Clio iv şanziman arizalari

Emcekare1453

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar.
1 ay önce 2016 model aracının şanzımanı indi 1. Ve 2.vites dişlisi değişti fakat şimdi 3.vitese 5.vitese geçerken tikirtili geçiyor ve bazen geri vitese aldigimda dişli oturmuyor ve birkac kez denemeden sonra geçiyor. Aracının garantisi mayıs ayında bitecek bana yol gösterebilecek arkadaşlara ihtiyacım var. Yardımcı olur musunuz? başınıza boyle bir sorun geldi mi?

ZeNDeR

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar.
1 ay önce 2016 model aracının şanzımanı indi 1. Ve 2.vites dişlisi değişti fakat şimdi 3.vitese 5.vitese geçerken tikirtili geçiyor ve bazen geri vitese aldigimda dişli oturmuyor ve birkac kez denemeden sonra geçiyor. Aracının garantisi mayıs ayında bitecek bana yol gösterebilecek arkadaşlara ihtiyacım var. Yardımcı olur musunuz? başınıza boyle bir sorun geldi mi?

Hocam benim aracımda da benzer problem var. Geri vitese bazen zor geçiyor debriyajdan hafif kaldırıp tekrar basıyorum öyle geçiyor. Eski megane 2 aracımızda da aynı sorun vardı. renaultun 5 ileri şanzımanlarında var heralde bu problem. Ayrıca bende de bazen 5. vites dişlisine gecerken gıcırdıyor. ilk vites geçişinde oluyor sonrasında olmuyor.

funnerman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Elektronik biraz şans işi galiba. 2014 Joy dizel aracımda 90 bin km oldu bahsedilen hiçbir sorunu yaşamadım. Hatta bakımları ve baskı balata fren balataları dışında hiçbir sıkıntı yaşamadım. Nice övülen ve pahalı olarak bilinen marka araçlarda birçok sürpriz arıza yaşanıyor maşallah clio 4 dci aracımda hiçbir sıkıntı yaşamadım. Maşallah diyelim. :)

Cliovural53

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
geri vites sorununu bende yaşıyorum ama kafaya takacak bişey değil sadece bu araçta değil bir çok araçta yaşadım ben ama ileri viteslerinde sıkıntı olabilir garantisi varsa hazır şikayetini bildir sanzımanı değişsinler dostum sankromaj bileziklerinde sıkıntı olabilir

aykutcann

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende 2013 model var ancak sanırım sanzımanlar farklı. Ben kazada yaptım belki etkisi vardır ancak 1. ve 2. viteste kitlenme sorunu vardı. Servise 3 kere gittim 1 ve 2 vites dişlileri değişti dediler. geçtiğimiz aralık ayında sanzıman ses yapmaya başladı.Özel servise gittim Sanzıman bilyaları dağılmış dediler ve biraz daha getirmeseydiniz şanzıman gitmişti dediler. Ayrıca Serviste işlem gördü dedim. Bana bu şansıman hiç açılmamış dediler sadece yağı değişmiş katkıları atılmış o kadar dendi. Servis işlenmlerine çok güvenmeyin dikkat edin.

şahmerdan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu iş domino etkisi gibi, dişlinin birinden küçük bir parça kopar karşı dişliye dengesiz basar yada o parça diğer dişlilere de zarar verir, değişene kadar, o yüzden dişliler değişirken diğer dişlilerde çok dikkatli kontrol edilmeli, sıkıntı varsa değişip yeniden aynı duruma gelmemeli. ilk dişli de çıkan sorun ise üretim esnasında ısıl işlem den kaynaklanır genelde, çünkü geometrik bozukluklar çok rahat tespit edilip, ıskarta edilebilir, fakat tüm yüzeyler tüm dişlerin sertlığı tek tek kontrol edilip kullanılmadı günümüz teknolojisiyle mümkün değil, size tavfiyem sıfır şanzıman talep etmeniz, vermezlerse hakem heyetiyle başvurusuyla muhtemelen alırsınız.

Emcekare1453

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu iş domino etkisi gibi, dişlinin birinden küçük bir parça kopar karşı dişliye dengesiz basar yada o parça diğer dişlilere de zarar verir, değişene kadar, o yüzden dişliler değişirken diğer dişlilerde çok dikkatli kontrol edilmeli, sıkıntı varsa değişip yeniden aynı duruma gelmemeli. ilk dişli de çıkan sorun ise üretim esnasında ısıl işlem den kaynaklanır genelde, çünkü geometrik bozukluklar çok rahat tespit edilip, ıskarta edilebilir, fakat tüm yüzeyler tüm dişlerin sertlığı tek tek kontrol edilip kullanılmadı günümüz teknolojisiyle mümkün değil, size tavfiyem sıfır şanzıman talep etmeniz, vermezlerse hakem heyetiyle başvurusuyla muhtemelen alırsınız.

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim çarşamba günü servise gideceğim inşallah. Yeni şanzıman talep etme çıktı var ama hakem heyetine hangi ifadelerle başvuracağım hakkında fikir almak isterim sizden tabi eğer kabul etmezlerse :)

duzguns

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hem otomatik hem de manuel şanzımanlar için tavsiyem; arabayı geri vitese almadan önce 1'e/ileriye takmak

şahmerdan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim çarşamba günü servise gideceğim inşallah. Yeni şanzıman talep etme çıktı var ama hakem heyetine hangi ifadelerle başvuracağım hakkında fikir almak isterim sizden tabi eğer kabul etmezlerse :)
ayıplı mal satıldığını şanzımanın bozuk olduğunu tamir için gittiğinizde bi yerini yaptıklarını fakat sonra diğer yerlerinde sorun çıktığını yazın direk ne geçtiyse başınızdan yani, haklı olan siz olduğunuz için olduğu gibi buraya yazar gibi yazıyorsunuz, tabi biraz daha resmi, çözülür inşallah bunlara gerek kalmadan.

Emcekare1453

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende 2013 model var ancak sanırım sanzımanlar farklı. Ben kazada yaptım belki etkisi vardır ancak 1. ve 2. viteste kitlenme sorunu vardı. Servise 3 kere gittim 1 ve 2 vites dişlileri değişti dediler. geçtiğimiz aralık ayında sanzıman ses yapmaya başladı.Özel servise gittim Sanzıman bilyaları dağılmış dediler ve biraz daha getirmeseydiniz şanzıman gitmişti dediler. Ayrıca Serviste işlem gördü dedim. Bana bu şansıman hiç açılmamış dediler sadece yağı değişmiş katkıları atılmış o kadar dendi. Servis işlenmlerine çok güvenmeyin dikkat edin.

Peki hocam garanti faturasinda bu 1.2.vites dislisi değişirken parçalar arasında gösterilmiş. Buna rağmen değişkene ihtimali var mi