Periyodik Bakım Hk.

cgokhana

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba.
Aracımız şu an 76000 km. Son bakım 60.000 km'de yapılmış ve bakım lambası yandı. 80 bine kadar bu şekilde devam etmemizde mahsur var mıdır?

Sanırım bu bakımda triger değişecek. Tavsiye edilen başka bir şey var mıdır? Aracın acemisiyiz. Yardımcı olursanız memnun olurum.

Not: Garanti bittiğinden artık servise gitmeyeceğiz.

mhtsr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam servise gitmenizi tavsiye ederim. Servise gitmezseniz bile renault iyi bilen yere gidin. En kisa surede bakim yapsaniz iyi olur

excelente

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam ben aracı 2016 da aldım. 3 yıldır kullanıyorum.2018 e kadar her 20bin kilometre de bakıma giriyordu. 2018 deki krizden sonra artık yazılım mı attılar ne yaptılar bilmiyorum artık bakım yaptıktan sonra üzerinden tam 1 yıl geçtiyse bile 20 bin km dolmamışsa bile bakım ışığı yanıyor.2018 e kadar servis bana böyle birşey dememişlerdir. Bu sene gittiğimde bakımın her 1 yılda veya 20bin km de yapıldığını söylediler. Önce hangisi dolarsa. bana kalırsa krizde araç satamayınca yazılımla böyle bir özellik koydular. Çünkü 2 yıl boyunca böyle birşeyi servis bana ne dedi ne de aracın bakım ışığı yanmadı.

ieb93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam ben aracı 2016 da aldım. 3 yıldır kullanıyorum.2018 e kadar her 20bin kilometre de bakıma giriyordu. 2018 deki krizden sonra artık yazılım mı attılar ne yaptılar bilmiyorum artık bakım yaptıktan sonra üzerinden tam 1 yıl geçtiyse bile 20 bin km dolmamışsa bile bakım ışığı yanıyor.2018 e kadar servis bana böyle birşey dememişlerdir. Bu sene gittiğimde bakımın her 1 yılda veya 20bin km de yapıldığını söylediler. Önce hangisi dolarsa. bana kalırsa krizde araç satamayınca yazılımla böyle bir özellik koydular. Çünkü 2 yıl boyunca böyle birşeyi servis bana ne dedi ne de aracın bakım ışığı yanmadı.

Hocam araçta bu hep vardı. Ya yılda bir yada 20000km de bir uyarı verir. Km açısından kimisi çok kimisi normal der. Ama yılı geçirmek doğru değil. Aracın içine koyulan yağ özelliğini kaybetmeye başlar. Ben serviste yaptırmadım, İstanbul Üsküdar Ünalanda kardeşler oto var. Tanıdığım vs değil, adam eski renault servis ustası. Aynı işi yapıyor, yağ, polen, hava filtresi değişimi, fren diski, balata değişimi, ve yağ değişimine 200 lira işçilik aldı. Adam işini biliyor, babamda da megane var o yıllardır orada yaptırır ben de ondan gördüm. Yağı çok koyar sinir eder beni. Araçların yağ çubuğunda gösterilen seviyeyi geçmemesi gerekiyor. Kısa vadede sorun yaratmaz ama uzun vadede pompa, conta vb arızalara sebep olabilir dikkat edin derim. Aklıma geldikçe yazdım. İyi formlar :D

cgokhana

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
babam 20.000 kilometreyi 4 yılda yapar yapamaz. eğer kilometre olarak düşünürsek adamın masrafı x4 oluyor. sadece pazara gitmek için kullanır arabayı. bir de yılda 1-2 defa memlekete gider. o da gidiş geliş 1000 km yapar. yine de yıllık periyotlarda mı yaptırmalıyız bakımı?

can48

Kayıtlı Üye
35-İzmir
babam 20.000 kilometreyi 4 yılda yapar yapamaz. eğer kilometre olarak düşünürsek adamın masrafı x4 oluyor. sadece pazara gitmek için kullanır arabayı. bir de yılda 1-2 defa memlekete gider. o da gidiş geliş 1000 km yapar. yine de yıllık periyotlarda mı yaptırmalıyız bakımı?

çok anlamam ama ben maksimum 15bin kmde değiştiriyorum bazen 1 bazen 1.5 sene oluyor süre. yağı filtreyi internetten alın sanayide değiştirtin maksimum 300t-350 tl masrafı olur. ışığı söndürmek için kendim video çekmiştim her çalıştırdığımda yanıp sinir ediyordu.

https://www.youtube.com/watch?v=qe0HmbgcuoY

memolikk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
her 10000de bir bakıma gidiyorum ben 20000 işaretli ama 10000 dolunca değişiyorum yıldada ancak o kadar km yapıyorum

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Merhaba yağın ambalajı açılınca 1 yıl özelliğini korur bu sırada yapılan yol km olarak üst sınır verilmiştir örneğin 20.000 km gibi hangisi önce dolarsa değişim bu periyotta yapılır . Yağı 1 yılda değiştirmez isek yağ özelliğini yitirmeye başlar ve aracın motor içi zarar görmeye başlar 4 yıl ciddi anlamda fazladır bence 1 en fazla 1.5 yıl kullanın

ieb93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Hocam yağı arabaya doldurdun ama bir yıl boyunca kullanmadın diyelim . Yinede yağını değiştirmen gerekir. Yağın ömrü 1 yıl. Vizkosite değerleri değişiyor, yağlama özelliği azalıyor.