Lastik ölçüleri

sncrty

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bence orjinal ebatları illaha değiştircem diyorsan 185 yerine 205 tercih etmelisin. 205 ebatlarını kullanan bir kaç arkadaş konfor konusunda iyileşmelerinin olduğunu okumuştum ama ne kadar hissedilir düzeyde bilemiyorum orjinal ebat lastik genişliği 19,5 cm yani 20,5 kullanınca 1 cm nin konfor,yakıt gibi durumları hissedilebilir düzeyde değiştireceğini düşünmüyorum. Bence hissedilebilir tek dezavantaj 195 yerine 205 lastik ebatları kullanınca lastik çevresi boyutu değişeceğinden hız göstergesi ve km göstergesi yüzde 1 2 yanlış gösterecektir. Bunun sebebi yol bilgisayarınızın 195 çevresine göre hesaplanmasından kaynaklı olacaktır. O yüzden eğer lastik ebatlarında orijinal dışına çıkarsanız araç yazılımdan dot4all kullanarak lastik ebatlarını değiştirin ve doğru hesaplamaları görün.

-Tavsiyem eğer dot4all ile uğraşmayacaksanız orijinal lastik ebatlarında kalmak olacaktır.

enigola

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yardımlarınız için teşekkürler 205/55/16 Lassa driveways aldım şimdilik bir fark göremedim 195/55/16 ya göre 1 lastik bedavaya geldi

enigola

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam Lassa bayisinde 195/55/16 ya adet fiyatı400 lira istediler bende Carrefour dan 205/55/16 tanesini 249 liraya aldım o kadar fark etti

Blackbeard

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2016 clio 4 otomatik vites kullanıcısı olarak ben de 205/55/16 kışlık lastikleri taktım bu kış için. genel gözlemlerim aracın performansı hissedilecek derecede düştü, özellikle ilk kalkışta bariz bir yavaşlıkta kalkıyor. ikincisi her zaman yüksek bir devirde çalışıyor araç, yani motorda sürekli vites arttırmaya yönelik bir ses oluyor,bazen triptoniğe geçmek zorunda kalıyorum. üçüncüsü yakıtta çok fark etmese de bir artış oldu ister istemez. iyi yönleri ise yol tutuşu fazlasıyla arttı,1,1 cm ciddi anlamda fark yaratıyormuş onu gördüm. bir de araba çukurlara falan girince eskisi kadar zıplamıyor, konfor arttı diyebilirim.
sonuç olarak manuel araçlar için bir fikrim yok ama ben otomatik şanzımanlı araçlar için pek tavsiye etmiyorum.