Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 16 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Araciniza çarpip kaçan olursa

Evren81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen

Gelişmeleri aktarayım arkadaşlar.

Karakola yapmış olduğum şikayet sonucunda çarpıp kaçan vatandaş karakola gelip ifadesini vermiş, ehliyet, sigorta vs bilgilerini karakol almış. Bu bilgileri karakoldan almak için Savcılık Ön Büro'dan hazır bir dilekçe doldurup şu tarihli trafik kazası ile ilgili evrakları almak için diye 2 sayfalık izin kağıdı alıyorsunuz 80 kuruşa. Bu izin kağıdı ile karakola gidip karşı tarafın bilgilerini alıp bunlarla tamir işlemlerini başlattım. Autoking'de yaptıracağım tampon tamirini. Tahmini işlem tutarı 500TL civarı dediler.

Tamir işlemini kendi kaskomdan mini onarımla da yaptırabilirdim ama burada amaç karşı tarafı cezalandırmak olunca karşı tarafın trafik sigortasından başlattım işlemi. 7. basamak indirim görünüyor trafik sigortası. 750TL'ye yaptırmış. Seneye trafik sigortasını 2000TL veya üzerine yaptırınca akıllanır belki. Tramer sonuçlanınca teslim edeceğim tamir için. Benim araç daha önce arka tampondan işlem gördüğü için çok da önemli değil o bölgeden tekrar tramer oluşması.

Çarpıp kaçan vatandaşın ifadesini de okudum. "Sağımdan gelip önüme geçti birden fren yaptı ben de çarptım" demiş. Sonra benim araca bakmış hasar yokmuş, ön plakası da yamulduğu için ön plakayı söküp gitmiş (kaçmış). Tabi burada hiç üzerime yürümesi beni itmesi falan yok. Desin hiç problem değil, bir de yalan ifadeden ceza yesin. Olay yeri mobese görüntülerini ben izledim her şey açık ve net şekilde görünüyor. Hırsından vurduğuna kadar hepsi net. Üzerime yürümesi beni itmesi hepsi açık açık görünüyor. Karakolda mobese görüntüleri de istenmiş zaten onlar da eklenecek dosyasına. Araç kamera kayıtlarım da mevcut, kenarda bekliyor. Mahkeme öncesinde muhtemelen uzlaşmak için kendi gelecek kapıma kadar. Güzel bir ceza almasını istiyorum.

Ceza alması gereken; Çarpıp kaçma, mala zarar verme, yalan ifade. Hatta olay öncesi videoyu da eklersem sol şeriti sürekli işgal etmekten de ceza yemesi gerekir.
    Konu Evren81 tarafından ( 5 Gün önce Saat 11:04 ) değiştirilmiştir.

2. Beğeni chetaq liked this post
    er.tansel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen
    Alıntı Evren81 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Karakola yapmış olduğum şikayet sonucunda çarpıp kaçan vatandaş karakola gelip ifadesini vermiş, ehliyet, sigorta vs bilgilerini karakol almış. Bu bilgileri karakoldan almak için Savcılık Ön Büro'dan hazır bir dilekçe doldurup şu tarihli trafik kazası ile ilgili evrakları almak için diye 2 sayfalık izin kağıdı alıyorsunuz 80 kuruşa. Bu izin kağıdı ile karakola gidip karşı tarafın bilgilerini alıp bunlarla tamir işlemlerini başlattım. Autoking'de yaptıracağım tampon tamirini. Tahmini işlem tutarı 500TL civarı dediler.

Tamir işlemini kendi kaskomdan mini onarımla da yaptırabilirdim ama burada amaç karşı tarafı cezalandırmak olunca karşı tarafın trafik sigortasından başlattım işlemi. 7. basamak indirim görünüyor trafik sigortası. 750TL'ye yaptırmış. Seneye trafik sigortasını 2000TL veya üzerine yaptırınca akıllanır belki. Tramer sonuçlanınca teslim edeceğim tamir için. Benim araç daha önce arka tampondan işlem gördüğü için çok da önemli değil o bölgeden tekrar tramer oluşması.

