Clio 3 alimi hakkinda

Oguzhan61

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar, mevcut aracım Peugeot 206 sedan 1.4 benzin 75 ps.
Daha önce grande punto 1.3 90’lık aracım vardı. Sonrasında 1.3 doblo ile devam ettim ve Peugeot a binmekteyim. Aslında dizel kullanıcısıyım, Peugeot 58 bin km de çıkınca karşıma benzinli oluşunu önemsemeyip temizliğine tutulup aldım ve 3 seneye yakın süredir biniyorum. Lakin aldığımda 4 lira seviyesinde olan benzin 7 liraları görünce, yeniden dizel zamanı geldi diye düşünüyorum.

Daha fazla uzatmadan soracağım hususlara gelmek istiyorum. Benim aracın aşağı yukarı ederinde olan 1.5 dci motorlu clio 3 ler hoşuma gitmekte ve yakıt olarak da işimi görecek nitelikte olduğunu düşünüyorum.
Sahibinden üzerinden incelediğimde 2 çeşit dizel motor olduğunu farkettim. Hacimler aynı ikisi de 1.5 dci fakat biri 65 beygir öteki 85.
Bu ciddi bir fark bence, hele böyle düşük beygirli araçlar için 20 beygir ciddi fark gibi geliyor. Aralarında gerçekten performans farkı hissedilir düzeyde midir ?
Özellikle 85 lik mi tercih edilmelidir ?
İkisi arasında yakıt farkı var mıdır?
Bir de makyajlı kasa tip olarak bana çirkin geliyor ön tasarım olarak. Makyajsız clio 3 ile arasındaki farkları bilenler yorum yaparsa sevinirim.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
1.5 DCI 65 lik o kasaya yeterli fakat 85 liğin sürüş keyfi daha güzel tabiki . 85 likler de intercoller var 65 de yok . Yakıt tüketimini bilmiyorum birbirine yakındır diye düşünüyorum.

Sweet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şahsen 5 yaşından büyük bir araç dizel alınmamalı. En basitinden enjektör vs. hep yüksek maliyet.
Size tavsiyem alın tüplü bir araç binin. Dizelden daha az yakması muhtemel.

clioAtilla

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Clio II Symbol 1.5 DCI'den sakın şaşma kardeşim. Clio III hb lerde büyük sorun varmış. 80-90 bin 50 binde bile sandık motor isteyebilir. Aynı motor densede, daha yüksek avansla, daha fazla püskürtne ile çalışır ve biraz kalitesiz yakıta denk geldiğinde piston eritir. sorunun çözümü çok çok basit. yetkili serviste isteğiniz üzerine symbolün yazılımını clio III e yüklerseniz symbolün sorunsuzluğu ile aynen clio III ede binebilirsiniz.

Emrebali05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
65lik moturunu kullanıyorum 143binde araç performansı gayet güzel sollamalar olsun rampa olsun kesinlikle üzmüyor pedala dokun 1.3 multijet 90lığı geride bırakıyor gerçi ben alırken araç 80 hp cıkmıştı dynoda bu bana acaba yazılım mı var diye düşündürüyor ama emin değilim bunu bilmiyorum

yakıt konusunda 150 tllik mazot vardı depoda gemlikten istanbula gittim geldim 100 110 km hızla trafik vs 350 400 km yaptım döndükten sonra da bursaya gittim sınav için hala bitmedi mesela daha 40 50 liralık kalmıştır içinde gösterge tahmini olarak söylüyorum
ortalaması 4.9/100 lt şuan

65lik ile 85lik arasında yakıt farkı olabilir 85lik daha az yakacaktır tahminimce çünkü araç biraz ağır küçük görünsede 1200 kg civarı yüksek beygir daha kolay götürecektir aracı tercih 85lik olmalı diye düşünüyorum ben alırken yanılmıştım 85 diye aldım daha sonra anladım 65 oldugunu ama memnunum performansı benim için yeterli