Sabahları geç çalışma. Mavi duman

GFY21

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2012 dinamik 105lik 6 ileri aracım. 65 bin km. de.
Sabahları ilk marsta 3-4 saniye gec çalısıyor. Ve hafif mavi duman atıyor. Kokusu da agır dumanın.
Bir türlü çözümünü bulamadım. Enjektör bakımı yaptırdım. Turboya baktırdım. Normal bakımlarını yaptırdım degişmedi.
Kimi usta bu kasalarıda kronik dedi.
Aynı sorunu yaşayan var mı ?

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Mavi-beyaz duman yağ yakmanın işaretlerindendir. Sekman bakımı-değişimi yaptırma zamanınız gelmiş olabilir.

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi akşamlar. Benzer sorunlar 2010 model 70 hp (Aynı kasa sizinki ile) aracımda vardı. Enjektör temizliği turbo vs. Turbo hortumunu söktüğümde hafif yağ geliyordu. Kelepçeleri kontrol edin. EGR ve manifold tıkalı olabilir. Benim aracımda kalem genişliğinde yer kalmıştı manifold borusunda. Bugün temizledim. Turbo borusunda çatlak olabilir. Aracınız kuruma bağlı supap kaçağı olabilir. Bunlar ihtimaller.

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Turbo hortumu sökülürse basınç dengesi, karşı direnç bozulduğundan yağ gelmesi normaldir.

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam araç çalışmazken intercooler çıkışı borusu söküldüğündeki durumu kastettim.

kemalc

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2012 dinamik 105lik 6 ileri aracım. 65 bin km. de.
Sabahları ilk marsta 3-4 saniye gec çalısıyor. Ve hafif mavi duman atıyor. Kokusu da agır dumanın.
Bir türlü çözümünü bulamadım. Enjektör bakımı yaptırdım. Turboya baktırdım. Normal bakımlarını yaptırdım degişmedi.
Kimi usta bu kasalarıda kronik dedi.
Aynı sorunu yaşayan var mı ?
Aynı 2012 105bg 6 ileri araç bende var 180binde ve aynı sorunu soğuk havalarda yaşıyorum. Yağla alakası yok. Bakımdan 15bin km sonra bile yağ eksiltmiyor. Bu sadece soğuk havada 10 saniye kadar sürüyor sonra kesiliyor. Benim araç için konuşursam bu enjektörlerle alakalı yavaş yavaş enjektör revizyonu istediğinin habercisi ama daha çok vakit var. Yazın yaşamıyorum bunu.

Sizin aracınız 65 binde. Önce 65 binde olduğundan emin olun bence. Enjektör bakımı yaptırdım derken kastınız ne? Enjektör temizleyici katkılardan koyduysanız birşey değişeceğini sanmam. Revizyon yaptırdıysanız çok erken kmde yapılmış demektir. 250bin görmüş olmalıydınız. Ama revizyon yapılmasına rağmen devam ediyorsa başka bir problem var demektir.

Bu arada 1 ay önce yazılım da attırdım. Aracın düşük devir sağırlığı ciddi azaldı. Tavsiye ederim.

FIG-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

batari

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı 2012 105bg 6 ileri araç bende var 180binde ve aynı sorunu soğuk havalarda yaşıyorum. Yağla alakası yok. Bakımdan 15bin km sonra bile yağ eksiltmiyor. Bu sadece soğuk havada 10 saniye kadar sürüyor sonra kesiliyor. Benim araç için konuşursam bu enjektörlerle alakalı yavaş yavaş enjektör revizyonu istediğinin habercisi ama daha çok vakit var. Yazın yaşamıyorum bunu.

Sizin aracınız 65 binde. Önce 65 binde olduğundan emin olun bence. Enjektör bakımı yaptırdım derken kastınız ne? Enjektör temizleyici katkılardan koyduysanız birşey değişeceğini sanmam. Revizyon yaptırdıysanız çok erken kmde yapılmış demektir. 250bin görmüş olmalıydınız. Ama revizyon yapılmasına rağmen devam ediyorsa başka bir problem var demektir.

Bu arada 1 ay önce yazılım da attırdım. Aracın düşük devir sağırlığı ciddi azaldı. Tavsiye ederim.

FIG-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ne yazılımı arttirdin hocam. Ecu ya mi dek istedin.

GFY21

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
enjektörcüye gidip revize ettirdim. 1700 tl para verdim. Yag eksiltme bende de yok.