Vites Kutusunu Kontrol Ettiriniz mesajı

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yazılım güncelleştirmesi ve kalibrasyon için önerebileceğiniz bir servis var mı acaba? Araç Düzce de babam kullanıyor renault servisi var orada da ama büyük şehirlerde daha iyi anlarlar diye düşünüyorum, bende anlara da kalıyorum bunun için bir önerisi olan varsa sevinirim, teşekkürler.

Ben istanbuldayim malesef duzce ve ankaradaki servislerden bilgim yok.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ahmetaydın

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Peki teşekkürler

Baymonster

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun. Bende de Renault Fluence 2014 model Touch Plus var. Aracı aldığım adam araca hiç bakmamış eşek niyetine kullanmış. Bende de aynı arızayı verdi ama vites geçişlerinde sıkıntı yoktu şanzıman yağını aküyü değiştirdim sorun çözüldü.

1- Aküyü değiştirin 72 Amperlik akü alın. ( start stoplu akü taktırmıştım sizde start stop olmayabilir)
2- EDC şanzıman yağını değiştirtin maliyeti 150 lira kadar Renault yetkili servisi daha pahalı yapabilir.
3- Vitesin yazılımını tekrar yükletin.
4- Hataları sildirin. ( ben silerim dersen internet adresi verebilirim ordan 160 liraya Delphi arıza tespit ve onarım cihazı alabilirsin.

Ankara'da Renault iyi servis için internetten bakın. Soyguncu yetkili servislere dikkat!

Ahmetaydın

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bilgileriniz için gerçekten teşekkürler, yapacağım hepsini zaman bulabildiğim anda aklıma takıldı kaldo zaman bulupta halledebilirim inşallah, şanzuman yağı değişmiyor diyor servis sürekli ama tecrübeli ustalardan duyduğuma göre değişmesi iyi olurmuş değiştireceğim onuda, hataları silmesine silerim okuduğum bölüm gereği biliyorum fakat cihaza o parayı verip almaya gerek duymam şu anlık teşekkürler, olursa öyle bir düşüncem yine ulaşırım size inşallah. Birşey sormak istiyorum start stop yok benim aracımda fluencelerde zaten yok diye biliyorum, start stoplu akü olmasına gerek yok o zaman normal 72 amperlikte olur dimi

Baymonster

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şart değil evet olur.

sharkemre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun. Bende de Renault Fluence 2014 model Touch Plus var. Aracı aldığım adam araca hiç bakmamış eşek niyetine kullanmış. Bende de aynı arızayı verdi ama vites geçişlerinde sıkıntı yoktu şanzıman yağını aküyü değiştirdim sorun çözüldü.

1- Aküyü değiştirin 72 Amperlik akü alın. ( start stoplu akü taktırmıştım sizde start stop olmayabilir)
2- EDC şanzıman yağını değiştirtin maliyeti 150 lira kadar Renault yetkili servisi daha pahalı yapabilir.
3- Vitesin yazılımını tekrar yükletin.
4- Hataları sildirin. ( ben silerim dersen internet adresi verebilirim ordan 160 liraya Delphi arıza tespit ve onarım cihazı alabilirsin.

Ankara'da Renault iyi servis için internetten bakın. Soyguncu yetkili servislere dikkat!

EDC lerde yağ yoktur kuru şanzımandır

Teknisyen

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
EDC lerde yağ yoktur kuru şanzımandır

Çok yanlış anlaşılabilecek bir ifade yazmışsınız. Kuru Sanzıman diye bir şey yoktur.Her vites kutusunun içerisinde yağ bulunur ve periyodik olarak değişmesi lazım.

Sizn yağ yaok dediğiniz kısım Vites kutusunun kendisi değil kavrama kısmı için geçerli bazı sistemlerde.Bildiğimiz debriyaj sisteminde nasıl yağ kullanılmıyorsa (Bilyal üzerindeki hariç) genel olarak çift kavramaların kavrama sistemindede yağ kullanılmaz.

Tabi birde Getrag 450 dct gibi sistemler var (daha pahalı) plakalar arasında özel bir yağ vardır.Bu yağın değişip değişmediğini bilmiyorum ama ıslak kavrama denilmesinin sebebide budur.

Özetle her vites kutunda yağ vardır ve periyodik olarak değişmelidir.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çok yanlış anlaşılabilecek bir ifade yazmışsınız. Kuru Sanzıman diye bir şey yoktur.Her vites kutusunun içerisinde yağ bulunur ve periyodik olarak değişmesi lazım.

Sizn yağ yaok dediğiniz kısım Vites kutusunun kendisi değil kavrama kısmı için geçerli bazı sistemlerde.Bildiğimiz debriyaj sisteminde nasıl yağ kullanılmıyorsa (Bilyal üzerindeki hariç) genel olarak çift kavramaların kavrama sistemindede yağ kullanılmaz.

Tabi birde Getrag 450 dct gibi sistemler var (daha pahalı) plakalar arasında özel bir yağ vardır.Bu yağın değişip değişmediğini bilmiyorum ama ıslak kavrama denilmesinin sebebide budur.

Sanirim arkadasta balata kismini kstetmis. Dislilerde yag mevcut sanzimanin isinmasi da kuru olarak gecmesinden kaynaklaniyor. Ama bilgiler icin tesekkurler.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

sharkemre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

arkadaşım ukalalık yapmadan önce yazımı iyi anla ben balata kısmını farzettim elbette her sistemde yağ var ancak balata kısımları EDC de kurudur hatta getrag firması edc lerden sonraki modellerde yağlı sisteme geçmiştir yani birşey biliyoruz da konuşuyoruz 2012 auto show da EDC nin bizzat şeffar cam içersin de çalışma prensibini dinleyerek izledim.

Baymonster

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şanzıman yağını değiştirin ben değiştirdim düzeldi