Ilginç sorun: Kilitli aracin arka ledleri kendi kendine yanip sönüyor

Evren81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar, aracım makyajlı clio 4 icon manuel. Aracımdan uzaklaşıp kendi otomatik kilitlendikten veya karttan manuel kilitlendikten bir süre sonra arka ledler kendi kendine yanıp 10 saniye sonra sönüyor. Kumandadaki ışık düğmesine basılmış olsa farlar da yanar ama bu öyle değil. Sadece arka ledler yanıyor. Kart cebimdeyken de oluyor kart uzaktayken de oluyor. Yani karta yanlışlıkla basılma söz konusu değil.

İlk başlarda başkaları görüp söyledi, ışıktan parlamıştır yanlış görmüşlerdir dedim ama kendim de bir kaç kez bu yanıp sönmeyi gözlemledim. Bugün de yine aynı şekilde yanıp söndüğünü söyleyen olunca konu açma ihtiyacı hissettim.

Sorunun kaynağı hakkında fikri veya bilgisi olan varsa çok sevinirim. Ya da benzer sorun yaşayan var mı?
Araç üzerinde orijinalin dışında bir aksesuar yok. Araç kamerası var o da çakmaktan güç aldığı için kontak kapanınca güç kesildiğinden kapanıyor.
Kartı cebimden çıkartmadan aracı çalıştırıyorum. Yani kartı yuvaya pek takmıyorum. Bundan kaynaklanabilir mi acaba?

Düzce servisi kapandığı için şu an servise götürmem de pek mümkün değil. Belki yarın farklı bir servisi arayıp telefonla bilgi isteyebilirim.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Geçmiş olsun.Muhtemelen BCM (Body Control Module) kaynaklıdır.Araç iç temizliği vb işlem yapıldı ise bu tarz şeyler olabiliyor.
Ama sürücü arafındaki sigortalarda bcm ye ait bir sigorta varsa ya da stop lambalarına, kısa bir süre çekip tekrar takma faydalı olabilir.

Evren81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim. Bugün Bolu Ünsal Renault servisi aradım, sorunu anlattım. İnternetten öğrendiğim kadarıyla sorun sizin dediğiniz parçadan (BCM) kaynaklandığını söyledim. Doğru dediler, BCM'ye yazılım atılıp düzeltileceğini söylediler. 2 saat süren bir işlem dedi. Parça arızası varsa da parça değişecek sanırım artık.

Bu sorun arçta tehlike yaratır mı diye sordum. Yangın vs riski var mı diye. Yok dediler. Sadece ledlere komut gönderiyor dediler. Ama sonuçta ledlere elektrik veriyor.

Bugün hafta başı olduğundan yoğunluk varmış, müsait değillermiş. Artık başka bir gün Düzce'den Bolu'ya gidip halledeceğim.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Teşekkür ederim. Bugün Bolu Ünsal Renault servisi aradım, sorunu anlattım. İnternetten öğrendiğim kadarıyla sorun sizin dediğiniz parçadan (BCM) kaynaklandığını söyledim. Doğru dediler, BCM'ye yazılım atılıp düzeltileceğini söylediler. 2 saat süren bir işlem dedi. Parça arızası varsa da parça değişecek sanırım artık.

Bu sorun arçta tehlike yaratır mı diye sordum. Yangın vs riski var mı diye. Yok dediler. Sadece ledlere komut gönderiyor dediler. Ama sonuçta ledlere elektrik veriyor.

Bugün hafta başı olduğundan yoğunluk varmış, müsait değillermiş. Artık başka bir gün Düzce'den Bolu'ya gidip halledeceğim.
Geçmiş olsun.Rica ederim.

Evren81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bugün servise götürdüm aracımı. Yazılım güncellemesi ile sorunun çözüldüğünü söylediler. 30 dakika sürdü servise girip çıkmam. Umarım düzelmiştir.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Geçmiş olsun.