Aracım sadece sabahları geç çalışıyordu şimdi sürekli geç çalışıyor...

lasthope

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracım sadece sabahları geç çalışıyordu şimdi sürekli geç çalışıyor...

2000 Renault Megane 1 Coupe 2.0 IDE marka aracım sadece sabahları geç çalışıyordu sonra hep tek marşta çalışıyordu şimdi sürekli geç çalışıyor hatta bazen çalışmıyor akü bitiyor.Sebebi ne oliblir? Aracın yakın zamanda benzin basınç regülatörü ve hava akış metresi değişti. Kayıştan da arada ses geliyor.

T_angelis

Bayan Üye
Bilgi Girilmemiş
araç ide olduğu için lpg olmadığını varsayıyorum. marşa basarken kolay mı dönüyor motor? yoksa zorlanma var mı? aracın su eksiltme durumu nedir? değişen parçaların elektrik ve vakum tesisatlarını kontrol ettiniz mi? bunlara göre cevap verebilirim sorunuza.

lasthope

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
araç ide olduğu için lpg olmadığını varsayıyorum. marşa basarken kolay mı dönüyor motor? yoksa zorlanma var mı? aracın su eksiltme durumu nedir? değişen parçaların elektrik ve vakum tesisatlarını kontrol ettiniz mi? bunlara göre cevap verebilirim sorunuza.

LPG yok Marş ilk basışta güçlü 2. basışta ufaktan yavaşlıyor zaten 3. basışta akü bitiyor.Su eksiltme durumu yok.Değişen parçaların elektrik ve vakum tesisatlarını kontrol etmedik ve zaten aracın genel elektrik tesisatında sorun var sanırım ustalar bilgisayara bağlayamıyormuş.Nasıl bir yol izlenebilir bilmiyorum.Beyinden çıkan bir sürü kablo var tesisat pek iyi değil.

T_angelis

Bayan Üye
Bilgi Girilmemiş
3. marşta akü bitiyorsa ciddi bir elektrik kaçağı söz konusu şayet akü yeni ise. beyine giren fişin kabloları açık haldeyse, her sensörün giriş kablolarını kontrol etmek kolay. işi iyi bilen bir elektrikçi tek tek bakacak. %99 ihtimalle kablolarda kırık veya bir yerlere kaçak var. bu yüzden araç ateşleme yapamıyor. size tavsiyem çok fazla bu haliyle binmeyin. ciddi bir kısa devre oluşursa beyini yakabilirsiniz. hemen ciddi bir elektrikçi bulun ve motor bölümü tesisatını komple ölçsün. sıkıntı olan yerlere yeni tesisat çeksin. kayış sesi için de, k7m motorlarda alternatör kayışı ayrı. genellikle alternatör zor dönüyorsa kayış sesi yapıyor. onu da elektrikçide bir söktürün, gerekirse rulmanlarını yeniletin.

lasthope

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
3. marşta akü bitiyorsa ciddi bir elektrik kaçağı söz konusu şayet akü yeni ise. beyine giren fişin kabloları açık haldeyse, her sensörün giriş kablolarını kontrol etmek kolay. işi iyi bilen bir elektrikçi tek tek bakacak. %99 ihtimalle kablolarda kırık veya bir yerlere kaçak var. bu yüzden araç ateşleme yapamıyor. size tavsiyem çok fazla bu haliyle binmeyin. ciddi bir kısa devre oluşursa beyini yakabilirsiniz. hemen ciddi bir elektrikçi bulun ve motor bölümü tesisatını komple ölçsün. sıkıntı olan yerlere yeni tesisat çeksin. kayış sesi için de, k7m motorlarda alternatör kayışı ayrı. genellikle alternatör zor dönüyorsa kayış sesi yapıyor. onu da elektrikçide bir söktürün, gerekirse rulmanlarını yeniletin.

Öncelikle cevabınız için teşekkürler.Alanya da ustalar ne hikmetse nazlanmadan bir şey yapmıyor, açıkçası ustalıkları da çok iyi diyemeyeceğim.Şimdilik araba kapının önünde yatıyor.Yakın zamanda Ankara'ya çektirmeyi düşünüyorum.Muhtemelen orada bütün eksiklerini yapabilecek ustalar mevcuttur.

wetx

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Megane Coupe 2.0 ide aracımda aynı sorunu motor sıcak iken stop edersem birdaha araç soğuyuncaya kadar çalışmıyordu. yakıtbasınç regülatörü, kam mili sensörü, hava sıcaklık sensörü vs gibi bütün sensörleri orjinal sıfır parçalarla değiştirdikten sonra gerçek sorunun egzantrik mili konum sensörü olduğunu kendim buldum ve değiştirdim aracım düzeldi sende istersen Egzantrik mili konum sensörünü bir kontrol ettir. Parça kodu 7701040781 biraz pahalı f3r ile bire bir aynı zaten f5r kodlusunu bulamıyorsun.

lasthope

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Megane Coupe 2.0 ide aracımda aynı sorunu motor sıcak iken stop edersem birdaha araç soğuyuncaya kadar çalışmıyordu. yakıtbasınç regülatörü, kam mili sensörü, hava sıcaklık sensörü vs gibi bütün sensörleri orjinal sıfır parçalarla değiştirdikten sonra gerçek sorunun egzantrik mili konum sensörü olduğunu kendim buldum ve değiştirdim aracım düzeldi sende istersen Egzantrik mili konum sensörünü bir kontrol ettir. Parça kodu 7701040781 biraz pahalı f3r ile bire bir aynı zaten f5r kodlusunu bulamıyorsun.
Sensörleri bir şekilde alıyoruz da şimdi bi usta aracın enjektörleri bozuk diyor dişleri kırılmış sanırım.Oringleri patlıyordu sürekli.Yeni enjektör bulamıyorum araba yatıyor 1 aydır kapıda.Kütükle birlikte bulabilsem alacağım ama öyle fiyatlar istiyorlar ki çıldırmamak elde değil. Polonya'da güzel çıkma parçaları var aracın ama Polonya'da Türkiye'ye gönderim yapmıyor.İşin içinden çıkamıyorum artık. Hem maddi hem manevi çöküntüdeyim :)