Motordan Gelen Ses

m.seferselek

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar motor ısınınca sanki içerilerde bir yerde plastik bir parça sallanıyormuş gibi bir ses geliyor motor soğukken ya da devir hafif yüksekken bu ses gelmiyor. İyice takmaya başladım kafaya bunun nedeni ne olabilir. İki adet video çektim aşağıda linklerini veriyorum. Araç içinden çekilen videoda sesi sonuna kadar açmanız gerekebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=0IZJIcktJws -----> Araç İçi

https://www.youtube.com/watch?v=BrQCIRUDto8 ---> Motor bölümü

cnksrp41

Cenk GİRAY,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçen hava soğukken buna benzer bi ses benim kide yaptı ondan sonra kesti şimdi dikkat ediyorum yok ses
Sanki eksoz biyerden delinmiş gibi bi ses çıkarıyordu

hosabyasin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benzer bir ses bende de mevcuttu. Klima kompresöründen geliyordu. V kayışı üzerindeki alternatör, su pompası, klima kompresörü bilyalarından geliyor olabilir veya kayışla alakalı bir ses olabilir. Kayış gergi bilyasını ve kayışı da kontrol etmek lazım.

m.seferselek

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracım 2012 model 80000 km de böyle sorunlar olması normal midir? Bayadır var bu ses ama son zamanlarda sanki daha çok arttı gibi bu ciddi bir problem midir arkadaşlar sonrasında sıkıntılı bir arıza çıkarır mı?

hosabyasin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ses v kayışı ve elemanlarından kaynaklanıyorsa olası bir kayış kopması su pompasının, alternatörün çalışmamasına sebep olur ve aracın hararet yapmasına neden olabilir. Kontrol ettirmenizde fayda var

m.seferselek

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Uzun süredir siteye giremedim. Aracı ustaya götürdüğümde de tabiri caizse oralı bile olmuyor önemli bulmuyor ancak bende sürekli bu sesi duyduğumdan rahatsız oluyorum. Biraz araştırmalarım sonucu motor kulağından bu sesi yapabilir düşüncesine vardım. Motor soğukken bu sesi yapmıyor ısınıp devir normal seviyelere gelince ses geliyor. Sizce de motor kulağından olabilir mi? Artık ilgilenmeyince ustalar bilgi alış verişi ile sorunları bulmaya çalışıyoruz:)

ksk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
parçayı aratırsan yağlı olarak geçiyor. kauçuklar zamanla sertleşme yapıp, yağ da özelliğini yitiriyor sanırım.

HdrMtn62

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aynı ses benim arabada da var ilk başta bende pinpiriklendim ama usta önemli değil deyince üstüne düşmedim

Çorum 19

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ses bendede var servise sordum devirdaimleri sesli calısıyor dedi sıkıntı yok dedi banada 6 aydır aracın sahıbıyım aldıgımdan bu yana var

Çorum 19

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
O arkadan gelen ses devirdaimdan geliyor servise bende sordum normal dedi araba 35 binde daha sesli calısıyor bunlar dedi benim merak ettiğim sey motor sesi bu ses normalmi benm arabamda bu şekilde benzinli bi arac sessizliği yok dizel gibi bunların calısma sesi bu şekildemi yüksek geliyor yoksa normal sesi bumu clio 1.2 lerin