Fluence Şanzıman Yağı Değişimi

aliguler9254

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aldım LiQui Moly Toptech 4400 internetten bir satıcıdan 2 litre motul Dtcf ile birlikte. İnş ürünler sıkıntılı değildir pek anlamadım ama 1 litre de hediye cam suyu göndermişler sağolsunlar. Bakım zamanı gelince kullanıp göreceğiz.

Sahte olup olmadığını şu şekilde anlayabilirsiniz. Her iki ürünün arkasındaki etiketi soymaya çalışın etiketin altında ikinci bir sayfa göreceksiniz. Her 2 marka içinde geçerli. Yoksa sahtedir.

aliguler9254

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
4 yıl uzub süre o kadar beklemeyin 2 litre yağ için bence her sene bile değişir çok kullanmıyorsanız ama benim gibi 5 ayda 25 bin yapıyorsanız sık değişmede fayda var tabi :)

Araçtan çıkan yağ öyle çok kararmamıştı. koyu ayçiçek yağı rengindeydi.

Baymonster

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben Doil EDC otomatik şanzıman için Türk Malı yağ kullandım. Ankara dan İstanbul'a 450 KM sürdüm. Vites geçişlerinde bir sorun yok. 2 lt 94 liraya almıştım. Her 40000 km bir değişim yapıyorum.

Selamınaleyküm Arkadaşlar;

Fluence 5 ileri aracımın yaklaşık 6 ay evvel şanzıman yağını değiştirdik. Bir çok usta şanzıman yağı değişmez ömürlüktür demesine rağmen yine de değiştirdik. Sonuç; vites geçişleri biraz yumuşadı ve 1000 km sonra ise daha rahat geçmeye başladı. Değiştikten sonra defalarca yol testine çıkıp dişlilerde uğultu olup olmadığını gözlemlemeye çalıştım çok şükür hiçbir problemle karşılaşmadık. Hatta soğuk havalarda bile vitesler gayet iyi geçiyor.

Kullandığım yağ ise Motul motylgear 75w-80 yada bulamazsanız elf tranself nfj 75w-80 kullanabilirsiniz. Sakın ola ki bu iki marka ve viskozite değerlerinden farklı yağ kullanmayın yoksa sabahları vites geçmiyor diye söversiniz. Kullandığım yağın linkini aşağıya bırakıyorum.

https://www.motul.com/tr/tr/products/motylgear-75w80

Edc şanzıman için ise motul dctf isimli yağı kullanabilirsiniz. Linki aşağıdadır.

https://www.motul.com/tr/tr/products/multi-dctf

Gel gelelim bazı ustalar neden şanzıman yağı değişmez ömürlüktür der?

Bunun sebebi; bazı kullanıcıların vitesleri sürekli cartlatarak değiştirmesi sonucunda dişliler zamanla aşınmaya başlar. Şanzıman yağı değiştiği zaman ise dişliler ötmeye başlar. İşte bu sebepten dolayı servisler ve sanayideki bazı ustalar şanzıman yağı ömürlüktür deyip geçer ve risk almazlar. Eğer yağı değiştirir ve dişliler ötmeye başlarsa bu sefer kullanıcı hatayı değiştiren ustalarda bulacak, işte bu nedenden dolayı ömürlüktür diyerek sorumluluklarını üzerinden atarlar. Eğer sizden önceki sahibi şanzımanı sürekli cartlatarak deyim yerindeyse zorlayarak kullandıysa yni yağ değişiminden sonra dişliler ötmeye başlayabilir işte sebep budur. Ben aracımın geçmişini bildiğimden dolayı gittim motul yetkili bayide değiştirdik ve sonuç mükemmel oldu.

Allah nasip ederse şanzıman yağını 4 yılda 1 yada 120 bin km hangisi önce denk gelirse değişimini düşünüyorum. Bu konu hakkında google da çok sonuç aradım fakat elle tutulabilir bir cevap göremediğim için deneyimlerimi paylaşayım dedim.

batari

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamınaleyküm Arkadaşlar;

Fluence 5 ileri aracımın yaklaşık 6 ay evvel şanzıman yağını değiştirdik. Bir çok usta şanzıman yağı değişmez ömürlüktür demesine rağmen yine de değiştirdik. Sonuç; vites geçişleri biraz yumuşadı ve 1000 km sonra ise daha rahat geçmeye başladı. Değiştikten sonra defalarca yol testine çıkıp dişlilerde uğultu olup olmadığını gözlemlemeye çalıştım çok şükür hiçbir problemle karşılaşmadık. Hatta soğuk havalarda bile vitesler gayet iyi geçiyor.

Kullandığım yağ ise Motul motylgear 75w-80 yada bulamazsanız elf tranself nfj 75w-80 kullanabilirsiniz. Sakın ola ki bu iki marka ve viskozite değerlerinden farklı yağ kullanmayın yoksa sabahları vites geçmiyor diye söversiniz. Kullandığım yağın linkini aşağıya bırakıyorum.

https://www.motul.com/tr/tr/products/motylgear-75w80

Edc şanzıman için ise motul dctf isimli yağı kullanabilirsiniz. Linki aşağıdadır.

https://www.motul.com/tr/tr/products/multi-dctf

Gel gelelim bazı ustalar neden şanzıman yağı değişmez ömürlüktür der?

Bunun sebebi; bazı kullanıcıların vitesleri sürekli cartlatarak değiştirmesi sonucunda dişliler zamanla aşınmaya başlar. Şanzıman yağı değiştiği zaman ise dişliler ötmeye başlar. İşte bu sebepten dolayı servisler ve sanayideki bazı ustalar şanzıman yağı ömürlüktür deyip geçer ve risk almazlar. Eğer yağı değiştirir ve dişliler ötmeye başlarsa bu sefer kullanıcı hatayı değiştiren ustalarda bulacak, işte bu nedenden dolayı ömürlüktür diyerek sorumluluklarını üzerinden atarlar. Eğer sizden önceki sahibi şanzımanı sürekli cartlatarak deyim yerindeyse zorlayarak kullandıysa yni yağ değişiminden sonra dişliler ötmeye başlayabilir işte sebep budur. Ben aracımın geçmişini bildiğimden dolayı gittim motul yetkili bayide değiştirdik ve sonuç mükemmel oldu.

Allah nasip ederse şanzıman yağını 4 yılda 1 yada 120 bin km hangisi önce denk gelirse değişimini düşünüyorum. Bu konu hakkında google da çok sonuç aradım fakat elle tutulabilir bir cevap göremediğim için deneyimlerimi paylaşayım dedim.
Hocam manuel 110 6 ileri aracım var. Ustteki linkteki urun kac litre acaba

batari

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Veya kac litre almak gerek.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Motul ün yağ seçici kısmından aracınızı seçerseniz tavsiye edilen ürün çıkıyor benim 6 ileri Manuel kangoo aracıma 2.1lt 75w80 öneriyor

batari

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Motul ün yağ seçici kısmından aracınızı seçerseniz tavsiye edilen ürün çıkıyor benim 6 ileri Manuel kangoo aracıma 2.1lt 75w80 öneriyor
Arkadasin onerdigi motul ile elf arasinda 100 lira gibi rakam farkediyor 3 litrede. Degermi motul almaya acaba.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Araştırmadım Renault elf e onay verdi ise şartları karşılıyor demektir. Kullanılabilir elf de

batari

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
6 ileri manuel in yag hacmi 1.9 lt oldugu yaziyor motul sitesinde. Dogrumudur arkadaslar. Bos yere 3 lt vermeyeyim siparisi