noki./GY

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hayırlı Ramazanlar ...
Bence 60000 km yol yapmış lastik değiştirilmeli , bende uzun yol yapıyorum mecburen şehir içi süratlerin üzerine çıkıyoruz ve çeşit çeşit yol yapılarına giriyoruz sizin yerinizde olsam o riske girmezdim.
Hem Continental hemde Goodyear kullanmış biri olarak her ikisinide kesinlikle öneririm.
Benim araçta önde arkada Continental vardı çok memnundum oldukçada eskiydi arkalar sapasağlamdı önlerde çatlama başladığı için değiştirdim.Goodyear kullandım ondanda çok memnun kalmıştım.82T Continental fiyatı kalitesine oranla bence makul.

http://www.otoportali.com/lastikler-kac-kmde-degisir.html

http://www.rezulteo-lastik.com.tr/lastik-rehberi/lastik-bakimi/lastikleri-ne-zaman-degistirmeli-4524

Son düzenleme: