Renault Clio 1.2 75 BG Joy 2018 Model yakıt tüketimi çok yüksek

omerozgultekn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar herkese selamlar. Henüz 1 hafta oldu aracı alalı. Aracımın kilometresi 5.000 ve aracımın yakıt tüketimi çok fazla. Şöyle izah edeyim şehir içi sayılmayacak yolda 90 km hızı geçmedim ve aracım 100 km'de 50 tl benzin yaktı.

Değerler şöyle: Bursa'da aracımın deposunu fulledim. Yaklaşık 350 km sonra 140 TL'ye doldu. Hızımı 90'ı geçmedim. Daha sonra 85 km yol gittim otoyolda yine aynı hızla 55 tl'ye depo doldu. Daha sonra yukarıdaki gibi 100 km 50 TL'ye doldu.

Arkadaşlar cidden aracı aldığıma pişmanım. Yakıt tüketimi çok fazla. Tamam benzin fiyatları pahalı ama bi araç uzun yolda bile 6-7 litre yakıyor.

Sizce aracın motoru açılmamış mıdır? Sebebi bu mudur? Aynı araçtan kullanan varsa uzun yol hız yakıt değerlerini paylaşabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

Gokhantr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba hocam, bende alalı birkaç hafta oldu aynı araç ve model 1500km de. Sizin gibi fulleyip denemedim ama yol bilgisayarı 10l gibi rakamlar veriyor açıkçası moralimi bozdum. Haftasonu 150km yaptım hızım 80/90 arası 8l düştü tüketim. Benimde kafam karıştı

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Merhaba ilk bakımdan sonra tüketim düşecektir şu aralar havalarında soğumasıyla tüketim yüksek olur

omerozgultekn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
cevabın için teşekkür ederim hocam. İnan benimde gösterge aynı değerlerde. Düz yolda hızı sabitliyorum 90'a ve değerler 5.6-7-8-9 oluyor yol dümdüz en ufak bir yükselmesiyle yakıt tavan yapıyor. Çok can sıkıcı

utkukk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar herkese selamlar. Henüz 1 hafta oldu aracı alalı. Aracımın kilometresi 5.000 ve aracımın yakıt tüketimi çok fazla. Şöyle izah edeyim şehir içi sayılmayacak yolda 90 km hızı geçmedim ve aracım 100 km'de 50 tl benzin yaktı.

Değerler şöyle: Bursa'da aracımın deposunu fulledim. Yaklaşık 350 km sonra 140 TL'ye doldu. Hızımı 90'ı geçmedim. Daha sonra 85 km yol gittim otoyolda yine aynı hızla 55 tl'ye depo doldu. Daha sonra yukarıdaki gibi 100 km 50 TL'ye doldu.

Arkadaşlar cidden aracı aldığıma pişmanım. Yakıt tüketimi çok fazla. Tamam benzin fiyatları pahalı ama bi araç uzun yolda bile 6-7 litre yakıyor.

Sizce aracın motoru açılmamış mıdır? Sebebi bu mudur? Aynı araçtan kullanan varsa uzun yol hız yakıt değerlerini paylaşabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

Merhaba,

Aracının fabrika verisi şehir içi 100 kilometre/7,2 litre, şehir dışı ise 100 kilometre/5,6 litre. Bu hesaba göre 6,91 TL benzin litre fiyatı ile araç şehir içi 0,50 kuruş, şehir dışı ise 0,39 kuruş yakacaktır ki bunun yalnızca fabrika verisi olduğunu dikkate almak gerekir.

Ben şahsım adına bakımdan sonra da radikal bir değişim olacağını düşünmüyorum. LPG alternatifini değerlendirebilirsin.

trk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aynı aracı 6 yıldır kullanıyorum. yakıt tüketimi kullanım tarzıyla direkt alakalı. sakin kullanımda bu araba dünyanın en ekonomik aracı. agresif kullanımda ise bir o kadar savurgan :)

Gokhantr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Peki hocam genel olarak tavsiyeniz nedir bu araçla ilgili?

vites geçişlerini hangi devirlerde yapıyorsunuz?

Şehiriçi 1 depoyla kaç km yaptınız?

Daha depo bitirmedim ama yol bilgisayarından ortalama olsun anlık olsun yüksek çıkıyor. Anlık verilerde 3.vitesteyken veri çıkıyor azcık gaz vermememe rağmen 10-12 litreler falan yazıyor. Sakin kullanırım 2000/2500 devirde vites değişirim. Kitapçıkta yazıldığı gibi 40/50kms hızlarda 5.viteste olmuş olurum. Ekrandaki vites değişikliklerine dikkat ederim ama işte bilgisayar verileri beni korkutuyor

CLIO-IV

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Clio4 1.2 16v 75bg uzun dönem kullanıcısıyım, Şehirler arası genelde 90-100km/s hız ve toplamda ~ 400km ist. düzce güzergahında 4.7 olan ortalama düzce şehiriçinde vs. katedilen mesafeler ile bir miktar daha artarak yolculuk sonunda İstanbul da 5.1 ortalamayı gördü. Şehiriçi ise ortalama 7 lt civarı bir tüketim var... Fabrika verilerine oldukça yakın değerler... (araç benzinli, lpg yok)

sonrr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kış aylarında tüketim artar +1 L
clio 2017 1.2 75bg var 55000 KM de şuan tüketim değerleri şöyle
Ankara Şehir içi sakin 7.1 agresif 8.6
İstanbul Şehir içi sakin 6.3 agresif 7.6
Uzun yolda 105 sabit 4.8 , hunharca basarak 7.5 :)

Heredot00

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam bu aracı uzun süre benzinli kullanmış biri olarak söylüyorum sakin kullanımda 100km/6 lt ye düştüğüm oldu lakin gel görelim benzin pahalı arabanın suçu yok bu yüzden tavsiyem LPG taktırın çok kısa süre içinde kendi parasını çıkaracaktır. Kendinize; acaba güçten düşer mi ? Performans ne olur ? Gibi sorular sorabilirsiniz şahsen tavsiyem düzgün bir LPG markası ve güzel montajla emin olun benzinden farksız gidiyor sakin kullanımda LPG'de 7.5lt falan alıyor ( kış ayında olmamıza rağmen ) ki 100 kmde 30 lira bile yapmıyor sadece yakıtı güvenliğiniz kaliteli yerden almanızı öneririm birde LPG ile benzin performansı bekleyip sıkıştırmazsanız motorunuz kolay kolay zarar görmez