Symbol 1.2 çözülemedi

ilgazwebb

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar. 1.2 symbol landirenzo lpg li aracım bir ay önce arıza yaptı sorun yolda giderken arıza lambasının yakıyor ayrıca yokuşta çekmiyordu motor sarsıntılı idi tamirciye gittim bujileri değiştirdi 15 gün sonra sorun yine tekrarladı araç çekmiyor arıza lambasını daha fazla yakıyordu ayrıca motor vites brodway gibi sarsıntılı oluyordu işin garip tarafı düz yolda pek yapmıyordu. Kırmızıda durunca ve dik yokuşlarda arıza lambası yakıyor sarsıntılı çalışıyor çekişi düşüyordu.Benzine alınca düzeliyordu. Bu sefer tekrar farklı bir tamirciye tatilden dönünce gittim ben LPG enjektörlerinden şüpheleniyordum Enjektörler kontrol edildi arıza olmadığı anlaşıldı sonra buji , buji kablosu, Lpg filtresi, hava filtresi ve bobin değişti problem azalsa da hala sürüyor ilk takılan bujilerden birisi patlamıştı aynı zamanda tamirci motorun iç aksamında bir arıza olabileceğini subaplardan şüphelendiğini söyledi Bu da çok pahalı bir çözüm acaba subaplarda arıza olsa bu sorunu sürekli yapmaz mı ayrıca subaplardan ise buji ve kablosu değişince sorun niye azaldı Geçen sefer de aynı şey oldu ilk önce düzelir gibi yaptı Sonra problemleri tekrarlamaya başladı bu konuda bilgisi olan bir arkadaş var mı çözüm önerileriniz var mı sizden yardım bekliyorum

Son düzenleme:

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Merhaba aracınız benzinde aynı sorunu yapıyor mu?

ilgazwebb

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba konuya bazı eklemeler yaptım
Benzine aldığımda problemler %90 oranında azalıyor ama çok az miktar rolantide bir Sarsıntı görülüyor LPG de bu Sarsıntı fazlalaşıyor Mesela 30 saniyede 1 defa bir Sarsıntı meydana geliyor Bu bazen İki dakika da bazen 10 saniyede oluyor ve motor ısınınca daha fazla oluyor gibi geldi bana Ancak bunu yapan aynı motor 40 kilometre Uzun Yolda 5 viteste bu problemi belli etmiyor

ilgazwebb

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
uzun oldu herhalde

ilgazwebb

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Forum ölmüş cevap veren yok

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar. 1.2 symbol landirenzo lpg li aracım bir ay önce arıza yaptı sorun yolda giderken arıza lambasının yakıyor ayrıca yokuşta çekmiyordu motor sarsıntılı idi tamirciye gittim bujileri değiştirdi 15 gün sonra sorun yine tekrarladı araç çekmiyor arıza lambasını daha fazla yakıyordu ayrıca motor vites brodway gibi sarsıntılı oluyordu işin garip tarafı düz yolda pek yapmıyordu. Kırmızıda durunca ve dik yokuşlarda arıza lambası yakıyor sarsıntılı çalışıyor çekişi düşüyordu.Benzine alınca düzeliyordu. Bu sefer tekrar farklı bir tamirciye tatilden dönünce gittim ben LPG enjektörlerinden şüpheleniyordum Enjektörler kontrol edildi arıza olmadığı anlaşıldı sonra buji , buji kablosu, Lpg filtresi, hava filtresi ve bobin değişti problem azalsa da hala sürüyor ilk takılan bujilerden birisi patlamıştı aynı zamanda tamirci motorun iç aksamında bir arıza olabileceğini subaplardan şüphelendiğini söyledi Bu da çok pahalı bir çözüm acaba subaplarda arıza olsa bu sorunu sürekli yapmaz mı ayrıca subaplardan ise buji ve kablosu değişince sorun niye azaldı Geçen sefer de aynı şey oldu ilk önce düzelir gibi yaptı Sonra problemleri tekrarlamaya başladı bu konuda bilgisi olan bir arkadaş var mı çözüm önerileriniz var mı sizden yardım bekliyorum
İyi akşamlar. Aracınızdaki çekiş sorunu ile ilgili olarak, LPG de ofset ayarını 1.2 ile deneme yaptınız mı? Arıza lambasını genellikle fakir karışım algılayarak lamda aracılığı ile verir ve aracı genel manada korumaya almak amacıyla bütün verileri asgari düzeye indirger. bu yüzden LPG ofset ayarınızı önce 1.2 ye getirerek (ideal olanı bu) deneme yapmanızı öneririm.

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Genel olarak lpg ofset ayarı 1.1 / 1.05 gibi değerlerde ayarlanır ve aracınızın yazılımı lamdayı yanıltmaya yönelik veri üretmez ise, motor kontrol ünitenizde yer alan lamda, düşük değer (olması gerekenden az karbon değeri) okuyarak aracın arızaya geçmesine neden olur. Bu sebeple arızayı program içersinde lamdanın yanıltılıp yanıltılmadığının kontrolü ve düşük ofset değerinde arayabilirsiniz. (gerçi lamda yanıltılabiliyorsa, düşük ayarlardan arıza lambası yanmıyor ama çekişiniz ciddi oranda düşüoyr)

ilgazwebb

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim ama problem benzindede devam etmekte Ayrıca cevap verdiğiniz için çok sağ olun problem sürüyor maalesef