Çarpıp kaçan vatandaşın ifadesini de okudum. "Sağımdan gelip önüme geçti birden fren yaptı ben de çarptım" demiş. Sonra benim araca bakmış hasar yokmuş, ön plakası da yamulduğu için ön plakayı söküp gitmiş (kaçmış). Tabi burada hiç üzerime yürümesi beni itmesi falan yok. Desin hiç problem değil, bir de yalan ifadeden ceza yesin. Olay yeri mobese görüntülerini ben izledim her şey açık ve net şekilde görünüyor. Hırsından vurduğuna kadar hepsi net. Üzerime yürümesi beni itmesi hepsi açık açık görünüyor. Karakolda mobese görüntüleri de istenmiş zaten onlar da eklenecek dosyasına. Araç kamera kayıtlarım da mevcut, kenarda bekliyor. Mahkeme öncesinde muhtemelen uzlaşmak için kendi gelecek kapıma kadar. Güzel bir ceza almasını istiyorum.

Ceza alması gereken; Çarpıp kaçma, mala zarar verme, yalan ifade. Hatta olay öncesi videoyu da eklersem sol şeriti sürekli işgal etmekten de ceza yemesi gerekir.
    Üşenmemiş takip etmiş hatta bizzat ilgilenmişsiniz olayla. Bu tip durumlarda haklı iken haksız duruma düşmemek adına( ki bu sıklıkla görülüyor ülkemizde ) araç ici kamera önemini anlatmaya gerek yok sanırım. Bu işlem yaygınlaşırsa veya yasa ile ( rusya gibi ) zorunlu hale getirilirse trafik kazalarında haklı haksız kavgasının önüne geçmekle kalmayacağı gibi birde trafik sigorta islemlerinin de hızlanmasına tamir vs durumların karşı tarafın ifadesine gerek olmadan başlamasına sebep olacaktır diye düşünüyorum.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Teşekkür / Beğen
    Malesef ülkemiz bu konularda biraz geriden geliyor. Araç kamerası olanlar için en azından trafik sigortası ve kaskoda bir indirim getirilmeli bence. Kaza anında araç kamerası olmazsa da bu indirim geri alınsın örneğin.

Benim durumumda dikkat edilmesi gereken nokta şu; ben tamir işlemini kendi kaskomdan yaptırmaya başlasaydım olay yeri terk olduğu için kasko karşı taraftan rücu etmiyormuş. Ben de işlemi karşı tarafın trafik sigortasından başlattım. Bugün karşı sigortadan mesaj geldi, hasar dosyasına yetkili atanmıştır diye.

Teşekkür / Beğen
    Alıntı Evren81 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Önceki mesajınızda "Karşı tarafın sigortası vs elime geçse de bununla işlem başlatamıyormuşum. Dava açmam gerekiyormuş" demişsiniz.

Dava açmadan işlem başlatılabiliyor mu?

Teşekkür / Beğen
    Evet başlatılıyormuş. Polisin çizmiş olduğu kaza krokisi, hasar tespiti, alkol muayenem, ifadem, karşı tarafın ehliyet, ruhsat ve trafik sigorta fotokopileri ile birlikte işlemi başlattım. Kendi çektiğim kaza resimlerini de tamirhaneye verdim.

Sigortacımın anlatmak istediği kaskodan başlatırsak rücu edememesi ve kendi kaskomuzun bozulmasına neden olmasıymış. Yanlış ifade edince yanlış anlaşıldı.

Şikayet ve dava süreci cezai işlem için devam edecek. Mobese görüntüleri ile birlikte savcılığa gidecek dosya. Mala zarar vermede ceza alması için kasıt olması gerekiyormuş ki mobese görüntülerinde bu açık ve net bir şekilde görülüyor.

Teşekkür / Beğen

Bir ekleme daha; autoking'ten aradılar, karşı tarafın sigortası araç kamera görüntüsünü de istemiş, hemen gönderdim. Karşı taraf ben çarptım demesi lazımmış. Adam kaçmış gitmiş hala ben çarptım demesini beklemek de bir garip. Gerekirse karakoldan karşı tarafın ifadesini de isteyeceğim duruma göre. Orada da birden önüme geçti çarptım demiş ama kamera görüntüsü bunun tersinin ispatı. En son mobese görüntüleri her şeyi netleştirecek.

Edit: Karakol karşı tarafın ifadesini vermiyor. Dosya savcılığa gittikten sonra savcılıktan istenecek ve savcılık uygun görürse karşı tarafın ifadesini verecek. İfadede ben çarptım demesi sigorta için yeterliymiş. İfadesinde bunu söylüyor zaten.

Şimdi dosyanın savcılığa gitmesini beklemekten başka yapacak bir şey yok. Gelişme oldukça konuya yazacağım.
    Konu Evren81 tarafından ( 3 Gün önce Saat 11:54 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)