Ses yalitimi yaptiran varmı

nullsieben

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhaba. Kıştan beri aklimda olan bir konu. Fluence araclarimizin kapi icine ses yalitim yapmayi düşünüyorum. Aramizda yaptiran varmi? Etkisi ne olur? Harciyacagim zaman ve paraya deger mi?
Fikirlerinizi veya bilgilerinizu paylasirsaniz sevinirim

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhaba. Kıştan beri aklimda olan bir konu. Fluence araclarimizin kapi icine ses yalitim yapmayi düşünüyorum. Aramizda yaptiran varmi? Etkisi ne olur? Harciyacagim zaman ve paraya deger mi?
Fikirlerinizi veya bilgilerinizu paylasirsaniz sevinirim

Ben fazla bi para harcamadım fakat çok elle tutulur bir farkta görmedim. Hatta kullanilan malzeme nerdeyse 1cm kalınlığında fakat kapi saç malzemeleri o kadar inceki o malzemenin bile hatırı sayılır bir katkısı olmadı. Youtube da aracın tamamı sökülerek yalitim yapılıyor sinan koc kendi cliosuna yaptirmisti baya da fark etmis onun tabiri ile ama 4-5.000 gibi maliyeti var. Tavan, taban, aracın altı dahil kapi icleri gibi her yerine bu malzemeyi uyguluyorlar. Ayrica bu yalitimdan sonra trim sesleri de kesilmis.

Hızlı yanıt alabilmek için “alıntı” yaparak cevaplayınız.
İmessage : tanseler@me.com

nullsieben

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yutube deki sinanin videosunu inceledim. Ancak dediginiz gibi i cok teferruatli ve pahali. Benim planim kapi ici saca bituself uygulamak. Plastik aksam ile sac arasina da ses yalitim sungeri koymak. Motor sesini kesmez belki ama kapi trim seslerine etkisi olur diye düşünüyorum.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Ben motor kaputuna focal bamxxxl uyguladım.Şimdi hoparlör değişili ile arka kapı içlerine de uyguladım.Bununla ilgiki yakında bir video paylaşacağım.Sesi ne kadar kestiğini de ses ölçüm cihazı ile ölçtüm.Gayet başarılı.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yutube deki sinanin videosunu inceledim. Ancak dediginiz gibi i cok teferruatli ve pahali. Benim planim kapi ici saca bituself uygulamak. Plastik aksam ile sac arasina da ses yalitim sungeri koymak. Motor sesini kesmez belki ama kapi trim seslerine etkisi olur diye düşünüyorum.

Fluence için yani bizim araclar için trim seslerinin en yoğun oldugu bolgeler arka kapilar ve emniyet kemerlerinin oldugu orta direkler. Diğer alanlarda da var fakat belirgin olarak sesler buralardan geliyor. Ben arka kapiyi kontrol ettigimde uzerindeki pandizot dedigimiz malzemenin arka kelebek cama uzanan kismi bosta gibi duruyor o bolumde tirnak yok ve o plastik en ufak esnemede ses yaratiyor. Diğer orta direkte ise sokemedim bir turlu ama kemer tokasini orta direge baglayan vida doğrudan orta direge montalanmis ve arada plastik pul vs olmadığı için o metal akşam ozellikle kasislerden geçerken yukses trim sesine maruz kaliyor. Ön gogus bolgelerinden fazla ses gelmiyor buralardan gelen seslerde genellikle klima panellerinden ve direksiyon kutusundan kaynaklaniyor. Klima panellerini hallettim fakat direksiyon kutusuna ulasamadigim için o kisma bir şey yapamadim.

Kapilarin yalıtım olayi için sunu soyleyebilirim plastigi soktukten sonra icerideki iskelet sebebi ile camin arkasina ulasmak zor. O yuzden yalitim iç iskelet üzerine uygulanabilir.

Hızlı yanıt alabilmek için “alıntı” yaparak cevaplayınız.
İmessage : tanseler@me.com

2011FLUENCE

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
benim araçda ilk zamanlar gösterge siperliğinden çıtırdı geliyordu bazen.
würt silikon sprey sıktım ses gitti.
ön göğüsün devamlı güneş görmesi trim seslerini arttırıyor.

Loveboomer

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İç döşeme bileşenlerinin ürünün kalitesi dışında kalan en önemli gürültü sebeplerinden biri, herhangi bir nedenle sökülüp tırnakların değiştirilmeden yeniden takılmasıdır. Bu parçalar normal şartlarda ömürlük olduğu düşünülerek sadece mecburiyet halinde sökülecek şekilde tasarlanır. En azından Fransız araçlarında bu böyle.Sonraki sebep güneşten kaynaklı aşırı ısı nedeni ile genleşip daralma.Bu sınıf araçlardan daha yüksek seviyeli araçların sessizliğini beklemek keyfiyete girer ve tüm diğer keyfi şeyler gibi bu da maliyetlidir. Üstelik akustik izolasyon neredeyse bir bilim dalının da parçası sayılabileceğinden düşük maliyet ile birşyler elde etmek pek kolay değil.

2011FLUENCE

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
konuyu tekrar okudum bence attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değmez.
izalosyon işi detaya girdikçe iyi olur ama fiyat artar.gürültü bir tane değilki
-yol-lastik sesi
-motor sesi
-rüzgar sesi
-aktarma orgonları ssis v.s.

nullsieben

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Acikcasi benim beklentilerim de cok yuksek degil. Motor sesini kesebilmek zaten cok zor. Bir belgeselde görmüştüm. Bmw nin bir modelinde motor ile ic kabin arasini genleşen kopuk gibi biseyle dolduruyorlardi. Oyle bisey yapmadigimiz sürece bituself veya akustik sungerle motor sesini kesebilecegimizi dusunmuyorum.
Benim planim kapi iclerine bituself ve kapi saci ile plastik aksam arasina akustik sunger koyarak hem trim seslerini kesmek, kapilardan gelebilecek yol sesini azaltmak, biraz da hoperlorler icin kabin gorevi gordurerek muzik ses kalitesini iyilestimek.
İşçilik bedava dersek bituself ve sunger 250-300 civari tutuyor

adres63

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Lancer 2010 aracıma araç altina pütür kaplatma, motor kaputu ses yalıtımı, araç iç döşeme kapı içlerine bütüself kaplama üzerine ses yalıtım uygulamalarını bizzat kendim uyguladim kayda değer bir ses yalıtımı muhakkak oldu ama birde olayın kulağın dış sesleri duymaması için içeri ses veren sistemlerinde olduğunu vs. Öğrendim. Lafin kısası boşa uğraşmayin hem para hem zaman kaybı en güzeli aracı satıp daha az dış ses alan araç almak. Bizzat uğraşıp yapan biri olarak yazıyorum.