Geri geri giderken frene basınca gelen küt sesi

Ulaş Yıldız

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar herkese merhaba. 2015 1.2 clio aracım var. araçta 3-4 gündür geri geri giderken frene basınca bir küt sesi, belki tak diye tarif edebileceğim bir ses var. geri gelirken frene ilk basmada gelen bir ses, ikinci, üçüncü basmada gelmiyor. araç soğukken gelmiyor, ısındıktan sonra geliyor. İnternetten küçük bir araştırma yaptım tüm marka model araçlarda yaşanabilen bir sorun ancak çözüme yönelik net bilgi edinemedim. Ekstra bir not, aracı temmuz ayında almıştım, ağustos ayı içerisinde triger grubu değişirken disklerde tornaya verildi ama o tarihten bu yana ilk kez 3-4 gündür yaşadığım bir sorun bu, öncesinde olmadı. Varsa başına gelmiş çözüm bulmuş veya bu konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlarımdan yorumlarını bekliyorum.

EUBOV

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam benimde böyle bir sorunum vardı. Özellikle geri geri park ederken direksiyonu kırınca dediğiniz gibi ses geliyordu. Orjinal balata takınca düzeldi. Usta orjinal olmayan balatalar yapar dedi. Balatalarınızı kontrol ettirin bence.

Ulaş Yıldız

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sağolun hocam ilk fırsatta balataları kontrol ettirip neticeyi burdan yazacağım

Sing_a_song

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçen gün ablamın peugeot 206 sında da oldu. Geri geri giderken ya frene bastım ya da ayağımı gazdan çektim öyle ses geldi. Gidişinde veya yokuş falan inerken frenler iyi ama balataları mı kontrol ettirmek gerekiyor diyorsunuz?

EUBOV

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ulaş Yıldız arkadaşımız disklerini tornalattırmış ki bu işlem balatayla disk arasını açtığı için bu sorun oluyor büyük ihtimal. Bende de bu sorun vardı. Yan sanayi balata boşluk yapıyor o yüzden ses geliyor dedi usta ki benim diskler tornalı değil. Daha sonra orjinal balata taktırdım sorun ortadan kalktı. Balata ya da disklere bakın derim. İyi günler dilerim

Ulaş Yıldız

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracı dün götürebildim ustaya. Teknik olarak tam tarif edemeyebilirim, disklerin tornadan incelmesiyle balatanın diske yaklaşarak yuvasında boşluk yaptığını sesin bu nedenle olduğunu söyledi. Balatalara kaynak diyebileceğim bir ek yaptı, o haliyle taktıktan sonra sağ lastiğin ordan gelen ses kesildi, soldan devam edince biraz daha ek yaptı hatta iç tarafını birazda zımpara ile düzeltmeye çalıştı. Netice de her defasında oluşan ses şuan için 20 geri gelmede 2-3 defa gelmeye başladı. Baştan balataları değiştirelim dese daha makul olurdu. Şuan için bu ses benim adıma sorun olmaktan çıktı ama 10 bin bakımını yaptırırken balataları hatta belki diskleri dahi değiştirmeyi düşünüyorum

Son düzenleme:

Sing_a_song

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sağolun ben de müsait bir zamanda baktıracağım.

Tommi-Makinen

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Onno Usta der ki balata ve disk iki ayrilmaz parcadir bire bir degismesi iyidir. Bu demek degil ki her balata degisiminde disk(ayna) degismi sarttir. Ancak siz siz olun orijinal parca dan sasmayin Valeo bizim Fransizlar icin bicilmis kaftandir adeta ki Bosch bile Valeo kadar is gormez bence. TRW-Lucas uygunsa tavsiye edilir.