Fren balatası ve Araç silecekleri

madzombie

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,
servis ön ve arka fren balataların değişimide dahil olmak üzere bakıma 3.000 tl ücret talep etti.
fren balatalarını tamamını 1450 tl diye fiyat verdi.

fren balatalarını bosch ile değiştirsem garantide bir sorun olur mu ?

birde araç ön cam sileceklerinin artık değişmesi gerekiyor ben ;
118 tl ye yine bosch marka silecekleri buldum ;
https://urun.gittigidiyor.com/otomo...jar-2015-2018-on-muz-silecek-takimi-482027750

bosch sileceklerini kullanan var mıdır ? yada önerebileceğiniz başka bir marka

Syabasan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu hafta bana da ön- arka balatalar için işçilik dahil 1000 TL fiyat verdi servis. Ama garanti bittiği içim araçta dışarıda yaptıracağım.

idemo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Normalde hep inwells marka silecek alırdım, bu sefer rbw aldım, temizlemesi ve her noktayı silmesi çok daha iyi.

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çok yüksek gerçekten ben Balata setlerine bakmıştım ön veya arka set olarak Megane'da 90-140 TL arasıydı. İnternet fiyatı. Sanayide esnafta biraz daha pahalı olur ama oradan alırım.
Normal serviste de taktırsanız rahat uygun şekilde yapılır.

Bu arada garantili arabalarda da hep fren balatalarını dışarda değiştirdim. Garantiyle ilgili bir sorun olmadı. Disk, Balata sorunu olmazsa bir şey demezler kısaca

must82

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,
servis ön ve arka fren balataların değişimide dahil olmak üzere bakıma 3.000 tl ücret talep etti.
fren balatalarını tamamını 1450 tl diye fiyat verdi.

fren balatalarını bosch ile değiştirsem garantide bir sorun olur mu ?

birde araç ön cam sileceklerinin artık değişmesi gerekiyor ben ;
118 tl ye yine bosch marka silecekleri buldum ;
https://urun.gittigidiyor.com/otomo...jar-2015-2018-on-muz-silecek-takimi-482027750

bosch sileceklerini kullanan var mıdır ? yada önerebileceğiniz başka bir marka

Hocam tam olarak 2012 yılından beri Bosh Aerotwin ( Areotwin olacak Aero eco değil ) tüm arabalarımda bunu kullanırım hiçbir sorun yaşamadım. Şu an ki aracımı 2017 de aldım ve o zaman değiştirmiştim. Bana kalırsa 1 kere alın fazla gibi görünen parayı verin her yaz kış değişiklik yapmaktan kurtulun.

buradan da arabanıza uygun sileceği seçebilirsiniz. https://www.boschwiperblades.com/

fren balatalarıyla ilgili olarak da şunu söyliyelim servis çok yüksek fiyat çıkarmış. Ben en son değişikliği dışarıda yaptırmıştım ve balataları FEREDO aldım ama beğenmedim. Bizim arabaların fren seti TRW bir sonraki sefer eğer değiştirecek olursam TRW nin balatalarını alırım diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

Michael Owen

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Trw marka takmayın çok ses yapıyor. Sanayide orjinal mais arasında pek bir fark olmuyor. Parçacıdan direk kendiniz alın en az %15 indirim yapıyorlar.

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Trw marka takmayın çok ses yapıyor. Sanayide orjinal mais arasında pek bir fark olmuyor. Parçacıdan direk kendiniz alın en az %15 indirim yapıyorlar.

Merhaba,

Megane 4, Elektrik el frenli modeli için (balataları değişikmiş) TRW marka arka balata aldım Cuma taktım. Şehir içi, şehir dışı, rampa, soğuk fren sıcak fren 300km yol yaptım. Şükür ses ve sorun yapmadı. Balatanın ses yapması diskle de alakalı olabiliyor. TRW'nin de kesin kendi için de modelleri oluyordur.

Bu arada fiyat konusunda da bir yorumum olacak. Bence bu tip durumda %20-30'a kadar bakmadan güvendiğiniz yakın yerden almanız daha iyi. Ben Renault parçalarına alışmak için kendim sordum. TRW 150 TL dendi. İndirim yapmadı. Ramsa (tam emin değilim markadan) parçacı çok önerdi, 80 TL dedi. Mais orjinal 225'e bıraktı. 300 TLmiş. Tabi internetteki fiyatları görmek kolay. Benim ustam tanıdık olduğundan ona uygun bulur musun dedim. TRW'yi 130 TL gibi fiyata buldu. Yani bu iş oradaki parçacının fiyatına, stoğuna, sizin ustanın alım gücüne, ustanın size onu ne kadara ayarlayacağına kadar değişiyor. Ben ustama aldırdım, taktı, parayı ustaya verdim. Sorunum olursa ona gideceğim çünkü.

Michael Owen

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben önceki aracımda trw kullanmıştım, 1500 km lik tatil yolu yaptım dönüşte her frene bastığımda ses yapmıştı Antalya Ankara arası her virajda ses yaptı, sonra geldiğimde değişim için gittim, önlerde çizilme oluşmuş mais taktırdım. Birdaha sorun yaşamadım. Sonuçta firmalar ürünlerini sürekli yeniliyor sizin sorun yaşamamanıza sevindim. Kazasız belasız sürmüşler dilerim.

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

Evet umarım sorun yaşanmaz. Model bazlı da olabilir. Ön arka değişik balata sonuçta. Bir de elektrik el freni ve normal el freni balataları da farklı. Bir de yeni versiyon eski versiyon vardır. Ben de balata / disk konusunda titizim.O yüzden bayağı bir araştırdım buraya da yazdım. Zaten o yüzden de ustadan tanıdığı yerden aldım.

Bakalım yakında ön balataları da değiştircem uygun olursa Mais taktırırım, fark çok olursa yine TRW.

Bu arada arka balatalarda da sensör var ama araba uyarı verdi. Balatalar artık bitmiş düşük hızda giderken hafif frende arkadan ses geliyordu. Bu balata sesini duyduğum anda değiştirdim zaten. Arkalarda acaba uyarı vermiyor mu?