Hafif taşlı yolda, bozuk yolda ön taraftan vurvurvurlakluklak ses geliyor ???

ermindeniz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selam,
Araç Reno Sembol 2008, benzin/Lpg.
Hafif taşlık bir yol var, nerdeyse durma derecesinde 1.viteste giderken, ön taraftan her ufak taştan geçişte lak luk vurma sesleri geliyor.
bu ses aracın ön bölümüne yayıldığı için içerde ses bidon sesini andıran cinsten duyuluyor,, sanki ayak altında şase demiri diğer şase demirine vuruyor gibi...

*Şİmdi bu taşlık yolu atlaktık, hafif tırtırlı yola girelim,, vurma sesi gidiyor, fakat tırtırlı yolda bu lakluk sesini uyardığından içerde vuurrrrr diye dehşet verici yol gürültüsü oluşuyor... yani taşlardan geçerken saniyede 2 kere gelen ses, bozuk yolda hızlandığımız içinbu saniyede 70 kere geliyor.. tabi taş olmadığı için lakluk değil, vvuuurrrrr olarak...
fakat temiz düz yolda, hiç ses yok,,,

* araç ön düzen için şaseciye gittim,, amortisörler bozuktu değişti,, helezon yayı ısıtılıp düşrüldüğü için kırıktı, helezonlar değişti, tablalar viraj lastikleri değişti,,,,

* bunlar değiştikten sonra inanın aracı işe git gel konforlu olarak sadece 1 gün (50km), kullandım, bahsettiğim sesler yoktu,,,

>>> 1 gün sonra ses hemen açığa çıktı,,, şasecinin yanına gittim,, adam lastik sesi dedi, biraz hava indirdi yumuşadı, ama ses var ben biliyorum,,, neyse bu şekilde 6-8 ay kullandım,,,

*arabanın motora bağlı olan hava filtresini tutan ön iki vida düşmüştü,, tornacıya gittim,,, vida takıldı,, adama belki bilir diye ön taraftan gelen sesten bahsettim,, yukarıdaki lakluk seslerinden,,,

adam dedi, tamam bakarım ama amortisörden olabilir, direksiyon kutusundan olabilir dedi,,, araç kaldırıldı, bakıldı,,,, bu arada adama diyorum, ön taraf komple değişti, etme eyleme değişince yine aynı sorun olabilir diyorum ben, bu ses başka birşey diye kendimce çırpınıyorum, adamı kırmadan.

**Viraj lastiği ve fren boşlukları vardı, yapıldı,,, amortisör üst takoz boşluğuna benim için özel tornadan fiber kesilmiş parça ile havada kalan boşluk giderildi,,,, ses yapacak başka etken yok..

teste çıktık, ses aynı duruyor,,, adam dediki amortisörlerin yan sanayi, ben sana başta dedim, amortisörlerin yan sanayi ise ses yaparbilir,, onları değiştirmedik, ondan olabilir dedi.. araçlardan çıkarılmış 5-10 tane yeni fakat şikayetli amortisör markalarını gösterdi hurdadan, benimkide onlardandı... fiber ile boşluk alınınca sanki daha hassas oldu, dahada ufak pürüzlerde vurkvurk ses geliyor.

*** kısaca sorun çözülemedi devam ediyor..
>>> Size soruyorum, fikri olup yazanlara şimdiden Teşekkürler.
yeni iyi amortisör ikisi 360 tl .. 500 tl diyelim max toplam, sizce sorun başka ne olabilir, amortisörmü sizce, yoksa maddi durumum +500 olunca, ben duramam, yeterki ses olmasın.
6 ay olmadı diğerleri takılalı, araç düşüktü, görüntü bozuldu, bende bir miktar düşürdüm, düşürürsen çabuk bozulur dediler ama 1 gündemi amortisör hassas özelliğini kaybeder, en ufak bozuk yolda arabanın içi damacana gibi gürrr ggüüürrr ses veriyor.
bu bahsettiğim ses 1 yıldır bulunmadı,, aracı süren benim, 131 de var ayrıca fakat onda bu ses yok, adama diyorum gülüyor.
çünkü araçta ufak ses değişimini kullanıcı bilir,, ses anca çok olunca veya araç bir yerden patlayıncamı Usta görüyor..
İyi Forumlar Hayırlı Günler

İdea

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kardeşim çok geçmiş olsun. İnşallah sorun çözülür. Amortisörün şaseye bağlı olduğu yerlere iyice baktığın oralarda kırık olabiliyor. Opel Corsa ve Meriva' da klasik bir direksiyon kutusundan gelen bir ses oluyor çat çat şeklinde düz yolda olmuyor. Ama ses çok çıkmaz sizin dediğiniz anladığım kadarıyla fazla. İyi bir Opel ustası bulup bir gösterin. Direksiyon kutusundan gelirse bilirler. Kolay gelsin

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Kedi merdiveni diye tabir edilen yolda lok lok lok ( senin tabirinle bidon sesine benzer ) ses geliyorsa amortisör takozlarından kaynaklanır. Sonra alt tabla rotillerine ve burçlarına bakılmalı. Eğer taşlı yolda direksiyon belli bir derecede dönerken ses kesiliyorsa rot başlarında, kollarında, tıkırtı burçlarında veya direksiyon kutunuzda problem vardır. Demir demire vurması gibi bir ses geliyorsa viraj demirinizin burçlarından kaynaklanır.

ermindeniz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ses kesilmiyor, her durumda var..
Lok lok lok bidon sesine benzer ses, amortisör üst takozlari değişti, hatta ses yapmasin diye helezon temas yerlerine hortum geçirildi. Haftaya Çarşamba gidecem şaseciye, iyice gezip dinlesin .. ön camları açınca ses içerde toplanamadığı için bir miktar rahatim, camı kapatınca ses ile başbaşayım,, 500m bile mesafe olmayan yolda işkence resmen, teybi kapatmıştim o ara ...

Çorum 19

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Usta bendede clio 4 var hızlı veya yavas bozuk yol veya ince kesik yoldan gecince sag taraftan oluyor böyle ince metal yada demir yada bidona vurursun dalgalı bi ses cıkarya öyle oluyor neyden kaynaklanabılır