Uzman sorusu(Motor soğuduktan sonra marş sorunu)

kptmehmet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar . Bunalmış vaziyetteyim. Aracım 2011 symbol 1,2 16 Valf üzerinde atikler LPG var. Geçen aylarda sabah tek seferde arabayı çalıştırırken işyerinde öğlen yada akşam arabayı çalıştırırken 3-4 marşta ancak çalıştı. 1-2 hafta benzinde kullandım hatta würtün benzin katkısından kullandım sonra tekrar gaza geçtim yine aynı sorun. Geçen sene orjinal olarak buji ,kabloları ve endüksiyon bobini değiştirdim. LPG enjektörler değişti.geçen sene akümde değişti. Dün LPG regülatörü değiştirdim gaz filitresini değiştirdim. Sabah ilk seferde çalıştı yakın mesafe bir yere gittim gaza geçti problem olmadan bir süre sonra park ettim. 1saat sonra çalıştırıyım dedim . 8–10 seferde zor çalıştı. Hatta gaz düğmesine bastım son zaman. Bu tür problem yaşayanınız oldumu hiç? Dün bir formda okudum aynı sıkıntılı süreci Hundai aracında yaşamış. Benzin geri dönüş valfini değiştirerek sorunu çözmüşler. Bizim araçlarda varmı böyle bir valf yoksa benzin pompasını değiştirerek mi çözeceğiz sorunu?
https://mobile.donanimhaber.com/arac-ilk-marsta-calismiyor-cozuldu--108953258-1

Sweet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Keşke bunları yaptırmadan tek seferde marş almadığında tüp düğmesine basılı tutarak direk gazda çalıştırmayı deneseydiniz, sorunun LPG ya da Benzin kaynaklı olduğu anlaşılırdı.
Geri dönüş valfi vs. olabilir denemek lazım.

kptmehmet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Keşke bunları yaptırmadan tek seferde marş almadığında tüp düğmesine basılı tutarak direk gazda çalıştırmayı deneseydiniz, sorunun LPG ya da Benzin kaynaklı olduğu anlaşılırdı.
Geri dönüş valfi vs. olabilir denemek lazım.

Bilsem direk gazla çalıştırabileceğimi birkaç gün oldu öğreneli.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun benzin kesici den bahsediyor olmalısınız LPG li araçların hepsinde var araç LPG ile çalışırken benzini , benzin ile çalışırken de LPG yi kesiyor . LPG sistemi nin sigortası nı çıkarıp LPG deposunun da vanasını kapatıp deneme yapardım . Sorun devam ediyor ise benzin sistemi arızalı birde krank mili konum sensörü kontrol edilmeli

kptmehmet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar arkadaşlar,
Problem yaşanırken çalıştırma sesini kayıt etttim ve sanayide LPG ustasına dinlettim yorumu: ''benzin pompasının debisinin yetersiz kalmasından dolayı 3 yada 4 cü kontakta çalışmasına sebeb oluyor ''. gaza geçince devredeki benzin bitiyor sonraki çakıştırmalarda araba benzinle ilk önce çalışacağından dolayı benzin pompasının debisinin yetmiyor yorumu ve bu işide kendi yapmıyacağından dolayı bana mantıklı geldi ve gittim benzin pompsını değiştirdim.

Sonuç: HÜSRAN. SORUN DEVAM EDİYOR..

Renault ustası krank sensöründen kaynaklanır. kaç lira usta dedim 300 tl. Tamam ustam dedim sana 300 değil 500 tl verecem %100 de yüz benim sorunum çözülecek mi dedim ? % 50 çözülebililir dedi. .. sabır sabır sabır tabi yaptırmadım ..

Aranızda usta varsa kusura bakmasın genelleme yapmıyorum ama bunaldım kendi işimi kendim yapmaya karar verdim...

Würth ün genel temizlik spreyi aldım . gaz enjektörünü temizliyeceğim . Buda olmazsa gaz benzin kesici yeniliyeceğim LPG sistemi ile ilgili tüm soru işaretleri ortadan kalkınca . Yetkiliservise aracı teslim etmek olacaktı.

Videosunu seyrettim önemli olan gaz boruları ve kabloları söktüğün yere karıştırmadan geri takmaktı. Güzelce renhki bantlarla markaladım enjeltörlerin içini karıştırmadan söküp taktım taki 4. enjektöre gelene kadar hatta pişman oldum söktüğüme içi tertemizdi. 4. enjektörün yaylı hareket eden parçası sürtünüyor hatta ciddi ciddi takılıyordu.diğerleri gibi rajhat hareket etmiyordu. SORUNDA TAM OLARAK BUYDU. AKŞAM TAKILAN(yada başka zamanlarda bazen gündüzde yapıyordu) TEK ENJÖKTÖRDEN GELEN GAZ MOTORA GİRİYOR SABAHTA BENZİNLE BİR ARAYA GELDİĞİNDEN ZENGİN KARIŞIMI YAPIP MOTORU BOĞUYORDU. Yakın zamanda diğer enjektörlerde takılabilir diye internetten yenisini sipariş ettim yeni enjektörleri taktım. Çok şükür sorun yok çilem bitti.
Umarım başkaları için faydalı olur. Konuya cevap veren yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkür ederim.