Kadjar Klima performansı

Cüneyt Özel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Değerli arkadaşlar;
Yaklaşık 1 ay oldu 2018 model Kadjar icon kullanıyorum. Daha önceki arabamın klima performansı ile karşılaştırdığımda bazı farklılıklar gördüm. Uzun süredir kullanan arkadaşlar belki bu konuda beni bilgilendirebilir misiniz?

Gördüğüm;
Özellikle yaz aylarında dış sıcaklık çok yüksekse ve klima otomatik moddaysa havalandırma kapalı devridaim pozisyona geçer ve dışarıdan havayı almaz fanlar maksimum hızda çalışır, içerideki havayı önce sirküle ederek soğutur sonrasında iç sıcaklık ayarlanan değere geldiğinde önce fanlar yavaşlar en sonunda tekrar açık devre havalandırmaya geçerdi. Yani dışarıdan alır soğutur ve içeri verirdi. Bu şekilde iç kabinin soğutulması daha hızlı ve aynı zamanda iklimlendirmede sağlanmış olurdu. Ancak kadjarda otomatik modda (araç ECO modda olmamalı performansı ciddi etkiliyor) klima çalıştırıldığında kapalı havalandırmaya geçmiyor ve dışarıdaki sıcak havayı soğutarak içeri veriyor, dolayısıyla iç kabinin iklimlendirilme süresi çok uzuyor. fan sürati ise genelde orta hızda kalıyor ve ısıya bağlı olarak sürati düşüyor. bu nedenle devamlı dışarıdan alınan sıcak havanın iklimlendirilerek içeri verilmesi iç kabinde özellikle araç kalabalıksa büyük sıkıntı oluyor. Manuel olarak kapalı havalandırmaya geçtiğimde ve fan hızını artırarak sorunu çözüyorum ancak bu seferde sistem otomatik moddan çıkmış oluyor.

Sorum şu;
Bu gördüğüm olay otomatik klimalı tüm kadjarlarda böyle mi? yoksa benim aracımda sorun var ve ben bunu servise sormalı mıyım?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

mstdrms

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben Clio 4 de de, Captur da da bahsettiğiniz gibi hızlı soğutma sistemini hiç görmedim. Sanırım Renault bu durumu hiç düşünmemiş...

HTC EVO 3D X515m cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Beeeeee

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
benim 2017 kadjar dizel aracımda da durum aynı ancak ben ekranda yazmadığı halde otomatik modda dış havayı kapattığını düşünüyorum cunku benim aracım cidden hızlı soğuyor izmir sıcağında bile. aracım siyah renk.

karaca

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
klima

arkadaşlar 20164x4 icon aracımın kliması iyi soğutuyor performansıda iyi lakin uzun süre açık kaldıgında klimanın çalıştığı halde üflemediğini görürsünüz 2 yılda arzayı tesbit ettim uzun süre çalıştığı için klima petekleri buz tutuyor peteklerin deliklerini kapatıyor ve soğuk havayı üfleyemiyor. çaresi dinlendirerek kullannmak .benim araçta böyle.selamlarr

karaca

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
4x4 mod düğmesi

Arkadaşlar aracı 4x4 e aldığımda en ufak bir zorlamada atıp 4x2 moduna atıyordu ara ara yapıyordu servise getirdiğimde birşey bulamadılar. bolu servisine başka bir arza için gittiğimde deneme yaparken aynı arızayı verdi araç mod düğmesi arzalı dediler değiştirecekler bakalım .bilgi mahiyetinde paylaştım. aynı sıkıntısı olan varsa diye.

Loveboomer

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Siyah 2019 Clio 4 1.2 Joy kullanıyorum. Analog ve ilkel klimasından kesinlikle memnunum ben de.